نرگس آباده
 
نرگس
نويسندگان
لینک های مفید

شبكه شتابنگاري كشور

   شبكه شتابنگاري كشور در سال 1352 تأسيس گرديد، و تا سال 1371 حدود 276 دستگاه شتابنگاري آنالوگ (SMA1) در سراسر كشورآماده بكار بود . اين دستگاهها توانسته اند زمينلرزه‌‌هاي مهمي مانند زمينلرزه هاي ناغان ( 1356) طبس ( 1357) گلباف (1360) را ثبت كنند. ايستگاه جهرم در استان فارس اولين شتابنگاشت را در ايران در تاريخ 5/12/1352 خورشيدي ( زمينلرزه 24/2/1973، ساعت 00:2:41) با بيشينه شتابي برابر با( ( 0.017 gبه ثبت رسانده است. بعد از زمينلرزه رودبار - منجيل طرح توسعه شبكه شتابنگاري در دستور كار مركز تحقيقات ساختمان و مسكن قرار گرفت، و از سال 1372 نصب دستگاههاي شتابنگار ديجيتال (SSA2) شروع شد. اولين دستگاههاي شتابنگار در روستاهاي سفيد‌ ‌آبه ( بعد از زمينلرزه چهارم اسفند 1372)، زنجيران وزرات ( بعد از زمينلرزه دهم اسفند1372 موك) نصب گرديدند. دستگاههاي نصب شده توانستند پسلرزه هاي اين دو زمينلرزه را به ثبت برسانند، و دستگاه نصب شده در ايستگاه زنجيران ( استان فارس) توانست درسي ام خرداد 1373، زمينلرزه زنجيران را با بيشينه شتابي برابربا( 1.01 g) به ثبت برساند .از سال 1372 تا كنون اين دستگاهها توانسته اند زمينلرزه هاي مهمي مانند زنجيران، گرمخان، بجنورد، اردكول، سرعين اردبيل، گلباف، كره بس شيراز، پل آبگينه كازرون ، صالح آباد خراسان ، آوج چنگوره و صدها زمينلرزه ديگر را به ثبت برسانند. در حال حاضر شبكه شتابنگاري كشور داراي987 دستگاه شتابنگار ديجيتال (SSA2) و تعداد 75 دستگاه شتابنگار آنالوگ (SMA1) در سراسر كشور مي باشد كه حدود 4200 شتابنگاشت را به ثبت رسانده اند . در استان خراسان به دليل شرايط لرزه زمينساختي و وسعت آن بيشترين دستگاههاي شتابنگار نصب شده است (119 شتابنگار). بيشترين شتابنگاشت ها(826) در استان فارس ثبت شده است.

 

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:8 ] [ ]

انواع جوشكاري

I.      جوشكاري با قوس الکتریکی :

یکی از متداول ترین روشهای اتصال قطعات کار می باشد، ایجاد قوس الکتریکی عبارت از جریان مداوم الكترون بین دو الکترود و یا الکترود و یا الکترود و کار بوده که در نتیجه آن حرارت تولید می شود. باید توجه داشت که برای برقراری قوس الکتریک بین دو الکترود و یا کار و الکترود وجود هوا و یا یک گاز هادی ضروری است. بطوریکه در شرایط معمولی نمی توان در خلاء جوشكاري نمود.

در قوس الکتریکی گرما و انرژی نورانی در مکانهای مختلف یکسان نبوده بطوریکه تقریباً 43% از حرارت درآند و تقریباً 36% در کاتد و 21% بقیه بصورت قوس ظاهر می شود. دمای حاصله از قوس الکتریکی بنوع الکترودهای آن نیز وابسته است بطوریکه در قوس الکتریکی با الکترودهای ذغالی تا 3200 درجه سانتیگراد در کاتد و تا 3900 در آند حرارت وجود دارد. دمای حاصله در آندو کاتد برای الکترودهای فلزی حدوداً 2400 درجه سانتیگراد تا 2600 درجه تخمین زده شده است.

در این شرایط درجه حرارت در مرکز شعله بین 6000 تا 7000 درجه سانتیگراد می باشد از انرژی گرمائی حاصله در حالت فوق فقط 70% تا 60% در قوس الکتریک مشاهده گردیده که صرف ذوب کردن و عمل جوشکاری شده و بقیه آن یعنی 30% تا 40% بصورت تلفات گرمائی به محیط اطراف منتشر می گردد.

طول قوس شعله Arc length بین 8/0 تا 6/0 قطر الکترود می باشد و تقریباً 90% از قطرات مذاب جدا شده از الکترود به حوضچه مذاب وارد می گردد و 10% باطراف پراکنده می گردد. برای ایجاد قوس الکتریکی با ولتاژ کم بین 40 تا 50 ولت در جریان مستقیم و 60 تا 50 ولت در جریان متناوب احتیاج می باشد ولی در هر دو حالت شدت جریان باید بالا باشد نه ولتاژ.

انتخاب صحیح الکترود برای کار

انتخاب صحیح الکترود برای جوشکاری بستگی به نوع قطب و حالت درز جوش دارد مثلاً یک درز V شکل با زاویه کمتر از 40 درجه با ضخامت زیاد حداکثر با قطر اینچ که معادل 2 میلیمتر است برای ردیف اول گرده جوش استفاده می گردد تا کاملاً در عمق جوش نفوذ نماید. ولی چنانچه از الکترود با قطر بیشتر استفاده شود مقداری تفاله در ریشه جوش باقی خواهد ماند. که قدرت و استحکام جوش را تقلیل می دهد.

انتخاب صحیح الکترود( از نظر قطر)

بایستی توجه داشت که همیشه قطر الکترود از ضخامت فلز جوشكاري کمتر باشد هر چند که در بعضی از کارخانجات تولیدی عده ای از جوشکاران الکترود با ضخامت بیشتر از ضخامت فلز را به کار می برند. این عمل بدین جهت است که سرعت کار زیادتر باشد ولی انجام آن احتیاج به مهارت فوق العاده جوشکار دارد.
همچنین انتخاب صحیح قطر الکترود بستگی زیاد به نوع قطب ( + یا - ) و حالت درز جوش دارد مثلاً اگر یک درز
V شکل با زاویه کمتر از 40 درجه باشد بایستی حداکثر از الکترود با قطر پنج شانزدهم اینچ برای ردیف اول گرده جوش استفاده کرد تا کاملاً بتوان عمق درز را جوش داد. چنانچه از الکترود با قطر زیادتر استفاده شود مقداری تفاله در جوش باقی خواهد ماند که قدرت و استحکام جوش را به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد داد. در حین جوشکاری گاهی اوقات جرقه هائی به اطراف پخش می شود که دلایل آن چهار مورد زیر است.

ایجاد حوزه مغناطیسی و عدم کنترل قوس الکتریکی

ازدیاد فاصله الکترود نسبت به سطح کار

آمپر بیش از حد یا آمپر بالای غیر ضروری

عدم انتخاب قطب صحیح برای جوشکاری

اطلاعات پاکت الکترود

مطابق استاندارد پاکت ها و کارتنهای الکترود بایستی علامت ها و نوشته هائی داشته باشند که حتی المقدور مصرف کننده را در دسترسی به کیفیت مطلوب جوش راهنمائی و یاری نمایند.
در روی پاکت الکترود علاوه بر نام کارخانه سازنده , نوع جنس نیز درج می شود که برای مصرف صحیح حائز اهمیت است.
هر پاکت الکترود بایستی علاوه بر اسم تجارتی الکترود, طبقه بندی آن الکترود را حداقل طبق یکی از استانداردهای مهم بیان نماید. برای آگاهی از طول زمان ماندگی الکترود در کارخانه, بازار یا انبار و غیره . شماره ساخت یا تاریخ تولید روی پاکت نوشته یا مهر زده می شود.
قطر سیم مغزی الکترود مصرف کننده را در کاربرد صحیح آن با توجه به صخامت فلز, زاویه سیار , ترتیب پاس و غیره راهنمایی می کند.
نوع جریان برق از اینکه جریان دائم یا جریان متناوب لازم است( با موتور ژنراتور یا ترانسفورماتور می توان جوش داد) یا هر دو و در جریان دائم نوع اتصال قطبی بایستی یا به عبارت یا علامت روی پاکت درج شود.
حالت یا حالاتی از جوشکاری که این الکترود در آن حالت یا حالات مناسب است روی پاکت بیان می شود.
درج حدود شدت جریان برق ( بر حسب آمپر ) جهت انتخاب اولیه ( تنظیم دقیق شدت جریان ضمن جوشکاری با توجه به عوامل مختلف انجام می شود) ضروری است. وزن الکترودها یا تعداد الکترود داخل هر بسته روی پاکت یا بر چسب آن درج می شود. نوشتن مواردی که در بالا به آن اشاره شد, روی پاکت مطابق بیشتر استانداردها اجباری است.
همچنین خواص مکانیکی و شیمیائی , وضعیت ذوب و کیفیت قوی, نحوه نگهداری و انبار کردن, درجه حرارت خشک کردن, مواد استعمال بخصوص و پاره ای توصیه های دیگر در روی پاکت برای آگاهی مصرف کننده چاپ شده و یا مهر زده می شود.

انواع الکترودها

الکترودهائی که در جوش اتصال فولاد به کار برده می شوند مفتولهای مغزی با آلیاژ یا بدون آلیاژ دارند که جریان جوش را هدایت می کند. شعله برق بین قطعه کار و سرآزاد الکترود می سوزد و الکترود به عنوان یک ماده اضافی ذوب می شود.
الکترودهای نرم شده دارای علائم اختصاری بوده ( دین 1913 ) که روی بسته بندی آنها نوشته شده است. علائم اختصاری تمام نکات مهمی که در به کار بردن آن الکترود باید مراعات شوند نشان می دهند.

مشخصات الکترودها

در جوشكاري مشخصات الکترودها با یک سری اعداد مشخص می گردند. اعداد مشخصه به ترتیب زیر می باشد.

E 60 10

E = جریان برق
60 = کشش گرده جوش بر حسب پاوند بر اینچ مربع
1 = حالات مختلف جوشکار ی
0 = نوع جریان می باشد.

علامت اول
در علائم الکترود بالا
E مشخص می نماید که این الکترود برای جوشکاری برق بوده با استقاده می شود. ( بعضی از الکترودهای پوشش دار هستند که در جوشکاری با اکسی استیلن از آنها استفاده می شوند مانند FC18 ).

در علامت دوم
عدد 6 و 0 یعنی مشخصه فشار کشش گرده جوش بر حسب پاوند بر اینچ مربع بوده بایستی آن را در 1000 ضرب نمود یعنی فشار کشش گرده جوش این نوع الکترود 60000 پاوند بر اینچ مربع است.
Kg/mm2

علامت سوم
حالات جوش را مشخص می کند که همیشه این علامت 1 یا 2 یا 3 می باشد. الکترودهائی که علامت سوم آنها 1 باشد در تمام حالات جوشکاری می توان از آنها استفاده کرد. و الکترودهائی که علامت سوم آنها عدد 2 می باشد در حالت سطحی و افقی مورد استفاده قرار می گیرند. الکترودهائی که علامت سوم آنها 3باشد تنها در حالت افقی مورد استفاده قرار می گیرند.

علامت چهارم
خصوصیات ظاهری گرده جوش و نوع جریان را مشخص می نماید که این علائم از 0 شروع و به 6 ختم می گردند.

چنانچه علامت چهارم یا آخر صفر باشد موارد استعمال این الکترودها تنها با جریان مستقیم یا DC و با قطب معکوس می باشد. نفوذ این جوشکاری زیاد و شکل مهره های جوش آن تخت و درجه سختی گرده جوش تقریباً زیاد می باشد.

چنانچه علامت چهارم یک باشد موارد استعمال این الکترود با DC , AC می باشد. شکل ظاهری جوش این الکترود صاف و در شکافها و درزها کمی مقعر و درجه سختی جوش کمی زیادتر از گرده اول است.( AC = جریان متناوب و DC = جریان مستقیم می باشد. )

اگر علامت چهارم 2 باشد موارد استعمال الکترود با AC , DC می باشد.نفوذ جوش متوسط و درجه سختی جوش کمی کمتر از دو گروه قبل می باشد نمای ظاهری آن محدب است.

اگر علامت چهارم 3 باشد این الکترود را می توان با جریان AC متناوب یا جریان مستقیم به کار برد. درجه سختی گرده جوش این الکترود کمتر از دو گرده اول و دوم و کمی بیشتر از گرده سوم می باشد و نیز در دارای قوس الکتریک خیلی آرام و نفوذ کم و شکل مهره های آن در درزهای شکل محدب می باشد.

اگر علامت چهارم 4 باشد این الکترود را می توان با جریان DC , AC به کار برد.

موارد استعمال این الکترود برای شکافهای عمیق یا در جائی که چندین گرده جوش به روی هم لازم است می باشد.

چنانچه علامت آخر 5 باشد مشخصه این علامت این است که فقط جریان DC مورد استفاده قرار می گیرد و موارد استعمال آن در شکافهای باز و عمیق است. درجه سختی گرده جوش این الکترود کم و دارای قوس الکتریکی آرامی است و پوشش شیمیایی آن از گروه پوشش الکترودهای بازی است.

چنانچه علامت آخر 6 باشد. خواص و مشخصه آن مطابق گروه 6 است با این تفاوت که با جریان Ac مورد استفاده قرار می گیرد.

الکترودهای پر مصرف

انواع الکترود برای جوشکاری در تمام حالات مخصوصاً سربالا

 

استاندارد آما 1/421 م ج
رنگ شناسائی : انتها – سورمه ای سیر

الکترود روتیلی روپوش متوسط برای فولادهای ساده در تمام حالات مخصوصاً جوش سربالا و بالاسر و حالات اجباری، دارای اکسید آهن.
دارای گواهی از لویدز ژرمن

جوش دادن با این الکترود بسیار آسان است و سرباره آن بخوبی پاک می شود – قوس آرام دارد – گرده جوش تمیز است و حالات مختلف را با شدت جریان ثابت بخوبی جوش می دهد.

انواع الکترود برای جوشکاری در تمام حالات مخصوصاً سربالا

استاندارد آما 1/421 م ج
استانداردآمریکائی:
AWS.E 6013
رنگ شناسائی : انتها – زرد

الکترود با روپوش متوسط روتیلی برای جوشکاری فولادهای معمولی در ساختمان اسکلت های فلزی – خرپاها – پل سازی – در و پنجره سازی – ورق کاری و سایر کارهای آهنی – این الکترود را می توان برای جوشکاری درهمه حالات ( عمودی – افقی – و بالاسر ) استفاده نمود. محل جوش نرم است و بخوبی قابل براده برداری یا چکش کاری می باشد.

دارای گواهی از لویدز ژرمن و دانشکده پلی تکنیک تهران و هنرستان صنعتی تهران.

انواع الکترود مخصوص جوشکاری مخازن – ماشین سازی – پل سازی و کشتی سازی

استاندارد آما 4/1 + 50 ک ج
استانداردآمریکایی:
AWS.E 7018/8018
رنگ شناسائی : انتها – نقره ای

الکترود قلیائی برای کارهائی که به جنس جوش فشار زیاد وارد می شود مانند مخازن دیگها – مصارف ماشین سازی – کشتی سازی – پل سازی و بناهای فولادی – قابل کار روی فولادهای ساختمانی ، 33 St ، 34 St ، 42 St ، 50 St ، 52 St ، 60 St ، 70 St و فولادهای دانه ریز با مقاومتهای 50 تا 62 کیلوگرم مثل فولادهای 50 Fb ، 50 Hsb ، 4 Mn 19 ، 5 Mn 17، 39 Bh ، 154 Dillinal ، 50 Aldur ، F 38 Sb ، 6 Fk ، 50 Hoag ، 36 Union ، 36 Bh ورقهای دیگ سازی HIII ، HII ، HI ، ورقهای لوله سازی ، 4/55 St ، 55 St ، 8/45 St ،5/45 St ، 45 St ، 8/35 St ، 35 St ، 4/35 St ، 35 St ، و فولادهای کشتی سازی A . B .C . D .E و فولادهای مقاوم در سرما N 35 TT St ، N 45 TT St ، N 45 TT St ، V 41 TT St ، N 41 TT St ، V 35 TT St و فولادهای مقاوم در کهنگی و سرما.
دارای گواهی از خط آهن دولتی آلمان فدرال و لویدزژرمن برای فولادهای ، 50
St ، 60 St ، 70 St آزمایش شده از طرف اتحادیه مراقبتهای فنی آلمان تا منهای 80 درجه سانتیگراد.
این الکترود با پاشیدن متوسط در همه حالات به آسانی جوش می خورد. فقط الکترودهای خشک مصرف شود. با قوس کوتاه جوشکاری شده و حتی المقدور کمتر نوسان دهند. سربار آن به آسانی پاک می شود. مخصوصاً ثبات فرم آن حتی در حرارتهای کم و تنشهای نامناسب جالب توجه است.


الکترودهای مخصوص رنده های ماشین تراش و صفحه تراش یا فولادهای تنه بر

عملیات حرارتی
الف- تاباندن 5 ساعت در 820 درجه سانتیگراد


ب- آب دادن : حرارت سردکردن 1280 تا 1320 درجه سانتیگراد

وسیله سردکردن : روغن – حمام گرم – هوای خشک فشرده
حرارت حمام کردن : 500 تا 550 درجه سانتیگراد
حرارت رنگ گیری : 560 تا 580 درجه سانتیگراد

نمونه مصرف
رنده صفحه تراش طبق دین 4552 __
ساختمان یک رنده صفحه تراش نوبا :__
این فولاد بهتر از همه است زیرا دارای تمام خواص جوشکاری و آبدهی می باشد.
حتی المقدور از مصرف فولادهائی که بیش از 45/0 % و کمتر از 35/0% کربن دارند اجتناب شود.

طرز کار

الف- گرم کردن سریع 600 تا 700 درجه سانتیگراد
ب- جوش دادن
د- سائیدن مقدماتی ( در صورت تاباندن جهت نرم شدن عملیات براده برداری هم ممکن است)
هـ - آب دادن در حرارت 1280 درجه سانتیگراد ( در روغن )
و- رنگ گیری نیم ساعت در 560 درجه سانتیگراد
ز- به اندازه سائیدن
برای محدود کردن جوش روکشی قطعاتی از مس یا فلزات سبک و همچنین قطعات گرافیت پهلوی آن قرار می دهند. این قطعات کار جوش را آسان کرده و سرعت کار را زیاد می نماید.
قطعات فوق باید طوری باشند که جلوی جریان جوش را نگیرند.برای این منظور یا باید یخ خورده باشند ( 45 درجه ) و یا بین قطعات و قطعه کار 2 تا 3 میلیمتر فاصله باشد.
انتخاب قطر الکترود بسته به سطحی است که باید روکش شود.

آما 1105

رنگ شناسائی : انتها – زرد با خال نقره ای
استاندارد :آمریکائیE FE.5B
مخصوص تهیه و اصلاح لبه های افزارها مثل رنده های ماشین تراش و صفحه تراش.
آما 1105 می تواند در تهیه کارهای نو روی فولادهای ساده و در کارهای اصلاحی روی تمام افزارهای فولاد تندبر روکشی شود.
این الکترود دارای قوس آرام است و آسان هدایت می شود جنس جوش متراکم و بدون خلل و فرج بوده سخت و پر مقاومت می باشد و عملیات حرارتی لازم ندارد ولی به هر صورت با آن عملیات سخت تر خواهد شد.
جنس جوش در هر حال قابل براده برداری نیست و فقط ممکن است با سنگ سمباده سائیده شود. در جوش روکشی به روی فولاد کربن دار وقتی بهترین نتیجه حاصل می شود که به فلز مبنا حداقل حرارت لازم جهت چسبیدن جوش برسد. برای این منظور باید حتی المقدور با جریان کم جوشکاری کرد و الکترود را نوسان نداد. فلز مبنا باید قبلاً در حدود 600 الی 700 درجه سانتیگراد گرم شده باشد و هنگام جوش این حرارت حفظ شود از نظر ترکیبات خاصی که در روپوش وجود دارد با الکترود آسیب دیده نباید جوش داد.

الکترودهای روکش سخت و مقاوم در برابر فرسودگی

رنگ شناسائی : انتها – سبز با خال سفید
الکترود روپوش کلفت اوستنیتی همراه با کرم – نيكل – و مانگانز برای جوشکاری اتصالات عالی و ترک نخور- فولادهای بد جوش یا فولاد ریختگی .جوش روکشی ریل های تراموای سوزن خط آهن – زنجیرهای حرکت تراکتورهای زنجیری و امثال آن – قشر لائی پر مقاومت در روکشهای سخت مخصوصاً قسمتهای فرسوده شونده در فولاد سخت کرم دار مخصوص فولادهای ساده و آلیاژدار با استحکام زیاد- فولادهای احیا شده فولادهای زنگ نزن کرم دار فولادهای مقاوم در پوسته شدن – فولادهای سخت منگنز و فولادهای معمولی.
دارای گواهی از خط آهن آلمان فدرال برای روکشی و جوش دادن فولاد سخت منگنز آما 1090 با قوس آرام ذوب می شود در حال عادی پس از جوشكاري جنس جوش نرم و پر مقاومت است ومی تواند با عملیات سخت کننده سرد تا 400 برینل سخت گردد. جنس جوش به مقدار زیادی زنگ نزن و مقاوم در الکتروشیمی است. تا 800 درجه سانتیگراد سخت است و پوسته نمی کند.

الکترودهای مقاوم در برابر حرارت برای ساختمان تاسیسات نفتی و شیمیائی آماجی 1248 ن

رنگ شناسی : انتها – سفید با خال آبی
الکترودی است با روپوش قلیائی و با 5/0% کرم و 5/0% مولیبدن مناسب برای کار به روی فولادهای مقاوم در برابر حرارتهای زیاد و عملیات پر فشار مانند ساختمانهای مراکز جدید تاسیسات نفتی و شیمیائی.
دارای گواهی از کارخانه شل هندی. این الکترود جریان آرام و روان دارد سرباره آن آسان پاک می شود و در تمام وضعیت به آسانی کار می کند. درز آن تمیز و خوش منظره است. برای رسیدن به یک جوش بی نقص نباید الکترود را نوسان داد و همچنین باید حتی المقدور طول قوس را کوتاه نگهداشت. فقط باید الکترودهای خشک مصرف کرد. در صورت مرطوب شدن الکترودها باید آنها را دو ساعت در حرارت 150 درجه سانتیگراد خشک کرد و سپس به مصرف رساند.
پیش گرم کردن قطعه کار از 200 تا 300 درجه سانتیگراد و گرم کردن آن برای رفع تنش از 720 تا 750 درجه سانتیگراد توصیه می شود.

رنگ شناسائی : انتها – سفید با خال سفید

استاندارد : آلمانی KB^IS
الکترود قلیائی با روپوش کلفت برای جوشکاری فولادهائی که حداکثر تا 550 درجه سانتیگراد را به طور قائم تحمل می نمایند مانند دیگها- مخزن و لوله ها و فولادهای ریخته گری مخصوص جوشکاری روی فولادهای 17
Mn4,19Mn5,15Mo3,HIV و فولاد ریخته گری Gs22Mo4 و فولادهای دانه ریز با مقاومت 50 تا 60 کیلوگرم بر میلی متر مربع آزمایش شده از طرف اتحادیه مراقبتهای فنی آلمان- دفتر آمریکائی و لویدژرمن.
این الکترود دارای قوس آرام و ثابت است. پاشیدن آن بسیار کم می باشد. سرباره در قطعات متوسط به آسانی پاک می شود. منظره گرده جوش تمیز است. اندازه های تا 25/3 میلیمتری آن مخصوص لایه ریز در حالات اجباری درست شده است. این الکترود به طریقه مخصوصی با دو روپوش تهیه گردیده و در تمام حالات به استثنای از بالا به پایین قابل جوشکاری است.
(فقط الکترودهای خشک را مصرف نمائید.)

الکترودهای مخصوص جوشکاری سربالا

استاندارد آما 1/322 ن ج
رنگ شناسائی : ندارد
الکترودی است برای جوشکاری در تمام حالات مخصوصاً عمودی سربالا, دارای قابلیت پل زنی خوب, با این الکترود می توان ورقهای نازک را هم بخوبی ورقهای ضخیم جوش داد. درز جوش ریز فلس بوده و بسیار تمیز است. گرده جوش کمی برجسته و بدون اثر سوختگی است. برای جوشکاری تعمیراتی و جوشکاری نوسازی در اطاق کامیون- قطعات اتومبیل – مخازن و ساختمانهای فولادی و ورقهای نازک مناسب است.

برای جوشکاری همیشه طول قوس کوتاه انتخاب کنید. در جوشکاری بالا سر قطر کوچکتری انتخاب نمائید.

استاندارد آما 1/421 م.ج
رنگ شناسائی انتها : زرد با خال قرمز
استاندارد : آمریکائی
E 6013
الکترود با روپوش متوسط تیتانی برای جوش اتصالی در ساختمانهای فولادی ماشین سازی- واگن سازی- دیگ و مخزن سازی – کشتی سازی – درزهای لب به لب و گلوئی روی فولادهای ساده

st33 , st34 , st33 , st37 , st43 , st52 و فولادهای لوله سازی 35 st ,
st35/4 , st35/8 , st45 , st45/4 , st45/8 , st55 , st55/4 و فولاد دیگ سازی HIII, HII, HI و فولاد کشتی سازی A, B,C و فولادهای طبق دین 1623 و فولاد رخته گری.
دارای گواهی از خط آهن آلمان فدرال تا 52
st – لویدز ژرمن – آزمایش ده از طرف اتحادیه مراقبتهای فنی آلمان.
این الکترود به آسانی روشن می شود.پاشیدن کم دارد- در همه حالات جوش می دهد و سرباره آن به آسانی جدا می گردد

الکترودها در جوش قوس الکتریکی

انواع قوس ها در جوشکاری با قوس الکتریک:

تهیه قوس الکتریک به دو صورت با الکترودهای مصرفی و یا با الکترودهای غیر مصرفی مثلاً الکترودهای ذغالی و تنگستنی انجام می گیرد.
قوس الکتریک را می توان هم با جریان مستقیم و هم با جریان متناوب ایجاد کرد. ولی عملاً دیده می شود که جوشكاري با جریان مستقیم راحت تر و بهتر انجام می گیرد.

جنس الکترودها در جوشکاری با قوس الکتریک :

چنانچه الکترود از نوع غیر مصرفی باشد الکترود از کربن – گرافیت یا تنگستن اختیار می گردد. الکترودهای کربنی یا گرافیتی مورد استعمالشان فقط در جوشکاری با جریان مستقیم می باشد در حالیکه الکترودهای غیر مصرفی از فلز تنگستن یا ولفرام را می توان برای هر دو نوع جریان بکار برد.
جنس الکترودها بر حسب موارد کاربردشان از مواد گوناگونی ساخته شد و معمولاً شامل تقسیم بندی زیر می باشد:

فولاد نرم

فولاد پر کربن

فولاد آلیاژی مخصوص

الکترود چدن

فلزات غیر آهنی

در مورد فلزات غیرآهنی از الکترودها و آلیاژهای مانند مس – آلومینیوم – آب نقره برنج و برنز می توان نام برد.

ترکیب شیمیایی روپوش الکترودها

روپوش الکترودهای فلزی از مواردی مانند آهک یا اکسید کلسیم CaO فلوئور کلسیم F2Ca – اکسید سدیم Na2O – تیتان یا تیتانیم Ti – سلولز روتایل – اجسام الیافی مانند آسبست – خاک رس- سیلیسیم Si پور تالک و مایع سیلیکات سدیم یا پتاسیم و غیره می باشد. مقدار وزن پوشش نسبت به الکترود بیت 25% تا 5% وزن الکترود و نقطه ذوب مجموعه مواد تشکیل دهنده بایستی کمتر از فلز یا آلیاژ سازنده الکترود جوشکاری باشد.
فاصله الکترود را نباید از کار زیاد نمود تا الکترود نتواند با گازهای متصاعده از روپوش خود منطقه ذوب را نگهداری کند و در برابر تاثیر گازهای خارجی محافظت بنماید.

اثرات الکترود شامل موارد زیر است :

اگر روپوش الکترود فاسد یا مرطوب شود قوس الکتریکی پیوسته انجام نمی شود و بایستی الکترودها را که دارای مواد آهکی هستند در درجه حرارت بین 80 تا 60 درجه سانتیگراد در خشک کننده الکترود قرار داد تا از فساد پوشش آنها جلوگیری شود.

حفظ ناحیه جوش از اکسیده شدن و تاثیر ازت و ایجاد اکسید فلزی.

خارج راندن مواد مضر از ناحیه جوش زیرا پوشش الکترود ذوب شده و در روی ناحیه مذاب بصورت محافظی قرار می گیرد و چنانچه مواد زیان بخش در داخل مذاب باشد آن ها را بطرف بالا می کشد.

تقسیم بندی الکترودها از نظر پوشش شیمیائی

دانستن دقیق پوشش الکترودها اغلب جزء اسرار کارخانجات سازنده می باشد و بر حسب مقدار درصد مواد و نوع ترکیبات شیمیائی کاملاً متفاوت هستند. بطوریکه بعضی از الکترودها برای کار خاصی ساخته شده اند چنانچه اگر برای جوش دادن کارهای دیگر مصرف شوند مقاومت دلخواه جوشكاري به دست نخواهد آمد.
الکترودها از نقطه نظر پوشش به سه گروه اصلی زیر تقسیم می شوند.

الکترودهای اسیدی

الکترودهای روتایلی

الکترودهای بازی

که از اسم آن ها می توان به تر کیبات آن پی برد.

انواع گرده جوش در جوش برق

طریقه ایجاد قوس الکتریکی با دست

برای ایجاد قوس الکتریکی مانند نوک زدن مرغ عمل می نمائیم و الکترود را به کار نزدیک کرده و پس از برقراری شعله آن را در فاصله ای بین 2 تا 3 میلیمتر نسبت به کار نگه می داریم و صدای یکنواخت معرف تنظیم بودن جریان جوش می باشد. در جوشکاری تخت الکترود با زاویه تمایل بین 15 تا 20 درجه نسبت به خط قائم قرار دارد و با تغییراتی در این زاویه می توان تغییراتی در گروه و نوع جوش بوجود آورد.

برای پر کردن با حرکات مختلفی که به الکترود می دهند عمل می شود و انواع مختلف حرکت الکترود وجود دارد و برای پر کردن درز جوش مورد استفاده قرار می گیرد.

پر کردن در امتداد محور الکترود

پر کردن درز جوش بصورت شکسته و بسته

پر کردن درز جوش بطور زیگزاگ

پر کردن درز جوش با نوسان دایره ای

که 1و2 برای کارهای معمولی و لبه های کار اختیار میشود, و 3و4 به وسیله گرم نگه داشتن لبه های اتصال مانع خنک شدن حوضچه مذاب گردیده و در نتیجه موجب افزایش نفوذ گرده جوش می گردد. در جوشکاری چند پاس بایستی هر پاس که جوشکاری می شود به وسیله چکش و برس تمیز گردد و سپس پاس بعدی جوش داده شود.

جوشکاری قائم یا Vertiealwelding:

این نوع جوش دادن معمولاً مشکل می باشد زیرا حوضچه مذاب متمایل می باشد که بسمت پائین حرکت کند و بدیت جهت حرکت الکترود از پائین بطرف بالا در نظر گرفته می شود و برای ورقهای نازکتر از 5/1 میلیمتر نمی توان استفاده کرد.

جوش بالای سر Overhead welling:

در این نوع جوشكاري باید قوس الکتریکی ایجاد شده خیلی کوتاه و الکترود دارای روپوش دیرگذاری باشد تا بتواند پوششی مناسب بر روی حوضچه مذاب بوجود آورد و از چکیدن قطرات فلز ذوب شده جلوگیری کند.
در جوشکاری قوس الکتریک گرمای ایجاد شده مابین انتهای الکترود لبه های صفحات را ذوب نموده و قطرات فلز مذاب را سر الکترود با سرعتی در حدود 40 متر بر ثانیه جدا می شوند که حد میانگین آنها بین 10 تا 20 قطره در هر ثانیه می باشد.

 

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:7 ] [ ]

زمين شناسي دريايي

مروزه انجام مطالعات و تحقيقات زمين شناسي دريايي در جهت اهداف مختلف اقتصادي، امنيتي، سياسي، ‌نظامي، ‌زيست محيطي و... با استفاده از تكنولوژي هاي پيشرفته و متدهاي نوين، ‌امري اجتناب ناپذير تلقي مي شود. در همين راستا، ‌وجود صدها مركز تحقيقاتي و آموزشي و همكاري هاي فيمابين در كشورهاي پيشرفته قابل توجه و تامل مي باشد. نگاه همه جانبه و فراگير به حوزه مطالعات دريايي امري بديهي محسوب شده و ناگفته پيداست كه انجام اين تحقيقات و مطالعات، ‌دستاورها و نتايج قابل توجهي در پي خواهد داشت. از جمله اين دستاوردها ميتوان به ارتقاي كمي و كيفي دانش فني، متدها و فن آوري ها، ‌مدل سازي و ارائه الگوهاي تحقيقاتي، بهره مندي از مزاياي ذخاير آبي و زير آبي اشاره كرد كه همگي آنها تاثيرات محسوس و غير محسوس در امور روزمره زندگي خواهند داشت. استفاده بهينه از منابع مهم دريايي، علاوه بر مزيت هاي اقتصادي، ‌از ديدگاه مسايل دفاعي و نظامي نيز حائز اهميت مي باشد .
  درياها و اقيانوس هند يك راه ارتباطي مهم و استراتژيك براي كشور ما مي باشند. براي حفظ و حراست از هر كشور، شناسايي دقيق و علمي درياها تا حريم قانوني آن كشور ضروري است. آن كشوري كه شناخت كامل و علمي از بستر درياها و ويژگيهاي رسوبي، ‌ريخت شناسي، فيزيكي و شيميايي درياهاي خود داشته باشد، قطعاً در شرايط بحراني،‌ علمي تر و اصولي تر عمل خواهد نمود. در كشورهاي پيشرفته لزوم شناسايي بستر درياها از ديرباز احساس شده است، اما در كشور ما با داشتن مرزهاي آبي وسيع در شمال و جنوب (بيش از 3000 کيلومتر بدون احتساب مرزهاي رودخانه اي) اطلاعات بسيار ناچيزي از بستر دريا وجود دارد.هم اكنون آنچه كه براي ما ضروري و مهم مي نمايد آنست كه با توجه به واقعيات امر، ويژگيهاي پهنه هاي آبي در شمال و جنوب كشور را بر اساس مقتضيات و مصالح عمومي، منافع ملي و نيازهاي مقطعي و دراز مدت شناسايي و مطالعات زمين شناسي دريايي را جدي تلقي نماييم.آنگاه نتايج اين مطالعات مي تواند درامور غير نظامي (محيط زيست، شيلات، کشتيراني، احداث سازه هاي دريايي و...) و راهبرد امنيتي ـ دفاعي كشور (احداث و صيانت از نيروگاه هاي اتمي، فعاليت هاي نظامي ـ دفاعي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي) مورد استفاده قرار گيرد.

اهم فعاليت ها

 

1- شناور و تجهيزات
-
بررسي، اخذ مشاوره و عقدقرارداد در خصوص شناور تحقيقاتي
-
اجاره شناور در درياي خزر هزينه ناوبري ونگهداري شناور 15متري
-
بررسي كارشناسي، مشاوره و خريد تجهيزات
2-
تهيه گزارش و اطلس
-
نمونه برداري ازبخش خشكي و دريا وبررسي هاي ميداني
-
پردازش داده ها و تجزيه و تحليل نتايج
-
تهيه اطلس نقشه ها و گزارش مربوطه
3-
آموزش و برقراري ارتباطات بين المللي
-
ايجاد زمينه همكاريهاي مشترك با ارگانها و مراكر دريايي معتبر
-
ارائه مقالات و شركت در همايش هاي بين المللي وبازديدهاي علمي
-
شركت در كروزها و دوره هاي آموزشي بين المللي

 

 

استراتژي مديريت

 

شناخت بستر درياها ، منابع غيرزنده دريايي ،عوامل تأثيرگذار در زون ساحلي وشناسايي مناطق پايدار ساحلي از ديدگاه :
-
شناسايي منابع معدني
-
تعيين مناطق خطر آفرين
-
توسعه شهرهاي ساحلي
-
تاسيسات صنعتي و سازه هاي دريايي
-
زيست محيط دريايي و دفن زباله

 

 

اطلس نقشه ها و گزارشات

 

- نقشه هاي توزيع تيپ رسوبات
-
نقشه ريخت شناسي رسوبات جوان و محيطهاي ساحلي
-
نقشه هاي توزيع كانيهاي سنگين و كانيهاي رسي
-
نقشه هاي توزيع عناصر اصلي، فرعي و نادر آب و رسوب
-
نقشه زمين شناسي مهندسي سواحل
-
مقايسه چينه اي رسوبات نرم
-
تعيين عناصر محلول در آبها و نحوه تبادل آب شور وشيرين
-
تعيين ضخامت رسوبات نرم و ريخت شناسي پي سنگ
-
تعيين عوامل آلاينده احتمالي مناطق ساحلي دريا و نوع آلاينده ها

 

 

محدوده فعاليت

 

- درياها وسواحل شمالي و جنوبي كشور از اولين ارتفاعات بخش خشكي تا حريم حقوقي دريا (منطقه سرزميني و سپس مناطق عميق) در برگيرنده درياي خزر، درياي عمان و خليج فارس
-
درياچه هاي داخلي كشور
-
پلاياها
-
بخش ساحلي رودخانه هاي منتهي به دريا
-
سدها

 

رئوس برنامه هاي مديريت

 

1- مطالعات زمين شناسي دريايي منطبق بر استانداردهاي روز دنيا
2-
انجام پروژه هاي مشترك با ساير ارگانهاي دريايي درداخل و خارج از كشور
3-
ايجاد سه پايگاه تحقيقات زمين شناسي دريايي ساحلي مجهز به آزمايشگاههاي تخصصي
4-
تهيه دو فروندشناور تحقيقاتي و خريد تجهيزات موردنياز تخصصي
5-
آموزش وتربيت نيروي انساني متخصص ومنحصر به فرد در ايران

 

 

مطالعات

 

1- رسوب شناسي دريا
2-
ژئوفيزيك دريا
3-
بررسي هاي شيمي و فيزيك دريا
4-
منابع اقتصادي دريا
5-
بازسازي محيط رسوبي قديمي
6-
تعيين آب و هواي قديمي
7-
ريخت شناسي بستر دريا و سواحل
8-
مهندسي سواحل

 

 

اهداف و كاربردها

 

1- زمين شناسي و معدن:
-
شناسايي وضعيت زمين شناسي بستر و زير بستر دريا به منظور تهيه نقشه ها و اطلاعات پايه از زمين شناسي درياها.
-
كشف منابع غير زنده و معدني بستر و زير بستر درياها.
2-
زيست محيطي و مهندسي سواحل و دريا
-
مشاوره علمي درانجام پروژه هاي لوله گذاري و كابل كشي دريايي.
-
انجام مطالعات زمين شناسي مهندسي مربوط به سكوهاي نفتي
-
كشف مناطق ريسك پذيرومخاطرات رمين شناسي درياها از قبيل سونامي، تغييرات ناگهاني سطح آب درياهاو.. براي برنامه ريزيهاي بلندمدت عمراني و توسعه اي
-
انجام بررسي هاي باستان شناسي و كشف اشيا گمشده و غرق شده، مين يابي در دريا تعيين محل هاي مناسب جهت دفن زباله هاي شهري و اتمي
-
شناسايي آلودگي فلزات سنگين از قبيل سرب، ‌ روي،‌ كروم، نيكل،‌ واناديم،‌ كادميم
3-
سياسي و امنيتي
-
زيربناي مسائل امنيتي و سياسي يک کشور مرهون دانش و آگاهي علمي آن کشور مي باشد. کشوري مانند ايران که از دو سو داراي مرز آبي است، مسائل امنيتي پيچيده تري خواهد داشت. ايجاد امنيت در مرزهاي آبي بسيار دشوارتر ازمرزهاي خشکي است
-
دامنه مطالعات و تحقيقات علمي بستر و زير بستر درياها يقيناً يكي از عوامل تاثير گذار در تعيين رژيم حقوقي منصفانه و مورد قبول كشورهاي همسايه مي باشد

 

نتيجه گيري

 

بطوركلي از مهمترين كاربردهاي زمين شناسي دريايي به موارد زير ميتوان اشاره نمود:
1-
كشف منابع غير زنده اقتصادي بستر و زير بستر درياها
2-
شناسايي وضعيت زمين شناسي مهندسي بستر و زير بستر دريا به منظور:
-
انجام پروژه هاي لوله گذاري و كابل كشي
-
انجام پروزه هاي حفاري تونل ها
-
انجام مطالعات زمين شناسي مهندسي مربوط به سكوهاي نفتي
-
كشف مناطق ريسك پذير براي برنامه ريزيهاي بلندمدت عمراني و توسعه اي
3-
انجام بررسي هاي باستان شناسي و كشف اشيا گمشده و مدفون در بستر
تعيين محل هاي مناسب جهت دفع زباله هاي شهري و اتمي
زيربناي مسائل امنيتي و سياسي يک کشور مرهون دانش و آگاهي علمي آن کشور مي باشد. کشوري مانند ايران که از دو سو داراي مرز آبي است، مسائل امنيتي پيچيده تري خواهد داشت. ايجاد امنيت در مرزهاي آبي بسيار دشوارتر از مرزهاي خشکي است. بدون شناسايي دقيق بستر، زير بستر، شکل و تغييرات ساحل ، عمق دريا، منابع اقتصادي آبي و زير زميني امکان تعيين رژيم حقوقي دريا، تعيين مرزهاي آبي، ايجاد امنيت در حريم حقوقي دريا و در نتيجه جلوگيري از تجاوز ديگر کشورها امکان پذير نخواهد بود. کشورهايي که شناخت کمتري از ريخت شناسي و زمين شناسي بستر و زير بستر دارند بيشتر در معرض خطر تجاوز قرار مي گيرند. لذا لزوم مطالعات زمين شناسي دريايي در کشور ايران در درياي خزر، درياي عمان و خليج فارس امري انکار ناپذير است.
امروزه در اكثر كشورهاي پيشرفته ، مطالعات و تحقيقات دريايي به جهات عديده ، از جمله تنوع فرايندهاي زيستي وزمين شناسي ، وجود منابع اقتصادي و گذرگاههاي ارتباطي بين الملل ، ضروري مي باشد . اين تحقيقات در مسير اهداف مختلف اقتصادي ، سياسي ، نظامي ، زيست محيطي و... با استفاده از تكنولوژيهاي پيشرفته و متدهاي نوين ، در بهترين سطح و حتي در زمينه ريزترين پديده ها صورت ميگيرد . در همين راستا ، وجود صدها مركز تحقيقاتي و آموزشي و همكاريهاي فيمابين و نزديك در كشورهاي پيشرفته قابل توجه و تامل است .آنچه كه در اين مراكز مهم و جالب است ، نگاه همه جانبه به حوزه مطالعات دريايي است طبيعي است كه تحقيقاتي آن چنان وسيع و همه سونگر ، نياز به دانش فني ، تجهيزات ، اعتبارات كافي و پيشتوانه اي هماهنگ دارد و پيداست از دستاوردها و نتايج اين پژوهشها به بهترين وجه بهره مند مي گردند. از جمله اين دستاوردها ، ارتقاي كمي و كيفي دانش فني ، متد و فن آوري ها ، مدل سازي و ارائه الگوهاي تحقيقاتي ، بهره مندي از ذخاير آبي و زير آبي است كه در زندگي بشر آثار محسوس و غير محسوس خواهند داشت .در كشور فرانسه با كمتراز 20% وسعت ايران ، يك موسسه تحقيقاتي دريايي با 7 كشتي اقيانوس پيما ، 2 زير دريايي ، 24 مركز و ايستگاه ، 72 آزمايشگاه و سرويس تحقيقاتي جهت مطالعات دريائي و اقيانوس شناسي وجود دارد .در حاليكه كشور ما به رغم داشتن درياي خزر به وسعت 436000 كيلومتر مربع ، خليج فارس به وسعت 226000 كيلومتر مربع وهمچنين قسمتي از درياي عمان ، اطلاعات ما در خصوص بستر درياها ، رسوبات ، جريان هاي دريائي ، تغييرات مورفولوژيكي ، شيمي آبها ،زمين شناسي مهندسي سواحل و.. ناچيز است .
با عنايت به مراتب فوق و با توجه به حساسيت اين بررسيها درتعيين قلمرو آبي كشور و اهميت نقش درياها و مناطق ساحلي كشور در توسعه پايدار ملي مي بايست گامهاي بزرگي در جهت مطالعات زمين شناسي دريايي برداشت . اهميت اين موضوع ،حساسيت بيش از پيش مسئولين امر را مي طلبد.
استان سيستان وبلوچستان كه يكي از استانهاي محروم كشور محسوب مي گردد با در برگرفتن بخش مهمي از درياي عمان، پتانسيل بسيار خوبي براي توسعه محسوب مي گردد. ناگفته پيداست كه توسعه شهرهاي ساحلي و مجاور دريا، بدون مطالعات زيربنايي زمين شناسي مهندسي در بخش ساحلي وكم عمق دريا وشناخت ويژگيهاي زسوبي ، فيزيكي وشيميايي دريا امري غيرممكن و غيراصولي است. براي انجام اين مطالعات، باامكانات محدود فعلي بررسي هاي جامع وكاملي نميتوان انجام داد. اولين ابزار مورد نيازدر اختيار داشتن شناور تحقيقاتي مناسب و مطابق با استانداردهاي روز دنيا است. هم اكنون سازمان زمين شناسي و معدني كشور، داراي يك شناور كوچك 15 متري با قابليت فعاليت در مناطق كم عمق درياي عمان و خليج فارس است كه براي مناطق عميق مناسب و مطمئن نمي باشد. حداقل اعتبار لازم براي ساخت يك شناور تحقيقاتي بزرگ و مناسب با شرايط فيزيكي درياي عمان، 100 ميليارد ريال مي باشد.
همچنين لازم است يك مركز تحقيقات زمين شناسي دريايي ساحلي در چابهار احداث گردد . هم اكنون يك زمين ساحلي به وسعت 7200 متر مربع در چابهار براي اين منظور دراختيار سازمان زمين شناسي قرار گرفته است كه براي احداث يك مركز تحقيقاتي مطابق با ساير مراكز دريايي دنيا مجهز به آزمايشگاههاي پيشرفته در مركز چابهار ، حداقل 10 ميليارد ريال اعتبار مورد نياز است.علاوه بر شناور و مركزتحقيقات ساحلي ، لازم است تجهيزات وامكانات ژئوفيزيك دريايي ، تجهيزات نمونه برداري مغزه ، رسوب ، آب و سايز تجهيزات ناوبري و الكترونيكي شناور تامين گردد. كه در اين راستا اعتباري بالغ بر 70 ميليارد ريال مورد نياز مي باشد. ضمن آنكه در خصوص جذب وآموزش نيروي متخصص بايد سرمايه گذاري نمود. لذا با اعتبار محدود امكان اين فعاليت ها ميسر نيست و حمايت بيش از پيش مسئولين امر را مي طلبد.
با توجه به نكات فوق الذكر مجموع اعتبار مورد نياز براي تحقق اهداف در استان سيستان و بلوچستان ، بالغ بر 200 ميليارد ريال است.
موارد فوق حداقل امكاناتي است كه مديريت نوپاي زمين شناسي دريايي در راستاي اهداف و وظايف خويش به آن نيازمند است و تامين آن تنها با مساعدت و حسن نظر ارگانهاي ذيربط در جهت فراهم نمودن اعتبارات لازم ميسر مي باشد.


 

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:7 ] [ ]
تأثير عصاره نعناع بر عوارض ناشي از شيمي درماني

تأثير عصاره نعناع بر عوارض ناشي از شيمي درماني

پژوهشهاي محققان دانشگاه علوم پزشكي مشهد نشان داده است كه عصاره نعناع باعث كاهش شديد عوارض ناشي از شيمي درماني در بيماران سرطاني مي شود و نفخ بعد از عمل سزارين در زنان را كاهش مي دهد . نتايج تحقيق اثر گياه نعناع بر روي بيماران سرطا ني نشان داده كه عصاره نعناع علاوه بر تأثيرات مفيد دارويي در كاهش تهوع ناشي از شيمي در ما ني ، عوارض جانبي هم براي بيماران ندارد . تهوع از شايعترين و آزاردهنده ترين عوارض ناشي از شيمي درماني است كه هم اكنون براي دفع اين مشكل داروهاي شيميايي كه عموما" داراي عوارض جانبي است توسط پزشكان توصيه مي شود . طبق نتايج اين تحقيق ، با استفاده از طب گياهي مي توان تا حد زيادي تهوع بيماران سرطا ني در حال شيمي درماني را كاهش داد .

در تحقيق ديگر برروي نعناع نشان داد كه عرق نعناع نفخ بعد از سزارين در زنان را به شدت كاهش مي دهد. خانم فاضل كارشناس ارشد مامايي اثر ضد نفخ عرق گياه نعناع را بر روي 120 زن بعد از عمل سزارين بررسي كرد و نتايج تحقيقاتش نشان داد كه شدت نفخ در مدت دو ساعت بعد از استفاده از اين ماده داروئي به شدت كاهش يافت .

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:7 ] [ ]
زمين شناسي پزشکي

زمين شناسي پزشکي

زمين شناسي پزشکي" علمي است که به بررسي ارتباط بين عوامل زمين شناسي با سلامت انسان ها و جانوران و تأثير عوامل زيست محيطي بر پراکندگي جغرافيايي بيماري هاي مرتبط مي پردازد.
بنابراين زمين شناسي پزشکي موضوعي گسترده و پيچيده است که براي شناسايي، کاهش يا حل مشکلات موجود نياز به ارتباط با رشته هاي مختلف علمي دارد.
فلزات و نافلزات اگر به مقادير غيرطبيعي وارد بدن شوند منجر به بروز مشکلات قابل توجهي مي گردند. گروهي از فلزات براي سلامتي ما سودمند و گروهي ديگر مضر هستند. فعاليت هاي انساني (از هر نوع) باعث انتقال فلزات از جايگاه هايشان به مکان هايي مي شود که در آينده براي سلامت انسان ها و جانوران مشکلاتي را به وجود خواهند آورند. اين مشکلات در مکان هايي که بارندگي هاي اسيدي روند دسترس پذيري فلزات سنگين (مانند جیوه) و در نتيجه جذب آنها در زنجیره غذايي را تسهیل می کند، تشديد مي شوند. به علاوه باران های اسیدی در این مکان ها باعث عدم دسترسی موجودات زنده به برخي از عناصر کم مقدار مانند سلنيم می شوند.
عناصر سمي موجود در خاک و سنگ حاصل واکنش هاي ژئوشيميايي طبيعي یا فعاليت هاي انساني هستند و معمولا بر سلامتي انسان اثر مي گذارند؛ در واقع اين عناصر از طريق غذا يا نوشيدني وارد بدن مي شوند. اگرچه در بسياري از مناطق فقط از غذاهاي محلي استفاده می شود ولي جوامع صنعتي مدرن اغلب خواهان غذاهای متنوعی هستند که در مناطق جغرافيايي مختلف توليد می شود. آب آشامیدني معمولا به طور محلي تأمين می شود و عمدتا متأثر از ژئوشيمي محلي است. ورود بیش از اندازه برخی از ترکیبات غیرآلی به بدن از طریق آب های آشامیدني باعث بروز مشکلاتی در برخی از کشورها شده است . از بيماری های جهاني مربوط به زمين شناسي پزشکي مي توان به گواتر (کمبود يد) و بيماريهاي مربوط به فزوني يا کمبود عناصري خاص مانند فلورين يا سلنيم اشاره کرد. بيماريهاي قلبي-عروقي مرتبط با سختي آب (متأثر از محیط های جغرافيايي) نيز يکي ديگر از موضوعات زمين شناسي پزشکي است.
بسياري از سنگ ها دارای سطوح بالای اورانیوم هستند مانند شيل هاي زاجي، گرانيت هاي خاص و پگماتيت ها. تنفس يا بلع مقادير غير عادي گاز راديواکتيو رادون که از منابع طبيعي راديواکتيو در چنين سنگ هايي ايجاد مي شود، خطري مهم براي سلامت عموم محسوب می شود. آمار سرطان هاي ريه ناشي از رادون رو به افزايش است. مطالعات اخير نشان داده است که نوشيدن آب مملو از رادون خطرات قابل توجهی را برای انسان ها به خصوص گروه هاي خاص مانند کودکان و افراد سالخورده به وجود می آورد. ميزان رادون موجود در آب مستقيما به شرايط جغرافيايي محلي مرتبط مي شود.
با توجه به کمبود برخی از عناصر( روی، آهن، ید و …)، بالابودن سطوح رادیواکتییته طبیعی(رادون) در برخی نقاط شمالی کشور، معضلات بهداشتی در دام ها ناشی از کمبود مس در برخی نقاط کشور، وجود آنومالی های ژئوشیمیایی در بسیاری از نقاط کشور و … انجام مطالعات زمین شناسی پزشکی در ایران ضروری به نظر می رسد.
پایگاه ملی داده های علوم زمین کشور با هدف ارتقا این موضوع در میان متخصصین زمین شناسی، پزشکی، بهداشت و عموم مردم، مجموعه مطالعات سامان یافته ای را پیرامون تدوین بانک اطلاعاتی، گردآوری و اطلاع رسانی این موضوع در ایران و سایر نقاط جهان در دست انجام دارد.

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:6 ] [ ]
اکستاسی چیست ؟

اکستاسی چیست ؟
تركيب
MDMA یا 3 و 4 متيلن دی اكسی مت امفتامين كه به نامهای اكستاسی، اكستازی، XTC ، E (ای) ،X (اکس) هم معروف است. در ايران به نام قرص شادی هم شناخته می‌شود. اين ماده در 1914 در آلمان به عنوان كم كننده اشتها مورد استفاده قرار گرفت كه به علت اثرات آن از رده مصرف خارج شد. در دهه 70 ميلادی اين دارو كاربرد مجدد يافت و در روان درمانی برای كمك به بيان احساسات بيماران استفاده شد كه در 1984 با اثبات اثرات آن روی مغز حیوانات آزمايشگاهی، از رده خارج شد. در 1985 در آمريكا، مصرف آن ممنوع اعلام شد. در سالهای اخير مصرف آن در آمريكا، در پارتی‌های شبانه موسوم به Raves به شدت افزايش يافته است كه باعث نگرانی دولت امريكا شده است. در دوره زمانی خاصی در اروپا، مصرف اين مواد انرژی زا و شادی‌بخش براي كاهش مصرف ساير مواد مخدر مثل هروئين تشويق شده است بطوری كه مصرف آن در اروپا در 1995 از 500 هزار قرص در سال به 30 ميليون قرص در دو سال بعد رسيده است.
2 درصد مردم امريكا حداقل يكبار اين تركيب را مصرف كرده‌اند. حداقل یازده و هفت دهم درصد دانش‌اموزان كلاس آخر دبيرستان در آمريكا يكبار “اكس” مصرف كرده‌اند مصرف اين قرصها در ايران به خصوص در يكسال اخير در پارتی‌های شبانه به شدت افزايش يافته است. جوانان تحصيل كرده و مرفه مصرفكنندگان اصلی اين داروها هستند. لازم است عموم مردم و پزشكان با اثرات سوء مصرف اين دارو آشنا شوند. ميزان مراجعه به اورژانس‌ها در امريكا در اثر سوء مصرف اين دارو به شدت افزايش يافته است. (از 1143 مورد در 1998 به 4511 مورد در سال 2000)
همچنانكه ذكر خواهد شد مشكل اصلی در مصرف اين مواد عوارض مزمن آن می‌باشد. عوارض حاد مصرف بيشتر در مرتبه اول مصرف و در صورت تداخل با بعضی داروهای ضدافسردگی پيش می‌آيد.

ترکیب شیمیائی
3 , 4
MethylendioxyMethAmphetamine یا N, Alpha, DiMethyl 1,3 Benzodiazoxide 5 Ethamine با فرمول C11H15N2O که بنامهای MDMA یا اکستاسی معروف است.

اشکال رایج داروئی
دارو در امريكا بصورت قرصهای خوراكی و جويدنی، كپسول و مواد تدخينی و تزريقی موجود است. قيمت هر قرص بين 10 تا 30 دلار است در ايران قيمت قرص بين 4 تا 20 هزار تومان (متوسط 10 هزار تومان) است كه با ماركهای مرسدس بنز و ميستوبيشی، $ ،
KO ، صليب، موجود است و به علت قابليت ساخت آن كه براحتی انجام می‌شود در لابراتورهای داخلی هم ساخته می‌شود كه خطر وجود مواد اضافی در آن و عوارض آن است. هر قرص خوراكی حاوی 80 تا 160 میلیگرم MDMA است. پس از بلعيدن اثرات قرص پس از 20 تا 90 دقيقه بعد ظاهر شده و حدود 2 تا 3 ساعت اثرات آن در يك حد حفظ شده و بعد افت می کند و از 3 تا 24 ساعت اثرات آن باقیست.

اپیدمیولوژی
میزان مصرف این قرص‌ها در آمریكا به شدت میان جوانان و نوجوانان در حال افزایش است طبق آخرین آمار تعداد كسانی كه برای حداقل یكبار از این ماده استفاده كرده‌اند بین دانش‌آموزان كلاس آخر دبیرستان در آمریکا از نه درصد به دوازده درصد افزایش یافته است.
دو درصد از کل حمعیت ایالات متحده حداقل یکبار
اکستاسی مصرف کرده اند.

نحوۀ اثر در مغز
آمین‌های مغز – بویژه نوراپی نفرین و سرتونین نوروترانسیمترهای مسیرهایی هستند كه كارشان بروز خلق است. با توجه به فرضیه آمینی، كاهش عملكرد این آمین‌ها باعث افسردگی خواهد شد و افزایش فعالیت‌ آنها باعث بالا رفتن خلق می‌شود.
MDMA از طرقی كه ذكر خواهد شد باعث افزایش خلق و احساس نشاط می‌شود.

فرضیه تاثیر
MDMA (اکستاسی) بر مغز:
1 - افزایش آزادسازی سروتونین در سیناپس‌های مغزی
2 - بلوك بازجذب سروتونین
3 - افت میزان سروتونین مغز
4 - اثرات غیرمستقیم بر میزان دوپاین مغز

عوارض پس از مصرف اكستاسی:

●● اثرات مثبت:
● افزايش شديد احساس خوب بودن در فرد
● افزايش انرژی در فرد
● احساس تمايل برای ارتباط با ديگران و احساس تعلق و نزديكی به ديگران
● احساس عشق و سرخوشي
● دست و دلبازی
● افزايش هوشياری و درك موسيقی
● افزايش حسهای بویايی و چشايی
● احساس تجربيات و حالات روحی جديد در زندگی
● احساس روشنايی
● تمايل براي آغوش گرفتن و بوسيدن ديگران
● به علت افزايش انرژی در افراد مصرف كنندگان تمايل برای فعاليت شديد و رقصهای طولانی دارند.
● يك تجربه: الكساندر شوگيلين بيوشيميت آمريكايی كه برای اولين بار روی عوارض اين دارو كار می‌كرد پس از يكبار مصرف اكستاسی مينويسد كوهی كه نزديك منزلم بود و هر روز آنرا می‌ديدم پس از مصرف اكستاسی طوری به نظرم می‌آمد كه دوست داشتم ساعتها آنرا تماشا كنم؟!

●● اثرات منفی:
● كاهش اشتها
● تغييرات بينايی
● گشاد شدن مردمكها (ميدرياز) افراد مصرف كننده در محل‌های مصرف مثل پارتی‌ها با وجود كم بودن نور مجبور به استفاده از عینكهای آفتابی در شب هستند كه علت آن تحريك‌پذيری با نور است.
● حركات غيرطبيعی چشم (نيستاگموس)
● توهم بينايی (هالوسيناسيون)
● افزايش ضربان قلب و فشار خون (تاكی‌كاردی و هيپرتانسيون)
● تغيير در نظم حفظ دمای بدن
● فك زدنهای طولانی (افراد مصرف كننده برای جلوگیری از حالت قفل شدن فك مجبور به مصرف آدامس هستند، تا ساعتها پس از مصرف این حالت فك زدنهای غير طبيعی موجود است).
● لرزيدن، عصبی شدن، عدم تمایل برای استراحت
● تمايل شديد برای مصرف مجدد اين ماده پس از افت تاثير اوليه

●● اثرات منفی شديد:
● اثرات شديد احساسی، اختلال خواب، كابوسهای شبانه حملات ناگهانی اضطراب (
Panic Attack)، ديوانگي (Psychosis)
● انقباض شديد فك و پارگی زبان در اثر فك زدنهای طولانی (
Trisma){در صورت بروز این حالت باید از آمپول دیازپام و یا قرصهای خوراکی آن استفاده کرد.
● عدم تمركز، فراموشی، اختلال در يادگيری (
Confusion)
● افزايش دمای بدن و كاهش آب بدن (در پارتی‌هايی كه اين دارو مصرف می‌شود افراد مجبور به مصرف آب فراوان و مكرر هستند و اين مساله خطرات خاص خود را به دنبال دارد).
● اختلال در مكانيسم نعوظ و نرسيدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم)
● تهوع و استفراغ
● كاهش سديم خون در اثر مصرف زياد مايعات (هيپوناترمی)
● سردرد و سرگيجه و تشنج
● آنمی آپلاستیک (سرکوب شدید خونسازی مغز استخوان)
● افت شديد خلق در روزهای پس از مصرف
● خستگی و افسردگی شديد تا يك هفته پس از مصرف
● احتمال اعتياد جسمی كم است ولی احتمال اعتياد روانی بسيار زياد است.
● احتمال سميت كبدی
● صدمه به اعصاب مغزی
● بزرگ شدن پستان در آقايان (ژنيكوماستی)
● احتباس ادراری (
Retension)
● تخریب عضلات مخطط (رابدومیولیز) که در نتیجۀ افزایش دمای بدن رخ می دهد و می تواند بعلت رسوب مواد حاصل از این تخریب در کلیه باعث آسیب به این ارگان شود.
● ميزان بروز مرگ در اثر مصرف اكستاسی 2 در 100000 مصرف كننده است.
●● دختران جوان بعلت اثرات هورمونهای جنسی زنانه، در صورت مصرف اكستاسی در معرض خطر بيشتری برای ابتلا به افت سديم خون و بدنبال آن تشنج هستند. (ميزان بروز
SIADH در ارتباط با استروژن خون افزايش می‌يابد).

●● موارد منع مصرف:
با توجه به اثرات اكستاسی در افزايش فشار خون و تعداد نبض و با توجه به اينكه گروهی از مردم پاسخ و واكنش بيشتری نسبت به اين ماده نشان می‌دهند افراد با سابقه فشار خون بالا، مشكلات قلبی (اختلالات ضربان قلب و…) يا افراد با سابقه سكته قلبی نبايد از اين ماده استفاده كنند. افراد با سابقه مشكل كبدی و كليوی نيز منع مصرف قطعی دارند.
كسانی كه از داروهای ضد افسردگی مثل فنلزين، ترانيل سيپرومين و ضد افسردگی‌هايی مثل پروزاك و زولوفت (
Zoloft) هم استفاده می‌كنند به هيچ‌وجه نبايد از اكستاسی استفاده كننده موارد مرگ ناشی از مصرف همزمان اين داروها با اكستاسی گزارش شده است.
علائم مسموميت با اكستاسی (مربوط به بالا رفتن بيش از حد غلظت دارو در خون) به شكل افزايش شديد ضربان قلب، فشارخون، خستگی، گرفتگی عضلانی یا حملات حاد ترس (
Panic Attack) می‌باشد. در صورت بروز علائم فوق شخص بايد فعاليت را كنار گذاشته، بنشيند و مايعات (آب و آب ميوه) به ميزان كافی مصرف كند. در صورت بروز علائم مثل تشنج، كاهش سطح هوشياری و … هرچه سريعتر به مراكز درمانی مراجعه شود. در صورت مصرف همزمان قرص‌های اكستاسی با الكل عوارض ناشی از دهيدراتاسيون و كاهش آب بدن تشديد می‌‌شود و در عين حال عوارض اكستاسی بر خلق كاهش می‌يابد

●● نتایج آخرین تحقیقات:
در يك بررسی انجام شده یا كمك اسكن(
PET (Positron Emission Tomography كه روی 2 گروه 14 نفری از مصرف كنندگان اكستاسی (حداقل 3 هفته مصرف) كه هيچ داروي روان‌گردان دیگري مصرف نكرده‌اند و 15 نفر كه هيچ دارويی مصرف نمی‌كنند نشان داده شد كه ميزان سروتونين در مغز بشدت كاهش يافته است و سلولهای عصبی حاوی سروتونين آسيب ديده‌اند. لازم به ذكر است كه افراد مورد مطالعه از لحاظ سن و تعداد زن و مرد مشابه بوده‌اند.

توضيح شكل:شكل بالا نشان دهنده اسكن مغز يك فرد عادی است كه اكستاسی مصرف نمی‌كند ولی اسكن پائين مربوط به مغز يك فرد مصرف كننده اكستاسی است. نقاط سياه رنگ در عكس پائين نشان دهنده آسيب مغزی ناشی از مصرف مزمن اكستاسی است.

●●  در مقاله ای که در مجله نوروساینس در 15 ژوئن 1999 به چاپ رسید، نتایج یك تحقیق بر روی میمونها به چاپ رسید. در بررسی این میمونها كه برای مدت 4 روز و روزی 2 بار قرص
Ecstasy محلول در مایعی را مصرف كرده بودند و میمونهای كه فقط همین مایع را استفاده كرده بودند و پس از 7 سال كالبد شكافی شده بودند مشاهده شد كه تغییراتی در سلولهای سروتونینی مغز ایجاد شده است كه در لوب فرونتال و نواحی مربوط به فكر كردن، ناحیه هیپوكامپ و نقاط عمقی مغز مربوط به حافظه بوده است. پس مشاهده می‌شود كه مصرف اكستاسی در دراز مدت باعث ایجاد اختلال در قوه تفكر و حافظه و قابلیت یادگیری در فرد می‌شود. در تحقیقی دیگر مشاهده شد كه پس از مصرف دارو، میزان سروتونین در مغز به میزان بیست تا شصت درصد كاهش می‌یابد و مشاهده شد كه اثرات مخرب مغزی غیرقابل بازگشت است و تغییراتی در نورونهای دوپامینرژیك مشاهده شد.

درمان
برای درمان اعتياد به اين ماده به روان درمانی و كار سخت گروهی نياز است. هيچ پادزهر (آنتی‌دوتی) برای مسموميت با اكستاسی وجود ندارد. در صورت بروز علائمی مثل تب شديد، تشنج و تغييرات ضربان قلب (تاكی‌ آريتمی)، درمان علامتی است. از تركيبات ضد افسردگی و آنتی‌سايكوتيك برای درمان عوارض در روزهای پس از مصرف استفاده می‌شود.

 

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:6 ] [ ]
جن چيست

جن چيست

۱- جن جانوريست داراي شعور و فیزیکي غير ارگانيک که از لحاظ شان وجودي از ديد اديان پايينتر از انسان و بالاتر از حيوان جاي مي گيرد در فرهنگ فارسي به آن ديو و در فرهنگ عرب به آن جن و در فرهنگ لاتين demon ياjinn نام گرفته است. جن به معناي چيزي است که پوشيده شده و منظور پوشيده ماندن او از حواس ماست.
۲- خصوصيات فيزيکي جن از ديد انسان اعجاب آور است عنصر اصلی وجودي جن آتش است وبه علت نداشتن عنصر خاک در وجودش مانند بارباپاپا مي تواند به هر شکل و اندازه اي تبديل شود و بسياری از چيزها را در يک آن جا به جا کند همچنين سرعت نقل مکان بسيار بالايي دارد مي تواند مثلا ظرف 5 دقيقه فاصله بین لاهور و تهران را طي کرده و برگرد.
3- جن ابزار ساز نيست وبه علت خصوصيات فيزيکي منحصر بفرد قادر است در هر مکان و شرايطي زندگي کند وبراي همين به خانه و مسکن نيازي ندارد زيرا سرما و گرما و باد و بوران بر او کارگر نيست جن به وسايل حمل و نقل بي نياز است و از اينجا مي توان فهميد که جن ها داراي صنعت و تکنولوژي نيستند و شهر و کاشانه اي ندارند مکان معمول زندگي آنها کوه وجنگل و دشت است.
۴- جن مانند همه جانداران غذا مصرف می کنداما به مقداري بسيار کمتر از انسان.
۵-جن ها مثل انسان جنسيت ونر يا ماده دارندتوليد مثل مي کنند و تشکيل خانواده مي دهند و به صورت جماعت زندگي مي کنند و جامعه ندارند
۶- جن نسبت به انسان زياد عمر مي کند حدود 1000 سال به بالا .جن هايي که در سوره ي جن از آنها نام برده شده که وقتي اولين بار آيات قرآن را شنيدند از شدت ازدحام داشتند بر سر هم خراب مي شدند احتمالا هنوز زنده اند جن ها مانند انسان داناونادان .فرمانده و فرمانبردار ارباب و بنده کافر و متدين شفيق و شرور دارند.وقتي که مردند از بين میروند و نيازي به قبر و گورستان ندارند.
۷- جن داراي عقل است اما نه عقل ابزار ساز و عقل فلسفي و خلاقيت هنري .عقل جن به معناي قوه ي ارزيابي امور روزمره يا همان عقل معاش و قوه تشخيص است به اضافه هوشي سرشار اعم از قدرت خواندن فکر و جستجو و يافتن گذشته و آينده.
۸- جن ها مانند انسان نامگذاري مي شوند و داراي اسم و رسم و شهرت هستند داراي زبان خاص و قوه تکلم هستند و قادر به فهم زبان آدميان
۹- معروف ترين جن ابليس يا همان شيطان نام دارد که وصف حال او را شنيده ايد که چون بسيار در قرب به حق کوشيد به جايگاه فرشته هاي مقرب رسيداما چون حاضر به سجده بر انسان يعني شريک قرار دادن بر خدا نشد از درگاه رانده شد!!!
۱۰- طبيعت بين جن و انسان فاصله گذارده است اين پرده عبارت است از شان وجودي آنها و هراس طبيعي هر دو از هم .جن طبيعتا انسان را مي بيند اما انسان جز در شرايط خاص قادر به رويت جن نيست.
۱۱- جن در شرايطي قادر به تسخير انسان و انسان در شرايطي قادر به تسخير جن است انسان مسخر شده را مجنون يا ديوانه يا ديو زده و جن تسخير شده را موکل مي نامند گويند خود جنيان بر سه قسمند ديو.جن وپري که از لحاظ مکانی مادون فرشته هستند.
۱۲- جن مي تواند در مواردي تربيت شده به انسان خدمت کند چنين سنتي در ميان جنگيران ايران و پاکستان وهند وجود دارد اما به طور کل نه بودا نه دالاي لاما نه اوليا الله و نه عرفا و نه پيامبران هيچکدام به مدد خواستن از موجوداتي که مثل انسان خطا و اشتباه و گناه مي کنند توصيه نکرده اند اما همگی وجود آنها را تاييد کرده اند .
۱۳- جنيان مانند امواج راديويي و ماهواره اي با ما هستند ظاهر نمي شوند اما حاضرمی شوند و بعضی از انها درخانه ها و بدن شخصيت هاي ضعيف رفت و آمد مي کنند يکی از راه های دور کردن جنهاي مزاحم خواندن و آويختن 4 آيه از قران است که با قل شروع مي شوند و بسياری ادعيه که درکتب مختلف وجود دارند.اماراه دورکردن انسان شرورچيست!؟!.
۱۴- جن ها بعضی از ما را به شکل همزاد و غير همزاد دوست دارند و کمکمان مي کنند همينطور جواهرات و اشياي قيمتي ما ازجمله انگشترهايي با نگين سنگ (مخصوصا عقيق)را بسيار دوست دارند (ومخصوصا اگر بر آن آيات و اوراد حک شده باشند) اگر دوستمان داشته باشندو سخني باماداشته باشند بيشتربه خوابمان مي ايند و دلسوزی خود را اعلام مي کنند خيلي ازآنها خدمتگذار ارواح اوليا هستند و دست ماراگرفته اندو خيلي ها هم به کرداراکثرآدميان اهل شيطنت.بيشتر آنها بي ضررند و مثل ما گرفتار اين دنيا و درگير و دار تقدير خويشند.
۱۵- اما آنان که ماوراي طبيعت و موجوداتش را باور ندارند چند دسته اند :کساني که انچه که نمي بینند را باور ندارند اينها معمولا فقط آنتي تزقصه هاي جن وپري مادربزرگ ها هستند که حتي زحمت دانستن کوچک ترين اطلاعاتي جز نقد داستان گرمابه های تاريک وکوتوله هاي پاسمي و عروسي جن ها رابه خودشان نداده اند اين تيپ آدمها از 7 سالگي که مادر بزرگه داستان هاي جن وپري را براي ترساندن و خواب کردنشان تعريف مي کرده هنوز زير لحاف هستند.و يا اينکه هارد ديسک کوچکشان از مسئله پر شده و ديگر تاب و ياراي درک و پذيرش راز را ندارندمثل من چهارتا کتاب خوانده اند و تمام ماجرا را در همان چهارتا ديده اند.و گروهي که پوچ يا ابسورد هستند کساني که خويش را منکرند چه رسد به ماوراي خويش و گروه آخر کساني که جنها دستشان مي اندازند و در مجالس احضار ارواح در نقش يک روح برايشان شيرين کاري می کنند تا فردا در مدح روح کتاب چاپ کنند و جايزه بگيرند!
جن براي انسان از انسان خطرناک تر نيست همانطور که انسان براي کوسه از کوسه خطرناک تر است!(در تاريخ بشر حتي يک مورد مرگ انسان به دست جن گزارش نشده در حالي که فقط در دوره حکومت استالين 35 ميليون روس به قتل رسيدند آمار کشتار جنگ هاي مذهبي صليبي و جنگ هاي جهاني و قومي و قبيله اي پيش کش) در حقيقت هيچ چيز هراس ناک تر و هوس ناک تر انسان نيست که به قول توماس هابز انسان گرگ انسان است.
۱۶- در کل و بدون در نظر گرفتن موارد خاص انها به ما کاری ندارند ماهم به آنها کاری نداريم ازدود و دم و سر و صداهای شهر و بوی فاضلاب و توالت فراريند مثل ما کارما و مکافات دارند و دست آخر اينکه به عقيده من با تمام اين اوصاف تفاوت اساسی با ما ندارند زيرا که : آنها هم رنج می کشند

1marivan.blogfa.com

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:6 ] [ ]
آنفلوانزاي مرغي

آنفلوانزاي مرغي

نام نویسنده :دکتر عباسعلی جوادی؛ متخصص عفونی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهانمقدمه:

 آنفلوآنزای مرغی (Avain Inflen 20) یک بیماری ناشی از ویروس است که باعث گرفتاری تنفسی در طیور و خسارات سنگین اقتصادی به صنعت مرغداری در کشورهای آلوده می‌شود. این بیماری علاوه بر گرفتاری پرندگان اهلی و وحشی و تلفات آنها می تواند باعث گرفتاری انسان و ایجاد مرگ و میر در آنها شود.

 اپیدمی ناشی از این بیماری در چند سال گذشته بعضی از کشورهای جنوب شرقی آسیا از جمله ویتنام- کامبوج- اندونزی را فرا گرفته و به تازگی گسترش یافته و در بعضی دیگر از مناطق جهان از جمله قزاقستان- مغولستان- روسیه- رومانی و ترکیه مشاهده شده است. خوشبختانه تاکنون (دی 1384) هیچ موردی از بیماری در پرندگان یا انسان در ایران گزارش نشده است ولی با گسترش آن در کشور همسایه به هوشیاری بیشتر و شناخت علائم و پیشگیری از بیماری نیاز است تا اگر موردی از بیماری رخ داد اطلاعات کافی در دسترس باشد.

عامل بیماری:

ویروس آنفلوآنزا از خانواده ارتومیکروویریدهاست و سه جنس A-B و C دارد که براساس آنتی‌ژن هسته و پروتئینی پوشش ویروسی تقسیم بندی این سه جنس صورت می گیرد. ویروس A عامل اکثر اپیدمی های بیماری آنفلوآنزا در انسان و حیوانات است. هر ویروس آنفلوآنزای A با دو آنتی‌ژن سطحی به نام‌های نورامینیداز (neuraminidase) یا N و هماگلوتینین (Hemagglutinin) یا H نامگذاری می‌شوند و تغییراتی که هر ساله در این دو آنتی ژن روي می دهد باعث اپیدمیهای سالیانه و نامگذاری ویروسی می‌شود. آنفلوآنزای انسانی که در حال حاضر در جهان پراکنده است و اپیدمی‌های متعدد ایجاد کرده است به نام‌های H3N2 و H1N1 می‌باشد ولی آنفلوانزای مرغی که اکثر اپیدمی در کشورها را ایجاد کرده است HsN1 می‌باشد.

 روش انتقال: آنفلوانزای انسانی از طریق استنشاق قطرات تنفسی یا هوای تنفسی آلوده یا تماس مستقیم یا غیر مستقیم با اشیاء آلوده (دستمال کاغذی- لیوان- حوله- شیرآبخوری و ....) فرد انتشار می‌یابد. اما در مورد انتقال، آنفلوآنزای مرغی تئوری های متعدد وجود دارد که در بعضی اپیدمیها یک راه انتقال و اپیدمی دیگر راه دیگری بیشتر باعث انتقال محسوب گردیده است. اما آنچه بیشتر مورد بحث قرار گرفته سه راه:

حیوان به انسان

 انسان به انسان

 محیط به انسان می‌باشد.

حیوان به انسان:

 راه اصلی از طریق ذرات تنفسی است و تماس نزدیک با پرندگان اهمیت زیادی دارد. تماس داشتن با پرندگان زنده- پوست کندن و آماده کردن پرندگان آلوده- خوردن گوشت خوب پخته نشده پرندگان- تماس با خون طیور آلوده می‌تواند باعث انتقال بیماری به انسان باشد.

 انسان به انسان: انتقال آنفلوآنزای مرغی از انسان به انسان اگرچه گزارش شده است ولی بسیار نادر است انتقال آنفلوآنزای انسانی بیشتر از طریق فرد به فرد می باشد. شاید اگر آنفلوآنزای مرغی بتواند مانند آنفلوآنزای انسانی از طریق فرد به فرد به سرعت سرایت نماید باعث خطر زیادی در جامعه بشری گردد. البته اکنون چنین نیست ولی تغییرات ژنی ویروس به طور تئوریک می‌تواند باعث این حالت شود.

محیط به انسان: با توجه به پخش شدن آنفلوآنزا در محیط امکان انتقال به انسان در طی شنا کردن در آب‌های آلوده و ورود ويروس به بینی- ملتحمه چشم و خوردن آب آلوده و نیز انتشار از کود مرغی وجود دارد.

علائم بالینی:

 یافته های بالینی در پرندگان شامل علائم خفیف یا شدید تنفسی مثل عطسه- سرفه- ترشح اشک و نیز کاهش فعالیت- بی اشتهایی- لاغری- افت تولید می باشد که ممکن است یک، دو یا چند علامت وجود داشته باشند یا مجموعه تمام علائم موجود باشد. بیماری در انسان با دوره كمون متوسط 8-2 روز ایجاد می گردد، اگر چه گاهی تا 18 روز هم ذکر شده است. بیماری در انسان می تواند خفیف وبا بهبودی همراه باشد ولی انواع شدید و کشنده آن هم دیده می شود. بیماری با گرفتاری دستگاههای مختلف همراه است. گرفتاری دستگاه تنفسی فوقانی شامل آبریزش بینی- عطسه- سرفه- گلودرد و گرفتاري ملتحمه چشم اگرچه ممکن است در ابتدا روی دهد ولی شایع نیست. گرفتاری گوارشي شامل تهوع- استفراغ- اسهال- درد شکم ممکن است رخ دهد. تب بالاتر از 38 درجه سانتیگراد می باشد. خونريزي از بینی و لثه گاهی دیده می شود علائم غیر معمول مثل گرفتاری مغزی نیز در بعضی از موارد گزارش شده است. و سرانجام انواع شدید و کشنده بیماری با گرفتاری تنفسی تحتانی که شامل تنگی نفس- تندی تنفسی- خلط که گاهی با خون همراه است و نیز تغییرات مشخص راديولوژيك مشهود است سرانجام نارسائی تنفسی به صورت ARDS (تنفسی)- اختلال کارکرد کبد- نارسائی قلب- خونریزی ریه و مرگ خواهد بود. به طور کلی درصد مرگ و میر این بیماری بالا است و در مطالعات اخیر که در تایلند صورت گرفته است در کودکان مرگ و میر بالاتر است.

 یافته‌های آزمایشگاهی و تشخیص:

 در یافته‌های معمول آزمایشگاهی در این بیماری کم شدن گلبول‌های سفید خون مخصوصاً کم شدن لنفوسيت‌های خون محیطی است و تعداد پلاکت خون نیز کاهش می‌یابد. آنزیم‌های کبدی، قند و كراتين افزايش دارد. اما تشخیص قطعی با جدا کردن ویروس از طریق کشت یا جدا کردن RNA ويروسي با روش PCR می باشد.

درمان:

 اغلب بیمارانی که در بیمارستان پذیرش می شوند در مدت 48 ساعت احتیاج به حمایت تنفسی و مراقبت های ویژه در ICU خواهند داشت. نارسائی چند ارگانی بیماران بایستی تحت درمان قرار گیرد. اغلب داروی اختصاصی اوسلتامیویر برای بیماران تجویز می شود اگرچه اثرات درمان آن نامشخص است. در صورتیکه مواردی از بیماری در کشوری دیده شد، بایستی به افراد زیر توجه بیشتری شود.

 - پرورش دهندگان طیور - کسانیکه در کشتارگاه طیور کار می کنند.

 - فروشندگان طیور زنده و کشته شده.

 - افرادی که تماس خانگی با طیور دارند.

 - اطرافیان بیمار - کارکنان بیمارستان

 - دامپزشکان

 متأسفانه هنوز واکسن موثری برای آنفلوآنزای مرغی وجود ندارد.

 

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:5 ] [ ]
آويشنThyme

آويشنThyme

Thymus vulgaris

تيموس نام علمي آويشن به احتمال زياد از واژه اي يوناني به معناي جرأت و يا عبارتي كه مفهوم آن پاكيزگي و يا ضد عفوني كردن است ريشه گرفته است . در عصر شواليه گري و سلحشوري بر روي جامه شواليه ها تصوير آويشن را گلدوزي مي كرده اند ،تا در هنگام مسابقات سواري با نيزه به آنها جرأت و شهامت ببخشد . دسته هايي از آويشن را براي پاكيزگي هواي داخل ساختمان مي سوزانيده اند و تصور مي كردند كه به اين ترتيب از بيماري طاعون محفوظ مي مانند . روغن آويشن كه تيمول ناميده مي شود ، يك عامل قوي ضد ميكروبي است و به همين سبب ،گياه آويشن به عنوان يك گياه ضد عفوني كننده شناخته شده است . چاي آويشن داروي سنتي دردهاي معده اي و روده اي مي باشد . روغن اين گياه را روزگاري براي دفع انگلهاي روده ، بخصوص كرم قلابدار ، تجويز مي كرده اند . آويشن همجنين يك داروي ضد گرفتگي عضلات مي باشد و از آن براي درمان سوزش گلو، سرفه هاي سخت و التهاب نايژه ها استفا ده مي شود . محلول شستشوي دهان حاوي آويشن در درمان عفونت لثه مؤثر است . در طول جنگ جهاني اول ، روغن آويشن را بعنوان يك ماده ضد ميكروب ، روي پوست مي ماليدند . آويشن به دليل طعم تند و خاصيت ضد ميكروبي اش ، در تهيه سوسيس و خوراكيهاي گوشتي مصرف مي شود .

زيستگاه طبيعي

آويشن گياه بومي غرب مديترانه و جنوب ايتاليا مي باشد كه كشت آن در ساير نقاط دنيا نيز متداول شده است . آويشن در زمينهاي سخت و صخره اي و جايي كه خوب زهكشي شده است ،سبز مي شود .

مشخصات ظاهري

آويشن ، گياهي چند ساله است ، ولي در آب و هواي سرد تنها يك سال دوام مي آورد . به صورت بوته است و شاخه هاي متعدد دارد . ساقه هاي اصلي گياه ،خشك و چوبي هستند و طول آنها به 10 تا 30 سانتي متر مي رسد. برگهاي آويشن كوچك و باريك و به شكل بيضي تا خنجري هستند و بسيار معطر مي باشند . برگها به رنگ سبز مايل به خاكستري هستند و پشت برگها نرم مي باشد . از اوايل تا اواسط تابستان حلقه هاي گل استوانه اي شكل دو لبه اي ،به رنگهاي بنفش و صورتي ،به صورت خوشه در نوك شاخه ها ظاهر مي شوند . گياه آويشن در انواع مختلف از جمله آويشن برگ باريك ، برگ پهن ، خال خال و بالاخره آويشن ليمويي يافت مي شود .

نحوه كاشت و پرورش

گياه آويشن را هم مي توان از طريق بذر توليد كرد و هم از طريق قلمه زدن . بذر آويشن را مي توان در داخل ساختمان در محل گرمي كاشت و سپس جوانه هاي بيرون آمده را در محلي آفتابي . با حفاظ به نحوي كه نور خورشيد به آنها بتابد ، به محل باغچه به منتقل نمود . خاك مناسب آويشن ،خاك پرشن و كم قوت و خوب زهكشي شده است .

 

 

 

 

اسطوخدوس Lavender

Lavandula officinalis

            L.angustifolia

گياه اسطوخدوس يكي از معروفترين گياهان طب سنتي است . نام لاتين و نام علمي انواع بسياري از اين گياه به احتمال زياد از واژه لاتين Lavareبه معناي " شستن "  گرفته شده است . يونانيان باستان ، رو ميان و مسلمانان ، اسطوخدوس را از بوي معطر آن بخوبي مي شناخته اند. كشت اين گياه در انگلستان بعد از اواسط قرن شانزدهم متداول شده است . گلهاي اسطوخدذوس حاوي روغن فراري است كه براي رفع سر گيجه ، ضعف و دوران سر از بخور آن استفاده مي شود و يا در آب رقيق مي گردد و بر روي شقيقه  يا گيجگاه ماليده مي شود . گياه همچنين آرامش دهنده و مسكن درد است و هنگام سر درد هاي عصبي و تنش مصرف مي شود . كساني كه بيماران خود را با مواد گياهي مداوا مي كتنند ،براي رفع بي خوابي ة روغن اسطوخدوس را تجويز مي نمايند .روغن اسطوخدوس همچنين يك ضد ميكروب قوي مي باشد و باكتريهاي حامل بيماري ديفتري و تيفوس را از بين مي برد . لوسيون ضد ميكروب گياه را روي زخمها و بريدگيها مي مالند . در واقع تا زمان جنگ جهاني اول ، براي پيشگيري از عفوني شدن زخمها ، از اين لوسيون استفاده مي شده است . اسطوخدوس را به هنگام سوختگي و به خصوص سوختگي با آب جوش تجويز مي كنند . اگر خود گياه به طور مستقيم بر روي سوختگي قرار داده شود ، پوست تاول نمي زند . هم گلها و هم روغن گياه دافع حشرات موذي هستند . اروپاييان گلهاي اسطوخدوس را در كيسه هايي مي ريخته و در ميان لباسها و ملحفه ها دركمد لباس قرار مي داده اند تا هم از بيد زدگي آنها جلوگيري شود و هم خوشبو بشوند . اگر روغن آن را روي پوست بمالنيد ، پشه به انسان نزديك نمي شود .

زيستگاه طبيعي

اسطوخدوس گياه بومي حوزه مديترانه مي باشد و در سرتا سر جنوب قاره اروپا پراكنده است . البته در جنوب امريكي نيز كاشت آن را متداول كرده اند . اسطوخدوس در خاكهاي مخلوط با شن و ماسه كه خوب آبياري بشوند و محل نيز آفتابگير باشد رشد مي نمايد . در جنوب فرانسه و بريتانيا اين گياه را به صورت تنبوه كشت مي كنند . همچنين در باغچه منزل هم مي توان اسطوخدوس را به شكل يك گياه تزييني كاشت و ازمحاسن آن بهره برد .

مشخصات ظاهري

اسطوخدوئس از گياهان با دوام بوته اي و معطر است . طول ساقه هاي كوتاه آن حداكثر به 80 سانتي متر مي رسد . روي برگهاي باريك و سبز خاكستري يا سبز نقره اي اين گياه را كركهاي نرمي پوشانيده است . از اواسط تابستان تا اوايل پائيز 6تا 10 حلقه گل قفايي يا بنفش رنگ در يك سنبله در انتهاي هر يك از ساقه هاي بلند گياه ظاهر مي شوند .

نحوه كاشت و پرورش

اسطوخدوس را مي توان با قلمه زدن در فصل تابستان تكثير نمود . بعد از ريشه دادن ، آن را در محلي خنك كاشت . خاك مخلوط با شن و ماسه ، محلي آفتابي و با حفاظ در برابر باد و سرما ، بهترين محيط رويش را بريا گياه فراهم مي آورند.

 

 

افسنطين Wormwood

Artemisia absinthium

گياه افسنطين از قديم الايام (حدود 3500 سال پيش) براي دفع كرمهاي روده استفاده مي شده است.افسنطين يكي از تلخترين گياهان شناخته شده است و استفاده دارويي از تقويت كننده هاي الكلي آن داراي تاريخ طولاني مي باشد . استفاده از اين گياه ، در بسياري از كشورهاممنوع شده است ،زيرا نوشيدن آن ايجاد اعتياد مي كند كه توهم ، هذيان گويي و تشنجات صرع گونه را به دنبال دارد .استفاده مكرر از شربتهاي تجارتي افسطين كه حاوي 68 درصد حجمي الكل مي باشد ، منجر به تخريب غير قابل جبران دستگاه عصبي ، سكته و سر انجام مرگ مي شود ، گروهي كه منشأ اختلالات مغزي ون گوگ – نقاش معروف هلندي – علاقه بيش از حد او به نوشيدن  نوشيدنيهاي حاوي افسنطين بوده است .افسنطين نه تنها كرمهاي روده را دفع مي كند،بلكه داروي تلخ شفا بخش براي معده هايي مي باشد كه مد تهاي طولاني خالي مانده اند و كمك مي كند تا يك اشتهاي ضعيف پيدا كنند . افسطين بسياري از اختلالات هضم غذا را درمان مي كند . اين گياه همچنين به عنوان تقويت كننده كبد و كيسه صفرا نيز شهرتي بدست آورده است . كمپرس برگهاي اين گياه بر روي مفسلهاي رو ماتيسمي دردناك جريان خون را تحريك كرده و همچنين به هنگام وضع حمل ، تولد نوزاد را تسريع مي كند و جفت را بيرون مي اندازد . در منازل از افسطين براي دفع حشرات مي توان استفاده كرد . گياه را روي زمين پخش مي كنند و در ميان لباسها وملحفه ها قرار مي دهند . گياه افسطين را به سبب خواص دارويي آن ، به نوشابه ها و شربتها اضافه مي نمايند

زيستگاه طبيعي

افسنطين گياه بومي حوزه مديترانه و اروپاي مركزي است . در مناطق معتدله به صورت خودرو در كنار جاده ها و زمينهاي باير مي رويد .

مشخصات ظاهري

افسطين گياه بوته اي با دوامي است كه روي زمين گسترش مي يابد . بسيار معطر است و طول آن به 75 سانتي متر مي رسد . ساقه هايش با كرك نرمي پوشيده شده كه رنگ آنها متمايل به خاكستري است و برگهايش سوزني شكل با لبه كلفت هستند . برگها به رنگ سبز پررنگ هستند كه با كركهاي ابريشمين خاكستري رنگي پوشيده شده اند . پشت برگها نرم است . از اواسط تابستان تا اواسط پائيز ، گلهاي كوچك كروي شكل ، زرد مايل به سبز ، در انتهاي ساقه هاي باريك ظاهر مي شوند .

 

 

 

 

 

 

اكليل كوهي Rosemary

Rosmarinus officinalis

نام علمي اكليل كوهي زر مارينوس به معني شبنم دريا مي باشد ، چرا كه زيستگاه طبيعي گياه بيشتر در نواحي ساحلي است . در يونان باستان اعتقاد بر اين بوده كه اكليل كوهي ذهن و حافظه را تقويت مي كند و به همين دليل دانشجويان يوناني در وقت امتحان دادن ،تاج گلهايي از اكليل كوهي به دور سر خود مي پيچيده اند . ارتباط اكليل كوهي با سر هنگامي معلوم شد كه گياه پزشكان براي درمان سردرد ، استفاده از ان را آغاز كردند . روغن اكليل كوهي از قديم براي درمان نقرس و دردهاي عضلاني مورداستفاده قرار مي گرفته و يكي از اجزاي اصلي داروي معروف " آب مجارستان " را تشكيل مي داده است . ( اين معجون ،زندگي را به اليزابت ملكه مجارستان كه دچار رعشه و فلج دست و پا شده بود باز گردانيد . ) در طول قرن پانزدهم ، مردم شاخه هايي از اكليل كوهي را در منازل خود مي سوزانيدند تا از مرگ سياه حفظ كند . همچنين در جنگ جهاني دوم ، اكليل كوهي را به همراه سرو كوهي در بيمارستانهاي فرانسه مي سوزانيدند ، تا از بروز عفونت جلو گيري به عمل بيايد .درمنزل ، اكليل كوهي ازگياهاني است كه در طباخي مورد استفاده قرار مي گيرد و مزه تند آن گوشت گوساله سرخ شده را خوشمزه و غذاي تهيه شده از مرغ وماهي را لذيذ مي نمايد . اين گياه همراه ديگر سبزيها نيز پخته ميشود و به مصرف مي رسد و اكليل كوهي در تهيه لوازم آرايشي نيز به كار مي رود و روغن آن يكي ازاجزاي مواد تقويت كننده و شامپو هاي موي سر مي باشد .

زيستگاه طبيعي

گياه بومي حوزه مديترانه است و به طور گسترده در آب و هواي معتدل پرورش داده مي شود . اكليل كوهي همچنين به طور خودرو بر روي صخره ها و تپه هاي ساحلي مديترانه به عمل مي آيد.

مشخصات ظاهري

اكليل كوهي گياهي بوته اي و هميشه سبز و بسيار معطر مي باشد و طول آن به 5/1 متر مي رسد و شاخه هاي متعدد آن هنگامي كه جوان هستند نرم و كركدار است ، اما با گذشت زمان چوبي و سخت شده و پوست آن فلس مانند و قهوه اي مايل به خاكستري مي شود. برگهاي گياه بسيار باريك ،شبيه چرم و حالت سنبله را دارند و سطح رويي برگها سبز پر رنگ و زيرآنها نرم و خاكستري كم رنگ مي باشد . وقتي كه برگها به هم ماليده شوند ، عطري بسيار قوي از آنها متصاعد مي شود كه بوي كافور و كمي هم بويي شبيه كاج مي دهد . از اوايل بهار تا اوايل تابستان گلهاي دو لپه اي آبي كم رنگ به صورت خوشه اي از انتهاي ساقه هاي اكليل كوهي ظاهر مي شوند.

نتحوه كاشت و پرورش

با قلمه زدن اكليل كوهي درتابستان ، فرصت كافي براي ريشه دادن گياه وجود دارد و سپس قلمه ريشه دار را در محلي كه حفاظ داشته باشد و آفتابگير هم باشد ، در خاك گچي كه خوب زهكشي شده باشد بكاريد و گياه را در طول زمستان از سرما محافظت كنيد.

 

 

 

بابا آدم Burdock

Arctium lappa

ريشه گياه بابا آدمئ يا اراقيطونةمزه شيريني دارد و آن را به صورت پخته يا سرخ شده مي خورند . طبخ ساقه هاي جوان گياه همانند مارچوبه است . بابا آدم در ژاپن مثل يك سبزي خوردن معمولي كشت مي شود . اين گياه از لحاظ در ماني يك تصفيه كننده خون است . گياه پزشكان براي مداواي اختلالات پوستي مانند آكنه و پسوريازيس آن را تجويز مي كنند .

زيستگاه طبيعي گياه بابا آدم در زمينهاي شخو نزده ، در امتداد نرده ها و در كنار جاده ها مي رويد. اين گياه در بريتانيا ، شمال ايالات متحده و شمال ايران به طور خودرو به عمل مي آيد .

مشخصات ظاهري

گياه دو ساله اي است كه ساقه اصلي آن سبز پررنگ و نرم مي باشد .طول اين ساقه به حدود يك متر مي رسد . گياه بر روي يك ريشه عمودي بلند به رنگ قهو اي مايل به خاكستري قرار گرفته است . برگها بزرگ و پهن آن شبيه سرسره  هستند . شاخه برگها دراز و قرمز رنگ . لبه برگها موجدار است . بالاي برگها چروكيده و زير آنها كركدار است كه با گذشت زمان سخت مي شوند . گلهاي كوچك قرمز يا ارغواني آن ، كه شبيه سوت مي باشند ، برروي سر شاخه هاي ميوه دهنده قرارمي گيرند و با كپسولهايي قلاب مي شوند . گياه بابا آدم ، از اواخر تابستان به گل مي نشيند .

 

 

 

بابونه باغي (بابونه رومي )Chamomile , Roman

Chamaemelum nobile, Anthemis aurea

اين گياه نام علمي خود را از واژه يوناني كامائملوم به معني " سيب بر روي زمين " گرفته است . در قرون وسطي به منظور خوشبو كردن هوا ، كف اتاق را با اين گياه مي پوشانيده اند . گياه را به طور سنتي در كنار ديوارهاي باغ و حياط خانه و به جاي چمن مي كاشته اند . وقتي گياه لگد بخورد ، بوي مطبوع آن همه فضا را پر مي كند . بابونه نيز مانند چمن از لگد خوردن صدمه نمي بيند . مصريان باستان بابونه را داروي همه درد ها مي دانسته اند . اين نوع بابونه خواص مشابه نوع آلماني رادارد و از گلهايخشك يا تازه آن چاي تهيه مي كنند و براي دفع سوء هاضمه و سوزش معده مي آشامند . اين گونه از بابونه آرامش بخش و تسكين دهنده درد مي باشد . بابونه كه مثل چاي كيسه اي بسته بندي شده و در ئسترس قرار دارد ، براي دفع استرس و سردرد هاي عصبي  و همچنين به عنوان نوشيدني پيشاز خواب چنانچه به سردردهاي عصبي دچار شويد استفاده مي شود . بابونه باغي نيزمثل بابونه وحشي ، موارد استفاده آرايشي دارد . شست وشو با جوشانده اين گياه  يك شفاف كننده غير شيميايي موهاي نرم مي باشد . بابونه باغي يكي از اجزاي اصلي شامپو هاي گياهي را تشكيل مي دهد. گلهاي خشك شده يا روغن اصلي آن وقتي به آب وان اضافه شود ، به خصوص به آنها كه از فشارهاي عصبي رنج مي برند ، آرامش ميبخشد . از گلهاي بابونه باغي اغلب در تهيه عطر هم استفاده مي شود .

زيستگاه طبيعي

گياه بومي اروپاي جنوبي مي باشد و در سرتاسر اروپا و جنوب انگلستان برروي خاك شني و خشك مراتع و چراگاه ها مي رويد . بابونه باغي به ديگر نقاط دنيا هم برده شده و كشت گرديده است . اين گياه در اروپاي مركزي هم به شكل تجارتي كشت مي شود. بابونه باغي را با شيوه گل كاري علمي پرورش مي دهند و گونهاي جديدي را توليد مي نمايند .

مشخصات ظاهري

بابونه باغي يك گياه با دوام و كوتاه قد مي باشد كه بلندي آن از 30 سانتي متر تجاوز نمي كند . ساقهبابونه باغي كركدار و شاخه هاي آن خزنده مي باشند . برگهاي بابونه باغي مثل برگهاي بابونه آلماني (وحشي ) داراي بريدگيهاي عميق و پر مانند مي باشند ، اما رنگ آنها سبز متمايل به خاكستري و تا حدودي بيشتر به پائين افتاده هستند . گلهاي شبيه گل آفتابگردان با مركزكله قندي و زرد رنگ از اواسط تابستان تا اواسط پائيز برروي ساقه هاي بابونه باغي ظاهر مي گرند . رايحه بابونه باغي قوي تر از گونه بابونه آلماني مي باشد .

 

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:5 ] [ ]
بررسي حرفه اي W800 سونی اریکسون

بررسي حرفه اي W800 سونی اریکسون

ما واکمن سونی اریکسون را که همه مشتاقانه منتظرش بودند تست کردیم . این جواهر نارنجی دارای مموری کارد 512 مگابایت و هدفون عالی و دوربین و نرم افزارهای کامل مانند مدل K750 می باشد .
ویژگیها : MP3Player قدرتمند و کامل ، صدای فوق العاده موزیک ، هدفون درجه یک که همراه گوشی ارائه شده است ، دوربین با فوکوس خودکار عالی ، صفحه نمایش خوب ، رادیو FM همراه با RDS ، شارژر USB و طراحی زیبا
معایب : فقدان EDGE ، عدم پشتیبانی کامل از USB Mass Storage و فقدان رنگ بندی
عاقبت این مدل وارد دفتر ما هم شد علیرغم اینکه این مدل از مدتها قبل در بازارهای آسیایی موجود بود . خبر خوب درباره این مدل قیمت منطقی آن است که حدود 470 یورو و کمی پایین تر از ان قیمت در بعضی از سایتهای اینترنت می باشد . البته این قیمت با گذشت زمان کاهش می یابد . این مدل برای افراد با سلیقه خاص ، دوستداران موسیقی و کارکرد طراحی شده است . ممکن است بخاطر این همه نکات مثبت که ما درباره این مدل ذکر کردیم فکر کنید که اغراق شده  ولی شما بگویید چه کار کنیم وقتی که شرکت معروف سوئدی /ژاپنی سونی اریکسون هر بار یک مدل بهتر را برای ما می فرستد .


وقتی که یک خانم مسن این مدل را روی میز کوپه قطار دید فریاد تعجب زد به گونه ایی که از خانمی در این سن بعید به نظر می رسید و بسیار متحیر شدم . شرکت سونی اریکسون یکی از بهترین گوشیهای موبایل خود را وارد بازار کرده است . ترکیب رنگ سفید کرمی با نارنجی فلزی  با عث جلب توجه اطرافیان می شود . این مدل بندرت با K750 اشتباه گرفته می شود مخصوصا اگر از پشت به آن بنگرید . اندازه آن تغییر نکرده است و بسیار خوش دست است  و 99 گرم وزن دارد . صفحه کلید این مدل نسبت به K750 بهتر شده و دکمه ها با یکدیگر هیچ اشتراکی ندارند و کارکردن با آنها راحت تر است . اگرچه دکمه ها کمی بالاتر از سطح هستند ولی تایپ و کارکردن با انها بسیار راحت و سریع است . جویستیک این مدل دارای یک درپوش پلاستیکی نارنجی است که کارکردن شست با آن را راحت می کند . اگرچه دکمه های اصلی گوشی  از جنس پلاستیک هستند ولی اصلا مشخص نیست و به نظر فلزی می آیند . دکمه ای که در K750 برای دسترسی سریع به منو است در این مدل با دکمه فعال سازی MP3Player جایگزین شده است .

لوگوی واکمن سونی نیز در این مدل موجود است . نور پشت زمینه نارنجی است . در این مدل پوششی برای دوربین وجود ندارد و لنز دوربین پشت یک دریچه گرد کوچک پنهان است که سریع فعال می شود درست مانند آن چیزی که از یک دوربین درجه یک  انتظار داریم . درسته می دونم که موبایل دوربین نیست ولی در یک نگاه این مدل از پشت اصلا شبیه گوشی موبایل نیست . W800 دارای دو دیود در پشت گوشی می باشد که مي توانند بعنوان لامپ هم استفاد شوند . مي توان آنها را هم از طريق منو فعال کرد وهم هنگام عکسبرداري . زمان روشن ماندن آنها هم قابل تنظيم است دايم يا براي يک دقيقه . آنها همچنين مي توانند سيگنال S.O.S هم بفرستند .

نور ديودها فوق العاده است مثلا در شب کل اتاق را روشن مي کنند . در پايين دايره يک شکاف براي اسپيکربلند و صداي زنگ قرار دارد .  صداي اين مدل با گذاشتن آن روي ميز تغيير نمي کند به اين دليل که کمي بالاتر از سطح قرارمي گيرد . باعث تاسف است که جعبه اين مدل فاقد پارچه ايي براي تميز کردن صفحه نمايش است . جاي دست هر جايي از گوشي باقي مي ماند . صفحه نمايش اين مدل ممکن است براحتي خش بردارد . وضوح صفحه نمايش خوب است .

طراحي گرافيک اين مدل نيز دچار اصلاحاتي از لحاظ زيبايي صفحه  شده است . مثلا آيکون فايل هاي مولتي مديا با لوگوي سوني واکمن تعويض شده است . مانند هميشه داراي 4 تم از قبل نصب شده مي باشد . براي تمهاي بيشتر مي توانيد ازاينترنت استفاده کنيد ولي به نظر من تم نارنجي از همه بهتر است . کاغذ ديواريهاي متحرک را هم ميتوان انتخاب کرد . تمام حرکات سريع و روان است . نحوه باز شدن منو کاملا گرافيکي است و ممکن است باعث خستگي فرد شود ولي از نظر من بسيار جالب و سرگرم کننده بود بستگي به سليقه افراد دارد . به هر حال مشتريان اين مدل در صورت امکان غير فعال کردن انيميشن بيشتر مي شدند . به نظر مي رسد نوار نارنجي دورگوشي از جنس فلز است و در قسمت پايين آن محل اتصال Fast Port و يک شکاف براي ميکروفن است .

در کنار سمت راست آن دکمه فعال سازي دوربين قرار دارد و هميشه جاي دست روي آن باقي مي ماند . اين دکمه در دو مرحله عمل مي کند وقتي تا نصف فشار داده شود دوربين فوکوس مي کند و در فشار مجدد آن عکس گرفته مي شود . همچنين درهر زماني که اين دکمه را براي چند لحظه فشار دهيد دوربين فعال مي شود . همچنين اگر لنز دوربين باز شود دوربين نيز فعال مي شود . در کنار سمت راست دکمه هاي کنترل صدا نيزقرار دارد . تنها تفاوت اين مدل با K750 جاي همين دکمه هاست . در قسمت بالاي گوشي پورت اينفرا رد و دکمه خاموش/روشن گوشي قراردارد. دکمه Play/Pauseدر کنار سمت چپ گوشي قراردارد .

اينها براي راديو هم استفاده مي شوند . مموري کارد در سمت چپ گوشي جا مي گيرد . براي در آوردن مموري 512 اين مدل بعد از باز کردن درپوش  نياز به فشارقسمت کناري آن با نوک انگشت است . البته نوع مموري کارد استفاده شده در اين مدل از نوع غيرعادي است . مي توان مموري را موقع روشن بودن گوشي بيرون کشيد . مموري کارد تا 2 گيگابايت قابل ارتقاست . اکنون به بررسی دقیق باتری می پردازیم . متاسفانه همه چیز باتری مانند K750 است . استفاده از موزیک پلایرمیزان باتری را تا 2 روز کم می کند . با اینکه در معرفی این مدل توسط شرکت دوام باتری در حالت انتظار 400 ساعت و در حالت مکالمه 540 دقیقه ذکر شده بود اما اگر شما از قابلیت های گوشی استفاده کنید این زمانها تقریبا نصف می شود . برای قراردادن سیم کارت در گوشی مقداری تلاش لازم است . عکسهایی که در این مقاله می بینید با بهترین دوربین موبایل گرفته شده است . (W800) منظورم N90 با لنز کارل زایس نیست . بعد از برداشتن محافظ لنز یا با فشار دادن دکمه دوربین فعال می شود . برای گرفتن عکس باید دوربین را به صورت افقی نگه دارید درست ماند یک دوربین دیجیتال .بعد از مشخص کردن جایی که می خواهید از آن عکس بگیرید دو تا سه ثانیه برای فوکوس شدن دوربین وقت لازم است .

بر اساس مقایسه هایی که ما انجام دادیم این چند ثانیه با عث نزول این مدل بین رقیبان خود می شود . عکسهای گرفته شده با دوربین عالی هستند . همچنین عکسها در حالت ماکرو نیز از کیفیت قابل قبولی برخوردارند . عکسها در سه رزولوشن 160*120 ،640*480 و 1632*1224 پیکسل و با فرمت JPEGمی باشند . دوربین همچنین قابلیت فیلمبرداری با کیفیت 176*144 پیکسل و با فرمت 3GP را دارست . دوربین دارای 4x زوم در 30 مرحله است . منوی دوربین دارای تنظیمات زیادی است . علاوه بر عکسهای معمولی می توان در حالت Panaroma  و چندعکس پشت سرهم ( تا 4 عکس ) نیز عکسبرداری کرد . سیگنال فوکوس و صدای دوربین از منوی دوربین قابل خاموش شدن نیستند و فقط در حالت پروفایل Silent بی صدا می شوند . همچنین می توان سایز عکس را با تغییر کیفیت از منوتغییرداد . همچنین حالتهای
   flash diode option, a macro mode, a night mode, self-timer
و چند حالت گرافیکی دیگر نیز در دسترس است . بعد از گرفتن عکس هنگام ذخیره شدن آنها از کاربر درباره مکان ذخیره (مموری یا گوشی ) سوال می شود . نکته اذیت کننده در مورد منوی دوربین بسته شدن آن بعد ازاعمال تغییرات می باشد . برای زوم کردن از دکمه کنترل صدا استفاده می شود . ساعت و تاریخ را هم می توان روی عکسها درج کرد .

حجم عکسهای این مدل مانند K750 300 تا 600 کیلو بایت است .  تجربه و استیل شرکت سونی اریکسون درتجارت در همه جای W800 قابل مشاهده است . برای شروع کافیست نگاهی به جعبه این مدل بیاندازید . جعبه این مدل منحصر بفرد است . دیسک همراه گوشی علاوه بر برنامه PcSuite دارای برنامه Disk2Phone نیز می باشد که برای فایلهای موزیک کاربرد دارد . برای اتصال به کامپیوتر نیاز به نصب یک درایور مخصوص از دیسک همراه گوشی می باشد و نمی توان بدون رابط نرم افزاری ارتباط برقرار کرد که از مشکلات این مدل می باشد. بعد از اتصال به کامپیوتر مموری کارد بعنوان یک درایو شناخته می شود . فایلهای MP3 در یک پوشه خاص قرار می گیرد . مراقب باشید که اگرفایل MP3 را مستقیما در این پوشه ذخیره کنید گوشی قادر به استفاده از ان نیست وحتما باید از Disk2Phone استفاده کنید . یک راه برای گذشتن از این برنامه وجود دارد و آن استفاده از مسیر MSSEMCMedia_filesaudio می باشد . هر ساب فولدر در این قسمت نام خواننده است .

اسم آلبوم در ساب فولدرهای خواننده ذخیره می شود . می توانید در این قسمت تمام فایلهای MP3 را قرار دهید . برای تسریع کار می توانید از مموری ریدر استفاده کنید . مشخصه ویژه این مدل Mp3Player   آنست . این مشخصه با فشردن دکمه بالای جویستیک یا از طریق منو فعال می شود . در هنگام خاموش کردن گوشی از کاربر در مورد استفاده از واکمن در هنگام خاموش بودن گوشی سوال می شود و خوشبختانه این سوال هم از طریق تنظیمات قابل حذف شدن است . اجرای فایلهای صوتی مانند MP3Player های موجود در بازار است و مشخصات آلبوم قابل ادیت شدن است . کنترل موزیک پلایر با جویستیک است . همچنین در حالتی که صفحه کلید قفل است می توان با دکمه Play/Pause و دکمه کنترل صدای تماس اجرای موسیقی را کنترل کرد . در صورت قطع شدن ناگهانی موزیک به هر دلیل در اجرای مجدد آن از اول فایل شروع می شود نه از لحظه ایی که قطع شده است . در صورت اجرای یک برنامه در حین نواختن موزیک نام خواننده و نام موزیک به رنگ خاکستری در بالای صفحه نمایش داده می شود .

گوشی دارای اکولایزر 5 باند  و قابلیت تنظیم دستی می باشد . گوشیهای هدفون این مدل هر چه بیشتر در گوش بماند بیشتر گوش را اذیت می کند . اگر از گوش دادن به موزیک خسته شدید می توانید رادیو را روشن کنید . رادیو این مدل مجهز به RDS است یعنی اطلاعات اضافی ایستگاه رادیویی را اگر موجود باشد نمایش می دهد مثلا : نام خواننده یا عنوان موزیک . بر خلاف نویزهایی که در K750 وجود داشت در  این مدل اصلاح شده است . صدای این مدل با اتصال گوشیهای هدفون برای کاربر بهتر میشود . در هنگام اجرای موزیک اگر گوشی زنگ بخورد موزیک قطع شده و صدای زنگ در هدفون شنیده می شود . دفترچه تلفن نیز کامل است .

بقیه قسمتها مشابه مدل قبلی (K750)   می باشد . سرعت اجرای جاوای این مدل نیز بسیار بالاست . این مدل ذارای برنامه های VideoDJ و PhotoDJ و MusicDJ برای ادیت فیلم ، عکس و موزیک است . این مدل دارای ضبط کننده صدا نیز می باشد . این مدل فاقد EDGE می باشد و انتقال داده با سرعت بالا امکان پذیر نیست .

 
من به جرات این مدل را برتر و بهتر از K750 می دانم و هر مقایسهایی بین این دو مدل به نفع W800  است . این مدل حدود 100 یورو از K750 گرانتر است ولی با توجه به مموری کارد 512 مگابایتی که همراه گوشی ارائه می شود و MP3Player بودن آن می ارزد . اگر هم خیلی گران است می توانید صبر کنید تا کاهش قیمت پیدا کند . اما اگر تصمیم به خرید  این مدل گرفته اید مطمئن باشید که یک گوشی درجه یک خریداری می کنید ومی توان گفت که دوربین و صدای این مدل در بین گوشیهای موجود در بازار تک است .جعبه این مدل شامل :
• Mobile phone
• Memory card Memory Stick Pro Duo 512 MB
• Earphones HPM-70
• Memory card reader adapter
• USB data cable
• Charger
• CD with software
• Documentation
می باشد .

 

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:5 ] [ ]
گیاهان دارویی ایران

گیاهان دارویی ایران

بابونه كبير Feverfew

Chrysanthemum parthenlum

Tannacetum rarthenium

نام انگليسي بابونه كبير از واژه لاتين فبري فوجيا ب معني دور كننده تب گرفته شده است . زماني از اين گياه براي درمان تب و لرز نوبه استفاده مي شده است .خوردن برگهاي تاز آن حمله ميگرن را مداوا مي كند . ( از گرفتگي رگهاي خوني سر و صورت جلوگيري ميكند ). گياه همچنين خاصيت دافع حشرات را نيز دارد . و با ماليدن آن بررئوي پوست ، به طور مؤثري حشرات را دفع مي كند. همچنين تركيب عصاره آن با الكل ، زخمهاي دردناك ناشي از نيش زدگي حشرات را التيام مي بخشد .

زيستگاه طبيعي

بابونه كبير گل بومي  اروپاي جنوبي شرقي است كه به مناطق ديگر برده شده و به رويش در آن نقاط خوگرفته است . در كنار جنگلها ، حاشيه مرغزارها ، جاده ها و زمينهاي شخم نزده يافت مي شود . اين گل به صورت تجارتي هم كشت مي شود و نوعي از آن كه در سال دو بارگل مي دهد ، در گلخانه ها و به صورت بستان كاري توليد مي شود .

مشخصات ظاهري

گياه با دوامي است كه ساقه هاي آن شاخه هاي كركدار متعدد دارندو بلندي آن به نيم متر مي رسد . گياهي رونده است و خود را روي زمين يا ديوار مي كشد و برگهاي سبز مايل به زردآن، بوي قوي و مزه كمي تلخ دارند و به شكل لوبهاي كاملا"مجزا هستند و برگها در بالاي شاخه ها دندانه دارند و به بخشهاي متعددي تقسيم شده اند . از اواسط تابستان تا اواسط پائيز خوشه هايي از گلهاي شبيه آفتابگردان ،اما كوچكتر كه در مركز بر آمده نبوده ومسطح هستند،ظاهرمي گردند .

 

بابونه وحشي ( بابونه آلماني )Chamomile  ,  German

Matricaria   chamomilla, M.recutita

به اعتقاد خبرگان گياه شناسي ، بابونه آلماني از نظر علم گياه شناسي ،بابونه واقعي نيست ،

 

 

 

 

 شن :

Lonicera nvmmlariifolia

f. Caorifoliaceae

درختچه يا درختي كوتاه به ارتفاع تا 5 متر بندرت بلندتر ، برگها بطول ( 5/1 -  2 ) سانتي مــتر تا 5/4 تقريباً دايره اي تا تخم مرغي پهن يا تخم مرغي گاهي منصوري نوك گرد تا نوك تيز ، اغلــــب نوك دار ، با قاعده اي گرد تا سربريده يا كمي قلبي ، به ندرت در بعضي از برگها گـــوه اي پهن با دو سطح كمو و بيش كركدار انبوه ، دمبرگها به طول 8 -  3 ميليـــمتر ، دمگل آذين بطــــول 3 -  1 ميليمتر ، برگه ها بطول تقريبي 2 ميليمتر كركدار ، برگكها به شـــــواري به طـول 1 ميليمتــــر ، تخم مرغي كركدار ، تخمدانها جدا ، ( كاسه گل بطول حدود 5/1 ميليمتر پياله مانند با دندانــه هاي سه گوشه مشخص كركدار ) ، جام گل بطول 15 -  23 ميليمتر سفيد يا قرمز يا ارغواني كمـــرنگ ، لوله از پهنك كوتاهتر ، سته ها جدا سفيد شفاف ، دانه بنفش تيره

 

چوبك خاردار :

Acanthophyllvm spinosum

f. caryophyllaceae

بوته اي خشبي به ارتفاع  8 -  15 سانتي متر با كركهاي بسيار كوتاه ، اصولاً از قاعده منشــــــعب ، متراكم كوتاه ، شاخه هاي گلدار به طول 3 -  8 سانتي متر كمرنگ ، برگهـــا به طول 25 -  15 بـه عرض 5/1 -  1 ميليمتر در قاعده كم و بيش تخت درفشي ، در محور غالباً فقط جوانه وجود دارد . برگهاي بهاره واژ تخم مرغي يا خطي نسبتاً گوشتي ، گل آذين بطول 10 -  5 غالباً پرگل متشـكل از گرزن دو سويه انتهايي و چرخه هاي 1 -  3 تايي در بالا نزديك به هم و در پائين اغلب تنـــك ، گل آذينهاي فرعي دوتايي ، اغلب نامساوي بدون پايك يا پائينها گاهي با دمگل آذيني حداكثر بطـول 15 ميليمتر گرزنهاي فرعي7 -  1گلي همگي كم و بيش بدون پايك ، برگهاي همراه گلها بطول 10 -  6 ميليمتر و عرض 5/1 -  2 ميليمتر از كاسه كوتاهتر يا كمي بلندتر از آن اغلب مشابه برگها ، برگـه ها بطول 5 -  7 و عرض 5/2 -  3 ميليمتر ، برگكها بطول 5 -  4 و عرض 2 -  3 ميليمتــر از كاســـه كوتاهتر تخم مرغي در قاعده كم و بيش بشقابي ، كم و بيش با لبه هاي غشايي ، نوك كوتــــاه دار ، اغلب با لبه غشايي به هم آمده بطول 2 -  1 ميليمتر ، كاسه گل بطول 8 -  6 ميليمتر ، دندانه ها به شواري نامساوي به طول 5/1 -  2 تخم مرغي با نوك كوتاه نامحسوس يا كم و بيـش مشــــخص به شواري با لبه هاي غشايي گلبرگها بطول 4 -  3 ميليمتر از كاسه بيرون زده پهنك به عرض 1 -  5/1 ميليمتر مستطيل نوك سفيد ميله پرچمها بلند و بيرون زده ، تخمدان 10 -  12 تخمكي

 

 

 

مليكا :

Melica persica

f. gramineae

گياهي گندمي چندساله با ساقه هاي زيرزميني نازك و رونده ، ساقه اي در قاعده اي خيزان سرانجام راست ، بفرم چمني انبوه ، در زير گل آذين پانيكول بدون كرك يا كركدار به ارتفاع تا 45 سانتي متر ، پهنك برگها بطول تا 12 و عرض 4 -  2 ميليمتر خطي نوك دار با دو سطح پوشيده از كركهاي نوم سفيد يا در سطح تحتاني زبر و سطح فوقاني كركي غلاف با كركهايي مشابه پهنك برگها يا كامـــــلاً بدون كرك ، سنبلچه ها بطول8 تا 11ميليمتر بنفش رنگ يا برنگ زرد كاهي ، گلچه هاي بارور1-  2 عدد ، گلچه هاي عقيم به صورت توده اي گوه اي شكل از پوشينگ هاي تو خالي تحليل رفته ، پوشه تحتاني بطول 5 -  3 ميليمتر ، پوشه فوقاني بطول 10 -  7 ميليمتر ، پوشينك تا 5/5 ميليمـــتر با سطح پشتي با كركهايي به طول تا 5/4 ميليمتر

 

 

 

زنبق صحرايي -  زنبق بياباني :

Iris songarica

f. Iridaceae

گياهي به فرم پشته اي بسيار انبوه به ارتفاع تا 50 سانتي متر و عرض بوتـه تا 50 سانتـــي متر و يا شايد بيشتر با غلافهاي بسيار دائمي كه بصورت رشته اي در قاعده گياه ديده مي شوند . برگها هـــم اندازه گلها يا بلندتر از آنها به عرض 5/1 تا 5/2 يا گاهي بيشتر ، راست ، شياردار با لبه هاي غضروفي ، ساقه به ارتفاع تا 30 سانتي متر چندين برگ غلافدار با 1 -  4 شاخه با گلهاي 6 – 2 تايي ، دمگل بطول تا 5/1 سانتي متر ، گلپوش كم و بيش بنفش مايل به خاكستري كمرنگ با نقاط و رگه هـــاي تيره تر ، لوله به طول 4- 6 سانتي متر ، قطعات بيروني بطول 6- 5 سانتي متر با ناخنكي بطـول 5/3 تا 2/4 سانتي متر ، بيضوي مستطيل باريك و پهنكي بطول 5/1 تا 2 بيضوي ، تخم مرغي ، درفـــش راست بطول 5/4 تا 6 سانتي متر و عرض 9/0 تا 1/1 سانتي متر ، واژ تخم مرغي باريك تا واژ سرنيزه اي با قاعده اي گوه اي بلند ، كيسه هاي بساك بطول حدود 5/1 سانتي متر ، دانه هاي گرده پرتقالي ، ميله هاي پرچم بطول حدود 1 سانتي متر ، خامه ها بطول 5 -  4 سانتي متر مستطيل باريـــك با لوب هايي بطول 2/1 تا 6/1 سانتي متر خطي ، كلاله عميقاً دو لوبه ، كپســـول به طـــول 5/4 -  6 سانتي متر ، استوانه اي ، بيضوي منتهي به نوكي نازك ، دانه ها به طول 4/0 -  5/0 سانتــــي متر ، مكعبي ، قهوه اي ، بنفش تيره ، با پوست چروكيده

 

 

 

 

گل اروانه :                                                                   Hymenocrater  yazdianus

F : labiatae        

گياهي خشبي با قاعده چوبي ساقه هاي گلدار متعدد به ارتفاع 45 تا 30 سانتي متر با برگهاي تنك ، در ناحيه گل آذين منشعب يا تقريباً ساده علفي ، سبز رنگ اصولاً در زوايا با كركهاي كوتاه خميده و فردار ، در چهره عمومي با پرزهاي غده دار كوچك و تنك ، برگهاي پائين ساقه با دمبرگي به طول 10 تا 15 ميليمتر ، پهنك به طول 20 تا 30 ميليمتر و عرض 15 -  20 ميليمتر ، دايره اي سه گوشه يا تخم مرغي با قاعده قلبي عميق ، لبه هاي تقريباً كامل و يا قوياً سينوسي نامشخص يا تقريباً كنگره اي با نوك كند ، بافت علفي ، غشائي ، سبز مات ، برگها در سطح فوقاني غير قابل مشاهده ، در سطح تحتاني بسيارضعيف نامشخص ، برگهاي مياني تقريباً مشابه با دمبرگ كوتاه ، برگهاي فوقاني و همراه گلها با دمبرگ كوتاه ، كمي كوچكتر ، با كرك پوش تنك ، در سطح فوقاني با كركهايي در بخشي غده دار ، در لبه ها و سطح تحتاني در امتداد رگبرگ با كركهاي كمي انبوه

 

گياه تازه وزنده كه داراي مواد دارويي است به نام گياه مادر شناخته مي شود . در اين حالت گياه دقيقا" يك دارو نيست و به صورت دارو در نيامده است مگر عملياتي نظير خرد كردن ، خشك كردن ، آسياب كردن و مخلوط كردن گياهان به صورت مكانيزه در كارخانه هاي دارو سازي صورت مي گيرد . گياهان دارويي خشك شده يا قسمتهاي مورد استفاده آنها را داروهاي گياهي مي نامند . كه از گل – ساقه –  دانه – ريشه – پياز – پوست ميوه وپوست ريشه – جوانه – برگ و ... آنها استفاده كرده و يا از شيره ( وشا ) ، عصاره (شيرين بيان ) صمغ ( آنغوزه ) آنها استفاده مي كنند . مواد مؤثره گياهان براي ما خواص مفيدي مثل ضد التهاب ، ضد نفخ ، معرق ، مدر ، خلط آور ، ضد سرفه ، مسهل صفرا ، ملين ، مقوي قلب ، ضد آسم ، آرامبخش ، ضد تصلب شرائين ، ضد فشار خون ،ضد انگل ، ضد انگل ، ضد ديابت ، امراض زنانه ، ضد استفراغ ، ضد تومور را دارد .

مواد دارويي (قرص – پماد – كپسول – شربت )

روشهاي تهيه و مصرف :

1-     دم كرده

2-     جوشانده

3-     عصاره

4-     شربت

5-     حب

6-     پودر

7-     قرص

8-     بخور

9-     شياف- آمپول

10-كرم و صابون 

 

 

با پيشرفت علوم مختلف ، بشر موفق به تهيه داروهاي شيميايي شد . پس از جند سال اثرات زيان آور آن را شناخت . و به تدريج بسياري از داروها به عنوان داروهاي خطر آفرين از فهرست داروهاي مجاز حذف شد ند. به همين دليل در 20 سال اخير توجه زيادي به داروهاي گياهي شده است . 

 

 

بابونه :

 گل

تقويت كننده معده ، اشتها آور ، هضم كننده غذا ، التيام آور ، بادشكن ، عرق آور و مسكن درد است . از شيره گياه براي معطر كردن طعم غذا و اگر به شير نوزادان مقدار كمي از دمكرده گل كامل گياه اضافه شود دل پيچه هاي حاصل از نفخ كودك رفع مي شود . از گرد گل هاي اين گياه مي توان با پاشيدن بر روي عضو ، اثر مفيدي در رفع خارش پوست و كچلي كودكان به دست آورد . جوشانده گلهاي كامل بابونه براي بور كردن موهاي بلوطي و شفاف و طلايي كردن موهاي بور به كار مي رود . اين جوشانده علاوه بر تغيير رنگ مو ، اثر ضد عفوني كننده اي بر روي پوست سر نيز دارد . پس از كشيدن دندان از عصاره حاصل از گلهاي كامل اين گياه براي ضد عفوني كردن دهان و لثه ها استفاده مي شود . پماد آن نيز براي جلو گيري از آلودگي زخم ها ، بهبود جوش ها ، سوختگي ، خراش و همچنين ترك پوست به كار مي رود .

 

 

هميشه بهار :

گلها

 مخصوصا" نارنجي  و برگ آن براي درمان ناراحتيهاي پوستي

گل هميشه بهار به دليل داشتن خاص2يت عرق آوري فشارخون را پايين مي آورد . از گلهاي اين گياه در درمان بيماريهاي معده و روده استفاده مي شود . ناراحتي كبدي و زردي با مصرف دمكرده گل هميشه بهار از بين مي رود . اين دمكرده در رفع قاعدگي نا منظم نيز مؤثر است . ضمادهاي شيره گياه براي مداواي زخمها ،جوشهاي صورت ، زگيل ، ميخچه و خارشهاي پوستي و ترك خوردگي پوست مفيد است .

دمكرده غليظ :10گرم گل +يك ليوان آب( به مدت 10 دقيقه دم كنند)  براي فشارخون قبل از غذا و براي قاعدگي نا منظم به مدت 7 روز

دمكرده رقيق : براي رفع يبوست و زياد كردن ادرار 5 گرم گل + يك ليوان آب دم كرده و هر روز 4 ليوان مصرف كنند .

اگر برگ تالزه يا برگ خيسانده شده در سركه را روي عضوي كه زگيل يا ميخچه دارد بگذارند در بهبود آن مؤثر است .

 

 

اسفرزه

دانه ها و برگ گياه .

از دانه هاي اسفرزه براي درمان اسهال ، ناراحتي دستگاه گوارش ، در مان التهابات پوستي ، رماتيسم و نقرس

با خيساندن دانه هاي اسفرزه در آب ضمادي به دست مي آبد كه در درمان التهاب مؤثر است .

10 تا 15 گرم دانه در آبي كه مقداري شكر در آن حل شده تحريكات روده را بهبود مي بخشد .

با خيساندن دانه هاي له شده اين گياه در مقدار كمي سركه و روغن ضمادي تهيه مي شود كه در در مان رماتيسم و نقرس مؤ ثر است .

 

 

رازيانه :

دانه و بقيه اندامها هم مفيد است .

ريشه رايانه : ادرار آور است        و اوره را ازبدن دفع مي كند . به همين سبب براي درمان سنگ كليه مصرف مي شود .

دانه : نيرو دهنده ، مقوي قلب ، اشتها آور ، آرامبخش ، زياد كننده شير و باد شكن است .

غرغره جوشانده رازياته اثر خوبي در رفع گلو درد و گرفتگي صدا دارد . براي رفع سرفه مي توانيم يك قاشق چايخوري دانه نيم كوب آن را در يك فنجان آب جوش بريزيم و 10 دقيقه دم كرده و با عسل ميل كنيم .  

 

 

سنبل الطيب :

ريشه و ساقه هاي زير زميني

اثر ضد تشنج قوي دارد . ريشه برا يدر مان بي خوابي و ناراحتي عصبي مانند ، سرگيجه ، سردردهاي يك طرفه ، رفع اضطراب و سكسكه هاي مداوم و در بيماران مبتلا به مرض قند اثر كم كننده ادرار دارد و براي معالجه زخم ها نيز استفاده مي شود . 2تا 3گرم پودر ريشه وساقه + 1 ليوان آب دم كرده و ميل كنند .

ريشه و ساقه له شده را براي برطرف كردن درد روي زخم ها و كوفتگي مي گذارند .

 

 

بو مادران :

گل ، ساقه ، برگ

اثر مقوي و نيرو دهنده و مرهم براي زخم ها و جراحتها ، از دمكرده براي رفع نفخ و ترش معده ، به علت داشتن اثر ادرار آوري در رفع سنگ كليه مؤ ثر است . شيره آن در درمان ضعف اعصاب ة صرع و قولنجهاي تشنج آور مفيد است . دردهاي رماتيسمي را هم آرام مي كند . 10 گرم آن + 1 ليوان آب براي جلو گيري از ريزش موي سر استفاده مي شود .

 

 

 

دانه كدو :  براي رفع كرم كدو در افراد بزرگسال 50 تا 100 گرم دانه كدو را مي كوبند و با مقداري عسل ويا مربا مصرف مي كنند .

 

 

 

سر شاخه گل راعي ( علف چاي ) باعث بهبود سوختگي و سوزش مي شود .

 

ميوه عناب از كيفيت بالايي برخوردار است به صورت تازه و خشك به مصرف مي رسد . سرشار از ويتامين ث است. در حالت تازه 36درصد و در حالت خشك 71در صد قند دارد . حضرت علي فرمودند عناب تب را مي برد .يكي از دانشمندان عرب نشان دادند كه عناب بيماري آسم را درمان مي كند و كمي حافظه را بهبود مي بخشد .

عناب براي درمان سرفه و زخم دهان مفيد است و تركيب آرد آن با عسل براي كبد و كليه مفيد بوده و خون را تميز مي كند . در كشورهاي شرق آسيا از ميوه ، بذر ، برگ ، پوست و ريشه عناب براي معالجه بيماريها از جمله كاهش تب استفاده مي شده است . در جنوب اروپا از ميوه عناب دارويي تهيه مي كردند كه براي در مان گلو درد استفاده مي شد . جوشانده ميوه خشك عناب به عنوان نرم كننده عضلات و در در مان سينه درد ،سوزش گلو ، گرفتگي صدا و كمر درد مفيد است . مصرف جوشانده شاخه و برگ عناب به صورت خوراكي براي در مان خارش و جوشهاي روي پوست بدن مفيد است . جوشانده برگ عناب براي رفع گلو درد و خون ريزي لثه ها و به طور موضعي براي درد مفاصل بكار مي رود . از عناب همچنين به عنوان آرام بخش ، نرم كننده سينه و كاهش فشار خون استفاده مي شود .

 

 

 

اسطو خدوس سبب معالجه افراد فلج و به كار افتادن مجدد دست و پا افراد ميشود .

بذر پاشي :

1- دست پاش كرتي     2- به صورت رديفي     3- به صورت كپه اي ( چاله اي )

در ايران حدود 8500تا 9000 گونه گياهان داروئي وجود دارد.

خاك شني رسي- رسي شني – رسي براي كاشت گياهان داروئي باph 3/5تا4/8 مناسب است .

حاصلخيزي خاك :

1-     كود حيواني : باعث رشد گياه ، افزايش محصول و مواد مؤثره از نظر كميت و كيفيت

2-   كود شيميايي : كود فسفره ( كود ريشه ) ، كود ازته ( كود شكري ) ، كود پتاسه ، نيترات آمونيوم ( كود سرك ) ، كود اوره ، سوپر فسفات ، اكسيد فسفر .

3-     كود گياهي (خاكبرگ ) : قبل از كاشت و در فصل بهار استفاده مي كنند.

 

بهترين زمان كاشت گياهان داروئي ايران در زمان اسفند و فروردين ماه است .

تكثير گياهان به صورت مستقيم و غير مستقيم صورت مي گيرد .

نكاتي كه در خصوص پرورش گياهان داروئي در نظر بايد گرفت :

1-     هرگز نبايد از روي عدم اطلاع به پرورش گياهان داروئي اقدام نمود .

2-     پرورش گياهان داروئي كوهستاني در منطقه دشتي مقرون به صرفه نيست .

3-     شناخت و انتخاب بهترين گونه

4-     آگاهي به شرايط و نيازهاي اكولوژيكي گياه : مثل 1- آب و هوا 2- خاك 3- زمان كاشت

5-     مطالعه مكا نيزاسيون روشهاي برداشت ما نند روشهاي زراعي

6-     اصلاح خاك قبل از كاشت (شخم زدن ،ديسك ، كود و..)

7-     مواظبت گياه از علفهاي هرز ،آفات و بيماريها و وجين علفها

علفهاي هرز گياهان دارويئ :1-باعث رقابت در جذب آب و مواد معدني مي شود .

2- جلو گيري از جذب تابش نور خورشيد       3- ايجاد سميت مثل گياه علف چنگ

           

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:5 ] [ ]
باريجه

باريجه

S.N :Ferula   gumosa

F: Umbelliferae                                                                                         نام محلي : قاسني   

مشخصات گياهشناسي :

گياهي است پايا، مونوكارپيك( در طول عمر خود تنها يك بار گل مي دهد ) داراي ساقه هاي ضخيم به ارتفاع 1تا2 متر ،برگهابه طول 30 سانتيمتر و به رنگ سبز مايل به خاكستري ،گلها زرد رنگ به صورت دستجات فراهم در طول ساقه قرار گرفته اند . ميوه بيضي شكل است . ريشه باريجه غده اي شكل و سرشار از شيرابه مي باشند .

                                                                                                   زيستگا ه ونحوه كاشت :

باريجه در شمال ايران در بخشهاي مختلفي از البرز در استان خراسان ، فيروز كوهو منطقه لار گسترش دارد .

قسمتهاي مورد استفاده گيا ه :

صمغ

تركيبات شيميائي :

از گياه  شيرابه اي ترشح مي شود كه داراي 5/63% رزين ، 7% صمغ و 5/9 % اسانس دار.

مرغوبيت باريجه از خاكستر باقيمانده دراثر سوختن مشخص مي شود . اين مقدار نبايد از 10 % بيشتر باشد .

مصارف گياه :

اين گياه بيشتر داراي مصرف صنعتي است ولي در طب سنتي بعنوان ضد عفوني كننده جوي آب ، ضد نزله و  ضد تشنج مي باشد .

خواص صنعتي :

از باريجه نوعي چسب جهت چسباندن سنگهاي قيمتي مانند الماس تهيه مي گردد كه در جواهر سازي مصرف دارد. همچنين در صنعت چاپ، نساجي و نقاشي استفاده مي شود .

روشهاي بهره برداري :

اين گياه چند ساله و مونوكارپيك است جهت زادآوري گياه بايد حداكثر دقت را در زمان برداشت انجام داد.

پيشنهاد مي شود زماني كه گياه در سال آخر حيات مي باشد ، از تيغ زدن گياه خودداري شود .

بهره برداري به اينصورت است كه هنگامي كه برگهاي گياه خشك شده ودر شرف از بين رفتن است گياه برش زده مي شود .

روشهاي برش زدن :

1. برش طولي : نحوه عمل به اينصورت است كه خاك اطراف يقه گياه را پاك نموده و به وسيله يك كاردك مخصوص حدود 2 ميليمتر از ريشه را بصورت يك برش طولي بر مي دارند و سپس شيره حاصل را جمع آوري مي كنند . اين عمل 4تا5 بار صورت مي گيرد .

2. برش عرضي : در اين روش اطراف گياه را تميز كرده سپس يك كاردك مخصوص برش عرضي به گياه داده و قسمت فوقاني آنرا بر مي داريم . از محل برش صمغ تراوش مي شود كه مورد بهره برداري قرار مي گيرد .

3. روش نربري : اين عمل در سال آخر زندگي گياه كه به تناوب 4تا7 سال طول مي كشد صورت مي گيرد . در اين روش قسمت انتهاي گياه را قطع مي كنند و شيرابه را جمع آوري مي كنند . مجددا" 5 سانتيمتر پائينتر از قسمت قبل را قطع نموده و اين عمل تا قسمت پائين گياه ادامه مي يابد .

جهت بقاي گياه باريجه موارد زير بايد رعايت شود :

1.جهت ايجاد خراش و تهيه باريجه حتي الامكان از روش برش طولي استفاده شود .

2. از گياه در سال آخر رشد بهره برداري صورت نگيرد .

3. بوته اي كه تيغ زده شد حداقل تا 2 سال مورد بهره برداري قرار نگيرد .

در كشور ما استفاده از برخي روشهاي نا مناسب در تيغ زدن گياه به منظور استخراج شيرابه زمينه از بين رفتن گياه و بالا خره نابودي آنرا فراهم ساخته است ،از اينرو اهلي كردن و كشت اين گياه ضرورت دارد.   

 

 

 

نام فارسي : سير

S.N : Allium  sativum

F : Liliaseae

E : GARLIC

مشخصات گياهشناسي :

گياهي پيازدار دائمي تا ارتفاع 30 تا100 سانتيمتر رشد مي كند . با گلهاي صورتي كمرنگ يا سفيد متمايل به سبز ، برگها باريك ، بولب ، قسمت متورم و زير زميني گياه را تشكيل مي دهد . مركب از 5تا10 قطعه متورم ، محصور در غشاهاي نازك و ظريف به رنگ خاكستري مايل به سفيد است .

زيستگاه ونحوه كاشت :

منشأ سير آسياي مركزي است .سير امروزه در سراسر دنيا كشت مي شود . تكثير گياه بوسيله تقسيم بولب ها و بذر و برداشت محصول در اواخر تابستان سال بعد صورت مي گيرد .

قسمتهاي مورد استفاده گياه :

برگها و مخصوصا" قطعات بولب

تركيبات شيميائي :

  E ،C ، B،A اسانس ( آلپين ، آليناز ، آليسين ) ، اسكوردينين ها ، سلنيم، ويتامينهاي

مصارف محلي :

تصفيه كننده خون ، ضد عفوني كننده معده ، پائين آورنده فشار خون

خواص مهم داروئي و مصارف گياه :

آنتي بيوتيك ، خلط آور ، معرق ، پائين آورنده فشار خون ، دفع كننده كرمها ، كاهش دهنده لخته شدن خون

نيازهاي اكولوژيكي گياه :

رمين مناسب براي كشت سير بايد رسي شني ، كمي آهكي ، مرطوب و در محلي گرم و آفتابي و محفوظ از باد باشد.

 

روش كاشت و برداشت :

تكثير سير از طريق پيازهاي جنبي ( بولب ها ) و دانه ها صورت مي گيرد .

زمان كاشت سير از طريق بذر معمولا" در ماههاي اسفند و فروردين ماه در رديفهايي به عرض 20 سانتيمتر و عمق 5 سانتيمتر مي كارند .  همچنين در ماههاي اسفند و فروردين و يا در شهريور و مهر ماه بوسيله بولب ها مي توان نسبت به تكثير آن اقدام نمود . ميزان كود مورد نياز 30 تا50 كيلو گرم كود ازت خالص ، 40 تا80 كيلوگرم سوپر فسفات و 100 تا150 كيلو گرم كود پتاس در هر هكتار نياز مي باشد .

برداشت سير در اواخر تابستان و اوايل پائيز صورت مي گيرد .

 

 

 

نام فارسي : ارژن ، بادام كوهي

Amygdalus scoparia: نام علمي

Rosaceae: خانواده

 

 

مشخصات گياهشناسي :

درختچه اي خاردار به ارتفاع تا 6 متر ، از قاعده منشعب و پر شاخه ، با شاخه هاي تر كه اي و راست ، بدون كرك ، سبز رنگ و استوانه اي ، عالبا” در فصل تابستان بدون برگ ، برگها بيشتر در فصل بهار ديده مي شود . خطي ـ سر نيزه اي يا خطي ـ قاشقي ، گلها سفيد يا سفيد متمايل به قرمز درشت در گل آذين خوشه اي، ميوه شفت كروي يا تخم مرغي پوشيده از كرك مخملي

 

 

قسمتهاي مورد استفاده گياه :

صمغ ، برگ ، گل ، ميوه ، پوست ميوه

خواص مهم داروئي و مصارف گياه:

علاوه بر مصرف دانه تلخ آن در قناديها ( كه به كمك آب و حرارت شيرين مي شود . )روغني از آن استخراج مي شود كه به مصارف داروئي مي رسد . گياه همچنين براي پاك كردن  واخراج اخلاط غليظ مؤثر است . ضماد آن با سركه براي سر درد و ماليدن آن براي تقويت بينايي چشم نافع است . برگ درخت بادام اثر آرام كننده و صفرا بر داشته و چون اعمال كبد را تقويت  مي كندو  در نارسايي كبد ، روغن بادام از روغنهاي بي ضرر است . بعلت دارا بودن خواص نرم كننده و ضد التهاب مصارف زياد در تهيه انواع پمادها ،كرمها و محلولهاي روغني داروئي و بهداشتي بصورت ماليدن بر روي پوست دارد . در استعمال خارجي روغن بادام اثر نرم كننده و التيام دهنده دارد و ار آن جهت رفع التهابهاي سطحي بدن و سوختگيها استفاده مي شود . روغن بادام را اگر به تمام سطح بدن كودكان مبتلا به سرخك و مخملك ماليده شود خارش رادر آنها تسكين مي دهد . شكوفه بادام داراي اثر مسهل ملايم و اثر ضد كرم دارد . براي در دكليه اگر با عسل خورده شود براي باز كردن گرفتگيها ، انسداد كبد و طحال ودرمان قولنج مفيد است . قطره آن در گوش براي تسكين درد گوش و رفع صدا مفيد است .

 

 

 

آرتيشوArtichoke

( كنگر فرنگي )Cynara scolymus

آرتيشو يا كنگر فرنگي كه به آن انگنار هم گفته مي شود، يك سبزي بوته اي خوراكي خوش طعم است كه خواص دارويي با ارزشي نيز دارد . از زمان قرون وسطي ، برگ و ريشه اين گياه براي درمان كبدهاي تنبل ع اختلالات كليوي و همچنين معالجه تصلب شرائين ( سختي ديواره سرخرگها ) مورد استفاده قرار مي گرفته است .

زيستگاه طبيعي :

در نواحي گرمسيري ومعتدل مثل جزاير قناري و كشورهاي جنوبي حوزه مديترانه و شمال آفريقا يافت مي شود . اين گياه به صورت تجارتي و انبوه كشت مي شود . براي پرورش ، آرتيشو خاك پر قوت و مرطوب را مي طلبد . نوع خودروي اين گياه نيز در اطراف مناطقي كه از همين گياه كشت شده است ، يافت مي شود .

مشخصات ظاهري :

آرتيشو يا كنگر فرنگي ، گياه با دوامي مي باشد كه شبيه بته خار است . طول ساقه هاي اين گياه به يك تا دو متر مي رسد . برگهاي  آرتيشو بزرگ هستند و از نظر رنگ و زمينه ، يك در ميان قرار گرفته اند . برگها در بالا به رنگ سبز مايل به خاكستري مي باشند و خارهاي معدودريزي دارند . برگهاي كركدار و به رنگ سفيد در زير قرار گرفته اند . گلهاي كروي و بزرگ آرتيشو در بالا داراي پولكهاي سبز ارغواني ، پوشيده از خار مي باشند و بقيه قسمتهاي گل از پولكهاي سبز خاردار تشكيل شده است . اين گلها در اواخر بهار ظاهر مي شوند و تا اواسط تابستان دوام مي آورند .

 

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:4 ] [ ]
تاريخچه جوشکاری

تاريخچه جوشکاری

آثار باقيمانده از گذشته هاي بسيار دور نشانگر اين واقعيت است كه انسان هاي اوليه با استفاده از اصول فيزيكـي كه امـروزه اساس جوشكـاري مدرن را تشكيـل مي دهد قطعـات فلزي را بـه يكديگر متصل مي كردند. تجزيه و تحليل ابزارهاي كشف شده از قرون اوليه نشان مي دهد كه براي اتصال دو قطعه فلزي به يكديگر ، لبه هاي گداخته شده اين قطعات را روي يكديگر قرار داده و با ضربات چكش بهم متصل مي كردند.

مهمترين اصول فيزيكي كه سنگ زيربناي متدهاي معمولي جوشكاري در قرن حاضر را تشكيل مي دهد در اواخر قرن نوزدهم كشف و ابداع شده و به تدريج در صنعت مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1887 يكي از دانشمندان روسي بنام Bernadas  اختراع متدي را به ثبت رساند كه به وسيله آن قادر بود تا يك قطعه فلزي را با الكترود ذغالي به صورت موضعي با ايجاد قوس الكتريكي بين قطعه و الكترود ذوب نمايد.

در ايـن زمان نامبــرده دو قطعه فلزي را در فاصله معيني از يكديگر قرار داده و با استفاده از پديده فـوق الذكر و حركت الكترود ذغالي در طول شكاف بين دو قطعه و وارد نمودن همزمان ميله اي فلزي از جنس قطعه در داخل قوس الكتريكي ، حمام مذابي به وجود آورد كه بعد از منجمد شدن شكاف موجود را پر نموده و باعث به هم پيوستن اين قطعات گرديد.

چند سال بعد يعني در سال 1891 دانشمند ديگر روسي بنام Slavjaniv  روش الكترود ذوب شونده را اختراع نمود. در اين روش به جاي الكترود ذغالي از يك الكترود فلزي استفاده شده كه همزمان وظيفه فلز پركننده را نيز به عهده داشت.

در روش الكترود ذوب شونده ذوب حاصل از الكترود فلزي در فاصله بين نوك الكترود و شكاف دو قطعه در معرض هوا قرار مي گرفت كه اين امر باعث اكسيده شدن مذاب و در نتيجه در جوش ايجاد اشكال مي كرد. از طرف ديگر قوس الكتريكي نيز ناپايدار بود كه خود به خود غير يكنواختي جوش را به دنبال داشت.

براي برطرف نمودن اين عيوب در سال 1905 يك صنعتگر سوئدي بنامOscar  Kjellberg   الكترود فلزي پوشش دار را اختراع نمود. پوشش اين الكترود را مخلوطي از مواد معدني مختلف تشكيل مي داد كه قادر بود با توليد گاز و ايجاد سرباره ، مذاب حاصل از ذوب الكترود را در مقابل آثار نامطلوب تماس با هوا محافظت نمايد. علاوه بر اين ، پوشش الكترود باعث پايداري قوس الكتريكي و يكنواخت شدن جوش مي گرديد.

با اختراع الكترود پوشش دار ، صنعت اين امكان را يافت تا جوش هايي با استحكام معادل فلز پايه بوجود آورد. اولين قايق ده متري تعميراتي كه تمام اتصالات آن توسط جوشكاري انجام شده بود در سال 1918 بـه آب انداختـه شد. از اواخر دهـه 1930 كه احداث پل ها و خطوط راه آهن و نيز ساخت كشتي هاي اقيانوس پيما و غيره با روش جوش دادن قطعات به يكديگر با سرعت آغاز گرديد تا بهامروز كه انسان به ساختن فضا پيما ، آسمان خراش ، نيروگاه هسته اي ، ميكروپروسسور و غيره مشغولاست هنوز جوشكاري از روش هاي بسيار مهم اتصال محسوب مي شود. فرآيندهاي جوشكاري نه تنهابراي اتصال فلزات همجنس بلكه در موارد خاص با رعايت نكات تكنيكي و متالورژيكي ويژه براي اتصالفلزات غير همجنس (مس-آلومينيوم) ، فلز به غير فلز (سراميك به فلز) و حتي غير فلز به غير فلز  (سراميك به سراميك) نيز استفاده مي شود. علاوه بر كاربرد جوشكاري در اتصالات دائم كاربردهاي ديگري نيز در صنعت معمول است (نظير بازسازي عيوب قطعات ريختگي يا ماشين كاري شده ، بازسازي قطعات فرسوده و مستهلك شده و ايجاد موضوع جوش با خواص ويژه در فرآيند ساخت بعضي از قطعات صنعتي) كه هر كدام جايگاه ويژه اي داشته و ضمن اينكه اهميت آنها كمتر از كاربرد اصلي اتصال آن نيست. 

تاكنون فرايندهاي مختلف جوشكاري در دنيا ابداع شده كه هر كدام كاربرد ويژه و نقاط ضعف و قوت خود را دارند. بعنوان مثال فرايند جوشكاري پتكي يا آهنگري (Forge Welding ) هنگامي كه انسان اوليه با آتش و فلز آشنا شد متوجه شد كه مي توان دو قطعه فلزي بصورت سرد يا گداخته روي هم قرار داده و در اثر كوبيدن موجب اتصال آنها شود يا فرايند جوشكاري اصطكاكي تلاطمي ( Stir Friction Welding) كه عمر كوتاهي دارد و هنوز مراحل ابتدايي كاربردي آن مطرح است و يا فرايندهاي پيشرفته ديگري كه مراحل آزمايشگاهي را طي مي كند و نيز فرايند جوشكاري ابداع شده كه ورق به ضخامت 600 ميليمتر را با يك پاس بدون پخ سازي جوش مي دهد و در مقابل فرايندي كه عمليات جوشكاري را بايد در زير ميكروسكوپ انجام داد و محل جوش را نمي توان با چشم غير مسلح ديد. يكي از تلاشهاي متخصصين ابداع فرايندهاي جوشكاري با كمترين هزينه و بيشترين سرعت و خواص كاملا" مشابه قطعه اصلي است.

بطور خلاصه مي توان روشهاي جوشكاري را به شرح زير تقسيم بندي نمود:

                                                           جوشکاری

 

جوشکاری ذوبی

 

 

جوشکاری فشاری

 نقطه جوش

جوشکاری اصطکاکی

جوشکاری نواری و...     

                                                       جوشکاری ذوبی

 جوشکاری با اشعه ليزر

 جوشکاری با اشعه الکترونی

 جوشکاری با گاز اکسی استيلن

 جوشکاری قوس الکتريکی

                                                   جوشکاری قوس الکتريکی

 جوشکاری قوسی زير پودری

 جوشکاری قوسی الکتريکی با گاز محافظ

 جوشکاری قوسی با الکترود دستی

                                           جوشکاری قوسی الکتريکی با گاز محافظ

       جوشکاری پلاسما

               TIG

           MIG/MAG

مفتول مغزي الكترود اكثرا" از فولاد ساده كم كربن و با كمترين ناخالصيها و در بعضي موارد از فولادهاي آلياژي و يا فلزات و آلياژهاي غير آهني نظير آلومينيوم، مس و نيكل ساخته مي شود. تركيب شيميايي مفتول مغزي و خواص مكانيكي آن در قابليت توليد الكترود و خواص جوش بطور مستقيم و غير مستقيم موثر است.

پوشش الكترود علاوه بر محافظت نوك الكترود گداخته و قطرات ناشي از ذوب مفتول مغزي و حوضچه مذاب از اكسيد شدن، وظايف ديگري نظير كمك به پايداري قوس، تصفيه يا جذب ناخالصيهاي مذاب، كنترل تركيبات شيميايي جوش، شكل دادن به گرده جوش و راحت جدا شدن سرباره پس از انجماد را نيز بعهده دارد. مواد مختلفي در فرمولاسيون پوشش الكترودها بكار مي رود تا اين وظايف بخوبي انجام شود. تركيبات اين مواد در انواع الكترودها متفاوت بوده و در نتيجه الكترود با كاربردهاي مختلف توليد مي شود. بخش عمده مواد تشكيل دهنده پوشش الكترود از مواد معدني هستند كه كيفيت آنها تاثير زيادي در كيفيت عملي و خواص جوش دارد. بطور مثال ناخالصي در حد 01/0 درصد از يك عنصر خاص در يك ماده معدني كه براي خيلي از كاربردها قابل صرف نظر كردن است، در پوشش الكتـرود مي تواند در خواص مهندسي جوش تاثير سو، بجا گذارد.

با توجه به نكات بسيار مختصر اشاره شده در فوق اهميت و حساسيت توليد الكترود با كيفيت مناسب براي كاربردهاي خاص روشن مي شود. كيفيت جوش تنها به كيفيت الكترود مصرفي بستگي ندارد بلكه علاوه بر انتخاب صحيح الكترود بايد نكات ظريف و تكميلي خاصي را در نظر گرفت. اكثرا" تصور مي شود اگر جنس قطعه جوشكاري مشخص باشد انتخاب الكترود آسان بوده و الكترودي كه با تركيب شيميايي قطعه نزديك مي باشد بهترين انتخاب است. يا الكترودي كه صرفا" بتواند كمترين پاشش را داشته و سرباره آن راحت تر جدا شود و جوش خوبي نيز داشته باشد انتخاب مناسب است. در هر حال انتخاب صحيح الكترود نياز به جمع آوري اطلاعات بيشتر، از شرايط كاري جوش و امكانات موجود در واحد صنعتي دارد كه فعلا" از حوصله اين بحث خارج است.

متاسفانه موارد زيادي از عدم رعايت دستورالعمل هاي سازنده الكترود در خصوص چگونگي نگهداري و مصرف صحيح الكترود در صنعت مشاهده مي شود. در اين رابطه مي توان به نگهداري طولاني الكترود در انبار، شرايط نامناسب حمل و نقل، انبارداري در شرايط مرطوب و در نتيجه فاسد شدن و صدمه ديدن روكش الكترود اشاره كرد كه جملگي تاثيرات نامطلوب در كيفيت جوش بجا مي گذارد. در مورد مواد مصرفي در فرايندهاي ديگر جوشكاري مانند جوشكاري زير پودري و غيره، بنوعي كليه مسائل اشاره شده در فوق، مي بايستي رعايت گردد.

معمولا"سازنده هاي معتبر مواد مصرفي جوشكاري بخش تحقيق و توسعه و كنترل كيفيت فعال در كنار كارخانه خود دارند كه علاوه بر كنترل مواد مصرفي ورودي به كارخانه نظير مفتول،مواد آلياژي، انواع مواد معدني، چسب و غيره بر فرايند توليد نيز نظارت و كنترل دقيق دارند و معيارهاي تعريف شده و قابل پذيرش براي هر نوع مواد مصرفي جوشكاري را مطابق استانداردهاي معتبر جهاني رعايت مي كنند. ضمن اينكه در نوآوري ها، بهبود كيفيت مواد مصرفي و خواص جوش و نيز پايين آوردن قيمت و بالا بردن راندمان توليد فعال هستند.

 

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:4 ] [ ]
پرتقال

پرتقال

كليات گياه شناسي

پرتقال درخت كوچكي است داراي برگهاي سبز و گلهاي سفيد پوست پرتقال نارنجي رنگ ، كمي ناصاف و يموه آن بسته بانواع مختلف شيرين و ترش ، زرد رنگ و يا قرمز مي باشد .

پرتقال يكي از قديمي ترين ميوه هايي است كه بشر از آن استفاده مي كرده است و در حدود 500 سال قبل از ميلاد مسيح كنفوسيوس از آن نام برده است .

در حال حاضر بيشتر از 200 نوع پرتقال در آمريكا كشت مي شود و آمريكا نصف كل محصول پرتقال دنيا را توليد مي كند .

پرتقال اوليه ، كوچك ، تلخ و پر از هسته بوده است كه در اثر تربيت مهندسي ژنتيكي و همچنين انتخاب نوع بهتر و كود كافي درشت تر و شيرين تر شده است .

پرتقال ابتدا از چين به هندوستان برده شده و سپس از آنجا به نقاط ديگردنيا راه يافت .

تركيبات شيميايي:

پرتقال يكي از غني ترين منابع ويتامين C مي باشد . البته بايد دقت كرد كه ويتامين C در اثر سرما و رگماي زياد از بين مي رود . اسانسي كه از گلهاي پرتقال گرفته مي شود بنام روغن نرولي Neroli Oil معروف است كه درياب وئي بسيار مطبوع بوده و خيلي گران است و در عطر سازي از آن استفاده مي شود .

در 100 گرم پرتقال پوست كنده مواد زير موجود است :

آب 86 گرم

پروتئين 1 گرم

نشاسته 0/2 گرم

كلسيم 12 گرم

فسفر 40 ميلي گرم

آهن 20 ميلي گرم

سديم 0/4 ميلي گرم

پتاسيم 1 ميلي گرم

ويتامين آ 200 ميلي گرم

ويتامين ب 1 200 واحد

ويتامين ب 2 0/1 واحد

ويتامين ب 3 0/04 ميلي گرم

ويتامين ث 50 ميلي گرم

در صد گرم پوست پرتقال مواد زير موجود است :

آب 70 ميلي گرم

پروتيئن 1/5 ميلي گرم

مواد چربي 0/2 ميلي گرم

مواد نشاسته اي 25 ميلي گرم

كلسيم 160 ميلي گرم

فسفر 20 ميلي گرم

آهن 0/8 ميلي گرم

سديم 3 ميلي گرم

پتاسيم 210 ميلي گرم

ويتامين آ 420 واحد

ويتامين ب 1 0/12 ميلي گرم

ويتامين ب 2 0/1 ميلي گرم

ويتامين ب 3 1 ميلي گرم

ويتامين ث 135 ميلي گرم

 

خواص داروئي:

موسسه مبارزه با بيماري سرطان آمريكا چندين سال پيش در اثر مطالعات زياد دريافت كه علت اينكه سرطان معده در آمريكا كمتر از نقاط ديگر است اين است كه مردم آمريكا در تمام مدت سال پرتقال مصرف مي كنند . البته شايد علت آن وجود ويتامين C در پرتقال است .

1)دانشمندان سوئدي كشف كرده اند كه خوردن پرتقال از سرطان لوزالمعده جلوگيري مي كند .

2)خوردن پرتقال كلسترول را پائين مي آورد .

3)پوست سفيد پرتقال و ورقه هاي نازك بين قسمت هاي داخل پرتقال بهترين دارو براي كاهش كلسترول خون است .

4)اسانس پرتقال ضد عفونت هاي ميكربي است .

5)پرتقال مقوي معده و ضد گاز معده است .

6)پرتقال ضد سم ، ادرار آور و نرم كننده سينه و ضد استفراغ است .

7)جوشانده برگهاي پرتقال براي شست وشوي ورم ها و كاهش درد مفيد است .

8)خوردن پرتقال ضد اسپاسم و آرام بخش است .

9)اسانس پرتقال را براي ضد عفوني كردن بكار مي برند .

10)پرتقال خون را تميز مي كند .

11)براي برطرف كرده چين و چروك صورت وشادابي آن قسمت خوراكي پرتقال را روي صورت بماليد و بعد از 15 دقيقه با آب بشوئيد .

12)از پرتقال براي كم كردن وزن مي توانيد استفاده كنيد . طرز استفاده بدين صورت است كه يك عدد پرتقال و 3 عدد ليموترش را پوست كنده و به قطعات كوچك تقسيم كنيد بعد آنرا داخل ديگي ريخته و بان نيم ليتر آب اضافه كنيد و بمدت 10 دقيقه بجوشانيد . سپس سه قاشق عسل بان اضافه كرده و مجددا بمدت 5 دقيقه بجوشانيد و آنرا صاف كنيد . از اين شربت 3فنجان در روز بنوشيد . تا زون شما بمقدر ايده آل دارايد .

13)پرتقال گرچه اسيدي است ولي خاصي قليايي به بدن مي دهد و براي كسانيكه گوشت زياد مصرف مي كنند و بدنشان اسيدي شده است مفيد است .

14)براي استفاده بيشتر از مواد غذاي پرتقال بهتر است كه پوست زردرنگ آنرا بگيريد و با پوست سفيد و پره هاي داخل آن بخوريد زيرا در پوست سفيد آن مواد معدني زيادي وجود دارد كه اثر اسيد موجود در پرتقال را خنثي مي كند .

 

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:4 ] [ ]
حشيش چيست؟

حشيش چيست؟
تركيب سبز، قهوه‌اي يا خاكستري مشتق از برگ، دانه، ريشه و گل گياه شاهدانه است كه بنام‌هاي
حشيش، ماري جوانا، علف (grass) ، علف هرز(weed)، مري جين (Mary Jane)، جام (و Pot، بنگ، گانجا، شاهدانه و... )هم معروف است. اين ماده رايج‌ترين ماده غيرقانوني مورد مصرف در جهان سال است. از هزاران سال پيش مي‌دانستند كه حشيش اثرات نشئه‌آور دارد. هردوت مورخ يوناني (قرن پنجم قبل از ميلاد) قبيلة چادرنشيني را توصيف كرده است كه دانه‌هاي شاهدانه را روي منقل سرخ كرده و با سردادن هلهله شادي از چادر خارج مي‌شدند. حشيش نام مختصر بوته شاهدانه است تمام اجزاء اين گياه خاصيت روانگردان دارد كه از بين آنها -Δ 9 - تترا هيدروكانابينول (THC -9 Δ -) فراوانتر از همه است. قوي‌ترين انواع حشيش از سرشاخه‌هاي گلدار گياه يا از ترشح رزيني قهوه‌اي مايل به سياه خشك شده برگه‌هاي آن كه hash يا hashish ناميده مي‌شود بدست مي‌آيد. بوته شاهدانه را معمولاً مي‌برند، خشك مي‌كنند و خرد كرده و داخل سيگار (كه معمولاً سيگاري يا joint ناميده مي‌شود) ريخته و آن را دود مي‌كنند. در قرن نوزدهم و اوايل قرن بيستم اثرات ضد درد، ضد تشنج و خواب آور حشيش شناسايي شده بود. در دهه چهارم قرن بيستم اين ماده جزو سيستم دارويي آمريكا بحساب مي‌آمد. بيش از 400 ماده شيميايي در گياه حشيش وجود دارد كه 60درصد آنها از لحاظ شيميايي با ΔTHC9- در ارتباط است.

حشيش چگونه مصرف مي‌شود؟
حشيش بصورت سيگار تدخين مي‌شود كه به آن سيگاري، joint و ناخن (nail) هم مي‌گويند. با تدخين حشيش اثرات نشنة آور آن ظرف چند دقيقه ظاهر شده و حدود 30 دقيقه بعد به اوج مي‌رسد و 2 تا 4 ساعت دوام مي‌يابد. برخي اثرات حركتي و شناختي 5 تا 12 ساعت طول مي‌كشد.

ميزان مصرف چقدر است؟
يك پنجم دانش‌آموزان كلاس دهم در آمريكا و يك چهارم دانش‌آموزان كلاس آخر دبيرستان در اين كشور مصرف كنندگان اخير اين ماده هستند يعني در يك ماه قبل حداقل يكبار اين ماده را مصرف كرده‌اند.

از سال 1992 مصرف
حشيش در بين نوجوانان و جوانان آمريكايي دو برابر شده است. در سال 1995 تقريباً 77درصد مصرف كنندگان داروهاي غيرقانوني، حشيش مصرف مي‌كرده‌اند.

علل زيادي بر گرايش جوانان به مصرف اين ماده نقش دارند، عده زيادي از جوانان بخاطر تاثير مصرف اين ماده توسط پدر، مادر، برادر و خواهران خود به اين ماده آن را مصرف مي‌كنند و عده‌اي علت گرايش خود به
حشيش را تمايل خود براي فرار از مشكلات ذكر مي‌كنند.

عوارض حاصل از مصرف چيست؟
ميزان اثرات اين ماده بر افراد به فاكتورهاي زير بستگي دارد:

1- تجربيات قبلي فرد با مصرف اين دارو
2- ميزان ماده
THC در سيگار
3- انتظارات فرد از نحوه ايجاد عوارض
4- محل مصرف آن
5- همراهي مصرف
حشيش با مصرف ساير مواد مثل الكل و ...

بعضي افراد ذكر مي‌كنند كه پس از تدخين
حشيش (ماري جوانا) هيچ احساسي ندارند و بعضي احساس سبكي و سرخوشي مي‌كنند. بعضي افراد دچار افزايش اشتهاي شديد و تشنگي شديد مي‌شوند. در صورت مصرف ميزان زياد ماري‌جوانا، فرد مصرف كننده دچار اضطراب و افكار پارانوئيد مي‌شوند.

شايعترين اثرات پس از مصرف حشيش عبارتند از:
1- اتساع عروق خوني ملتحمه چشم (قرمزي چشم)
2- افزايش ضربان قلب (تاكي كاردي خفيف)
3- افت فشار خون وضعيتي در دوزهاي بالاي مصرف
4- افزايش اشتها كه اشتهاي گاوي ناميده مي‌شود.
5- خشكي دهان
6- حملات حاد اضطراب

عوارض كوتاه مدت مصرف:
1- اختلالات حافظه و يادگيري
2- اختلال در حواس بينائي، شنوايي و لامسه
مسموميت با
حشيش اغلب حساسيت فرد مصرف كننده را نسبت به محرك‌هاي بيروني بالا مي‌برد و جزئيات تازه‌اي را آشكار مي‌كند. فرد رنگ‌ها را غني‌تر و عميق‌تر از گذشته حس مي‌كند.
3- اختلال درك زمان و مكان
4- اختلال در قدرت تجزيه و تحليل مغز
5- اختلال تعادل و مهارت‌هاي حركتي: بعلت اختلال در مهارت‌هاي حركتي، افراد مصرف كننده تا 12 ساعت پس از مصرف نبايد رانندگي كنند.
اختلال خواب و فعاليت جنسي كه از چند روز تا چند هفته پس از مصرف از بين مي‌رود.

عوارض بلند مدت مصرف:
1- آتروفي (تحليل) بافت مغزي
2- استعداد تشنج
3- آسيب ژنتيكي كه فرزندان فرد را مبتلا به ناهنجاريهاي مادرزادي مي‌كنند.
4- اختلال فعاليت ايمني بدن
5- تغيير غلظت هورمونهاي جنسي مردانه و زنانه (بي‌نظمي قاعدگي)
6- اختلالات اضطرابي- توهم- هذيان و ديوانگي
[در افراد با زمينه قبلي احتمالي رخداد آنها بيشتر است].
7- استعداد ابتلا به سرطان ريه كه بعلت وجود هيدروكربنهاي سرطان‌زا در دود سيگار مي‌باشد.
8- فقدان انگيزه در فرد براي استمرار كارهاي روزمره بطوريكه فرد مصرف كننده فاقد نيرو، بي‌حال و ظاهراً‌ تنبل است.
در افرادي كه
حشيش مصرف مي‌كنند، استعداد اعتياد به ساير مواد روان‌گردان بيشتر است.

نشانه‌هاي ناشي از ترك:
وابستگي به
حشيش رواني و غيرجسمي است. نشانه‌هاي ناشي از ترك در معتادين محدود به افزايش تحريك‌پذيري، بي‌قراري، بي‌خوابي، بي‌اشتهايي و تهوع خفيف است و همه اين نشانه‌ها هنگامي بروز مي‌كنند كه شخص بطور ناگهاني مصرف مقادير زياد حشيش را قطع كند.

درمان اعتياد:
شامل پرهيز از مصرف و حمايت رواني فرد مي‌باشد.از داروهاي ضد اضطراب و ضدافسردگي نيز استفاده مي‌شود.

كاربرد درمانی
حشيش:در درمان بي‌اشتهايي افراد مبتلا به ايدز، تهوع شديد ناشي از درمان با داروهاي شيمي درماني و درمان ميگرن استفاده مي‌شود.

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:3 ] [ ]
پیل سوختی چیست؟

پیل سوختی چیست؟ پیل سوختی یک وسیله تبدیل انرژی الکتروشیمیایی است که انرژی الکتریسیته را از یک سوخت (در آند) و اکسیدان (در کاتد) تولید می‌کند. این واکنش در حضور یک الکترولیت صورت می‌گیرد. بطورکلی، هنگامی که واکنش‌دهنده‌ها و محصولات واکنش به داخل و خارج در جریان هستند. الکترولیت در پیل باقی می‌ماند. پیل‌های سوختی می‌توانند بطور مداوم تا زمانی که جریان‌ها حفظ می‌شوند، کار کنند. پیل‌های سوختی از باتری‌هایی که در آنها واکنش‌دهنده‌ها مصرف می‌شوند و باید دوباره شارژ شوند، متمایز هستند. این باتری‌ها انرژی الکتریکی را بصورت شیمیایی در یک سیستم بسته ذخیره می‌کنند. بعلاوه، هنگامی که الکترودهای درون یک باتری همانند باتریی که شارژ و یا تخلیه می‌شود، واکنش نشان داده و تغییر می‌یابند، الکترودهای یک پیل سوختی بصورت کاتالیزور عمل کرده و نسبتاً ثابت هستند. ترکیبهای زیادی از سوخت و اکسیدان امکانپذیر است. در یک پیل هیدروژنی از هیدروژن بعنوان سوخت و از اکسیژن بعنوان اکسیدان استفاده می‌شود. سایر سوخت‌ها شامل هیدروکربن‌ها و الکل‌ها هستند. همچنین سایر اکسیدان‌ها شامل هوا، کلرین و دی اکسید کلرین است. طراحی پیل سوختی در ابتدا بعنوان نمونه، پیل سوختی غشای تبادلی پروتون اکسیژن/ هیدروژن (PEMFC) را شرح می‌دهیم که در دهه 1970 بعنوان «سوخت الکترولیت پلیمر جامد» (SPEFC) و امروزه بعنوان «پیل سوختی غشای الکترولیت پلیمر» (PEFC یا PEMFC) شناخته شده است. درحالی که مکانیزم تبادل پروتون مشکوک بنظر می‌رسد، اما غشای پلیمرهای پروتون، آند و کاتد را از یکدیگر جدا می‌کند. در سمت آند، هیدروژن در کاتالیزور آند پخش می‌شود که پس از آن به پروتون‌ها و الکترون‌ها تجزیه می‌گردد. پروتون‌ها از طریق غشا به کاتد هدایت می‌شوند، اما الکترون‌ها به یک مدار خارجی فرستاده می‌شوند، زیرا این غشا عایق الکتریسیته است. در سمت کاتالیزور کاتد، مولکول‌های اکسیژن با الکترون‌ها و پروتون‌ها واکنش داده و آب تشکیل می‌دهند. در این نمونه، محصول زائد (ضایعات) فقط بخار آب و یا آب مایع است. بعلاوه برای خالص سازی هیدروژن، سوخت‌های هیدروکربنی برای پیل‌های سوختی وجود دارد مانند دیزل، متانول و هیدریدهای شیمیایی. محصول زائد در انواع این سوخت‌ها دی اکسید کربن و آب است. مواد مورد استفاده در پیل‌های سوختی از نظر نوع، متفاوت هستند. صفحه‌های الکترود/ دوقطبی اغلب از فلز، نیکل یا نانو لوله‌های کربنی ساخته شده و برای بازدهی بیشتر با یک کاتالیزور (همانند پلاتینوم، گردهای نانو آهن یا پالادیوم) روکش شده‌اند. ورقه کربنی آنها را از الکترولیت جدا می‌سازد. الکترولیت می‌تواند سرامیک یا یک غشاء باشد. یک پیل سوختی ساده حدود 86/0 ولت الکتریسیته تولید می‌کند. برای تولید ولتاژ کافی، پیل‌ها لایه‌بندی شده و در مدارهای سری و موازی ترکیب شده و یک تودۀ پیل سوختی را تشکیل میدهند. تعداد پیل‌های به کار رفته اغلب بیشتر از 45 گونه مختلف است. موضوعات مربوط به طراحی پیل سوختی • در سال 2002، نوعی پیل حاوی کاتالیزور، دارای هزینه‌ای بالغ بر 1000 دلار آمریکا برای هر کیلووات خروجی نیروی الکتریسیته بود. هدف، کاهش هزینه برای رقابت در بازار فعلی و رقابت با تکنولوژی‌های موجود مثل موتورهای احتراق داخلی بنزینی است. بسیاری از شرکت‌ها بر روی تکنیک‌هایی برای کاهش هزینه به روش‌های مختلف مانند کاهش میزان پلاتینوم لازم در هر پیل جداگانه، کار می‌کنند. سیستم‌های Ballard Power به یک کاتالیزور که میزان سیلک کربن را بالا برده و 30 درصد میزان مصرف پلاتینوم را بدون کاهش عملکردهای مربوطه کاهش می‌دهند، مجهز هستند. • ‌هزینه‌های تولید PEM (غشای تبادل پروتون): غشای Nafion هزینه‌ای بالغ بر 400 پوند بر مترمربع را شامل می‌شود. غشای Toyota PEM و 3M PEM را می‌توان با غشای ITM Power (پلیمر هیدروکربنی) جایگزین کرد که درنتیجه هزینۀ تولید آن حدود 4 پوند بر مترمربع خواهد شد. یکی از بزرگترین شرکت‌ها از سولفور (گوگرد) ]که یک فیلم پلی‌اتیلن متخلخل است[ استفاده می‌کند. • در این نوع پیل سوختی، غشاء باید هیدراته شود و آب لازم باید به همان سرعتی که تولید می‌شود، کاملاً بخار شود. اگر آب سریعاً بخار شود، غشاء خشک می‌شود، مقاومت آن افزایش می‌یابد، و سرانجام ترک خواهد خورد و یک گاز در جایی که هیدروژن و اکسیژن مستقیماً با یکدیگر ترکیب می‌شوند ایجاد خواهد شد که درنتیجۀ آن گرما تولید شده و باعث آسیب رساندن به پیل سوختی می‌شود. اگر آب خیلی آرام تبخیر شود، الکترودها در آب فرو رفته و از رسیدن واکنش‌دهنده‌ها به کاتالیزور جلوگیری بعمل آمده و واکنش متوقف می‌شود. متدهای مدیریت آب در پیل‌ها توسط شرکت‌های سازندۀ پیل سوختی و لابراتوارهای تحقیقاتی آکادمیک درحال توسعه و پیشرفت هستند. • فقط در یک موتور احتراق، نسبت ثابت بین واکنش‌دهنده و اکسیژن برای حفظ عملکرد مؤثر پیل سوختی ضروری و لازم است. • درجه حرارت باید در تمامِ پیل یکسان باشد تا از انهدام پیل به دلیل بارگذاری گرمایی (حرارتی) جلوگیری بعمل آید. • دوام، طول عمر و شرایط لازم برای بعضی از انواع پیل‌ها : نمونه‌های پیل‌های دارای کاربرد ثابت بیش از 000/40 ساعت قابلیت کار در دمای تا را دارا هستند، در حالیکه پیل‌های سوختی اتومبیل‌ها دارای 000/5 ساعت طول عمر (000/150 مایل) تحت دمای بسیار زیاد هستند. موتور اتومبیل باید در دمای قابلیت روشن شدن داشته باشد و دارای قدرتی بالا با نسبت حجمی KW 5/2 در لیتر است. تاریخچه اصول اولیه پیل سوختی توسط یک دانشمند آلمانی بنام کریستن فریدریش شونباین در 1838 ارائه گردید و در ژانویه 1839 در یک مجله فلسفی به چاپ رسید. برمبنای این کار، اولین پیل سوختی توسط دانشمندی اهل ولز بنام سر ویلیام رابرت گراو در 1843 ساخته شد. این پیل سوختی دارای مواد مشابهی بود که امروزه در پیل‌های سوختی اسید فسفریک مورد استفاده قرار می‌گیرند. در 1959 یک مهندس انگلیسی بنام فرانسیس توماس باکون موفق شد که یک پیل سوختی ثابت KW 5 تولید کند و در همین سال، یک تیم به رهبری هری اییریگ یک پیل سوختی KW 15 برای یک تراکتور ابداع کردند که در نمایشگاه‌های ایالتی آمریکا به نمایش گذاشته شد. در این سیستم هیدرواکسید پتاسیم بعنوان الکترولیت و هیدروژن فشرده و اکسیژن بعنوان واکنش دهنده مورد استفاده قرار گرفتند. سپس در 1959 باکون و همکارانش یک واحد 5 کیلوواتی پر قدرت برای یک ماشین جوش تولید کردند. در دهه 1960، پرات و ویتینی از مجوز باکون برای استفاده در برنامۀ فضایی آمریکا و تأمین انرژی برق و آب آشامیدنی استفاده کردند. (هیدروژن و اکسیژن از مخزن‌های سفینه فضایی قابل دسترسی بودند). شرکت UTS Power اولین شرکت تولید کننده سیستم پیل سوختی ثابت برای استفاده در کارخانه‌های تولید نیرو (برق) در بیمارستان‌ها، دانشگاه‌ها و ساختمان‌های تجاری بزرگ است. شرکت UTC Power این پیل سوختی را با عنوان PureCell 200، که یک سیستم 200 کیلوواتی بود، به بازار عرضه کرد. این شرکت تنها تولید کننده و عرضه کنندۀ پیل‌های سوختی به NASA برای استفاده در ماشین‌های فضایی، موشک‌های آپولو و برنامه‌های Space Shuttle و همچنین پیل‌های سوختی برای اتومبیل‌ها، اتوبوس‌ها و برج‌های مخابراتی است، این شرکت اولین پیل‌های سوختی که قادرند در شرایط سرما و یخبندان با غشای تبادل پروتونی در اتومبیل‌ها روشن شوند را تولید کرده است. در سال 2006، شرکت استاکسون یک مُدول پیل سوختی OEM ارائه داد. در 2006، شرکت کلمبیایی- بریتانیایی،Angstrom Power ، فروش تجاری تجهیزات قابل حمل را که در آنها از تکنولوژی پیل سوختی هیدروژنی استفاده شده بود را با نام تجاری «میکروهیدروژن» آغاز کرد. انواع پیل‌های سوختی 1- پیل سوختی هیدرید فلز پیل‌های سوختی هیدرید فلز نوعی از پیل‌های سوختی آلکالین هستند که امروزه در فازهای تحقیقات و توسعه استفاده می‌شوند. یک ویژگی قابل توجه آنها، قابلیت پیوند شیمیایی و ذخیره هیدروژن در پیل است. این ویژگی در پیل‌های سوختی بروهیدریدی نیز وجود دارد، اگرچه MHFC آن با هیدروژن خالص مجدداً سوخت‌گیری می‌شود. تصور می‌شود که ویژگی‌های جذب هیدریدهای فلز حدود 2 درصد کمتر از بروهیدریدهای سدیم و سایر هیدریدهای فلزی سبک حدود 8/10 درصد باشد، برای نمونه تعدادی از ویژگی‌های جالب توجه آنها ارائه می‌گردد: • قابلیت شارژ مجدد برای انرژی برق (مشابه باتری‌های NIMH) • دارای دماهای عملکردی پایین (کمتر از ) • جنبش سریع پیل‌های سوختی هیدرید فلز اخیراً توسط ECD Ovonics و همچنین مؤسسه ملی تکنولوژی پیشرفته و علوم صنعتی ژاپن مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته‌اند. تصور می‌شود که دو روش MHCF برای کاتالیزورهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، در پروژه‌های تحقیقاتی یک مدل قابل ارائه خارج از لابراتوار تولید نشده است و هنوز برای غلبه بر موانع هیچ مدلی ارائه نگردیده است. پیل‌های سوختی هیدرید فلزی AIST و ovonics به ترتیب دارای چگالی‌های mA/cm2 250 و mA/cm2 20 هستند، درست برخلاف عملکرد PEMFC در mA/cm2 1. 2- پیل‌سوختی الکتروگالوانیزه پیل سوختی الکتروگالوانیزه، یک دستگاه الکتریکی است که برای اندازه‌گیری غلظت گاز اکسیژن در غواصی و تجهیزات پزشکی بکار می‌رود. در این پیل سوختی، هنگامی که هیدروکسید پتاسیم در پیل با اکسیژن اتصال برقرار می‌کند، یک واکنش شیمیایی انجام می‌شود. این امر باعث ایجاد جریان الکتریکی بین هادی آند و صفحه طلایی کاتد از طریق مقاومت باز می‌شود. ولتاژ تولید شده با غلظت اکسیژن موجود، متناسب است. این نوع از پیلها در تحلیل کننده‌های اکسیژن در غواصی تکنیکی بکار رفته و بیانگر تناسب اکسیژن در گاز Trimix و یا Nitrox قبل از غواصی هستند و همچنین در سیستم‌های اکسیژن مداربسته برای ارزیابی فشار جزئی اکسیژن در طول غواصی بکار می‌روند. پیل‌های سوختی الکتروگالوانیزه دارای طول عمر محدودی هستند که در غلظت بالای اکسیژن کاهش می‌یابد. واکنش بین اکسیژن و سرب در آند مصرف کننده سرب رخ می‌دهد که نتیجۀ آن غلظت بالای اکسیژن در پیل خواهد بود. یک پیل که برای کاربردهای غواصی بکار می‌رود اگر در یک بستۀ بدون درزِ هوا ذخیره شود دارای طول عمر سه ساله خواهد بود، اما اگر در اکسیژن خالص ذخیره شود فقط چهار ماه طول عمر خواهد داشت. 3- پیل سوختی اسید فرمیک پیل‌های سوختی اسید فرمیک یا OFAFC ها، از نوع پیل‌های سوختی تبادل پروتونی محسوب می‌شوند که سوخت آن یعنی اسید فرمیک بازیابی نمی‌شود، اما بطور مستقیم به پیل سوختی تغذیه می‌شود. کاربردهای آنها در وسایل الکترونیکی کوچک و قابل حمل مثل تلفن‌ها و کامپیوترهای لپ‌تاپ است. مزایا همانند متانول، اسید فرمیک نیز یک مولکول آلی کوچک است که مستقیماً در پیل سوختی تغذیه می‌شود و نیاز بازیافت کاتالیزور را برطرف می‌کند. ذخیره‌ها اسید فرمیک راحت‌تر و ایمن‌تر از هیدروژن است زیرا نیازی به فشار بالا یا دمای پایین ندارد برای اینکه اسید فرمیک در دمای محیط مایع است. دو مزیت مهم برای اسید فرمیک‌ها نسبت به متانول‌های مورد استفاده در پیل‌های سوختی وجود دارد. اول اینکه اسید فرمیک از غشای پلیمری عبور نمی‌کند. بنابراین بازدهی آن بیشتر از متانول است. دوم اینکه اسید فرمیک همانند متانول باعث کوری نمی‌شود و درصورت نشت، می‌توان گفت که سوختی ایمن‌تر است. واکنش ها DFAFC ها اسید فرمیک و اکسیژن را به دی اکسید کربن و آب برای تولید انرژی تبدیل می‌کنند. اکسیداسیون اسید فرمیک در آنٌد در یک لایه کاتالیزور رخ می‌دهد. دی اکسید کربن ایجاد شده و پروتون‌ها ازطریق غشای پلیمر عبور کرده و با اکسیژن در یک لایه کاتالیزور موجود در کاتد واکنش می‌دهد. الکترون‌ها از طریق یک مدار خارجی از آند به کاتد عبور کرده و برای وسیلۀ خارجی انرژی (برق) تولید می‌کنند. Anode: HCOOH → CO2 + 2 H+ + 2 e- Cathode: 1/2 O2 + 2 H+ + 2 e- → H2O Net reaction: HCOOH + 1/2 O2 → CO2 + H2O تاریخچه در طول تحقیقات گذشته، محققان، اسید فرمیک را بعنوان یک سوخت کاربردی و سودمند نپذیرفتند زیرا در آزمایشات ولتاژ بسیار بالای الکتروشیمیایی از خود نشان داد: یعنی این واکنش برای کاربردهای مختلف بسیار مشکل است و عملی نیست. با این وجود، در سالهای اخیر، سایر محققان دریافتند که دلیل عملکرد پایین آن، استفاده از پلاتینوم بعنوان یک کاتالیزور است که در انواع پیل‌های سوختی معمولی است: استفاده از پالادیوم بجای آن، عملکرد بهتر از پیل‌های سوختی متانولی را نیز ارائه داده است. شرکت Tekion مجوز انحصاری برای تکنولوژی پیل‌های سوختی اسید فرمیک را از دانشگاه ایلی نویز در Urbana-Champaign اخذ کرد. این شرکت اکنون بر توسعه پیل سوختی/ باتری که Formia Power Pack نامیده می‌شود متمرکز است و امیدوار است که بتواند در فصل اول سال 2007 بتواند Pack های جدیدی را ارائه دهد. Power Pack بر پیل‌های سوختی بجای منبع الکتریکی معمولی مانند Wall outlet، برای شارژ مجدد باتری‌ها، متکی است. هنگامی که سوخت تخلیه (مصرف) می‌شود، کاربران به راحتی می‌توانند کارتریج سوخت خالی شده را با یک کارتریج جدید جایگزین کنند. به دلیل چگالی بالای نیروی پیل سوختی، باید زمان شارژ حدود دوبرابر شود. این تکنولوژی تنها حدود 10-15 درصد نسبت به باتری‌های قدیمی باعث صرفه‌جویی در هزینه می‌شود. 4- پیل روی- هوا پیل‌های روی- هوا، همچنین «پیل‌های سوختی روی- هوا» نامیده می‌شوند که پیل‌های الکتروشیمیایی غیرقابل شارژ هستند و از طریق اکسیداسیون روی با اکسیژن هوا، نیرو کسب می‌کنند. این پیل‌ها دارای چگالی‌های انرژی بالا هستند و تولید آنها نسبتاً ارزان‌تر است. آنها در تجهیزات الکتریکی آزمایشگاهی کاربرد فراوانی هستند. ذرات روی (Zinc) با الکترولیت (محلول هیدروکسید پتاسیم)، آب و اکسیژن هوا در کاتد واکنش داده و هیدروکسیل‌هایی که به پایه روی(Zinc) انتقال می‌یابند را تشکیل داده و Zincate (Zn(OH)4 2) نیز تشکیل می‌دهد که در آن نقاط الکترون‌ها آزاد شده و به کاتد می‌روند. واپاشی Zincate در اکسید روی و آب در بازگشت به سیستم صورت می‌گیرد. آب و هیدروکسیل از آند در کاتد مجدداً بازیافت شده و آب فقط بعنوان یک کاتالیزور عمل می‌کند. این واکنش‌ها ماکزیمم سطح ولتاژ 65/1 ولت را تولید کرده اما ولتاژ را تا 35/1-4 ولت با کاهش جریان هوا در پیل کاهش می‌دهد، این امر اغلب در باتری‌های سمعک برای کاهش میزان آب خشک شده، به کار می‌رود. واژۀ پیل سوختی روی- هوا اغلب به پیل روی- هوایی اطلاق می‌شود که سوخت روی در آن مجدداً شارژ شده و اکسید روی زائد بطور مداوم ازبین می‌رود. این کار با قرار دادن خمیره الکترولیت روی یا Pellet های آن در فضای آند صورت می‌گیرد. اکسید روی زائد به مخزن ضایعات یا کیسۀ درون مخزن سوخت پمپاژ می‌شود و خمیره یا Pellet رویِ تازه از مخزن سوخت گرفته می‌شود. اکسید روی زائد در جایگاه سوخت‌گیری مجدد پمپاژ شده و به کارخانۀ بازیافت ارسال می‌گردند. بعلاوه، این واژه به سیستم الکتروشیمیایی نیز اطلاق می‌شود که در آن روی (Zinc) بعنوان یک واکنش دهنده کمکی، بازیابی سوخت‌های هیدروکربن را در آند یک پیل سوختی را صورت می‌دهد. پیل‌های روی- هوا دارای ویژگی‌های پیل‌های سوختی و باتری‌ها هستند: روی سوخت است. میزان واکنش را می‌توان با کنترل جریان هوا تحت کنترل قرار داد و Paste (خمیرۀ) الکترولیت/ روی را می‌توان از پیل جدا کرده و دریل Paste تازه جایگزین کرد. تحقیقات در زمینه و توان الکتریکی وسایل نقلیه با پیل‌های روی- هوا درحال انجام است. واکنش‌ها Anode: Zn + 4OH– → Zn(OH)42– + 2e– (E0 = –1.25 V) Fluid: Zn(OH)42– → ZnO + H2O + 2OH– Cathode: O2 + 2H2O + 4e– → 4OH– (E0 = 0.4 V) Overall: 2Zn + O2 → 2ZnO (E0 = 1.65 V) Alternatively the reaction is stated without use of zincate, but this is inaccurate: Anode: Zn + 2OH– → Zn(OH)2 + 2e– (E0 = –1.25 V) Cathode: O2 + 2H2O + 4e– → 4OH– (E0 = 0.4 V) Overall: 2Zn + O2 + 2H2O → 2Zn(OH)2 (E0 = 1.65 V) ویژگی‌های پیل روی- هوا • پیل‌های روی- هوا دارای انرژی بسیار زیادی در مقایسه با سایر باتری‌ها هستند. (110 تا 200 Wh/kg یا 400 تا 720 kj/kg) • پیل‌های روی- هوا انرژی متداوم تولید می‌کنند، تا زمانی که پیل بیش از 85-80 درصد تقلیل نیافته باشد، ولتاژ تولید می‌شود. • پیل‌های روی- هوا دارای طول عمر طولانی هستند چرا که در بسته‌بندی بدون درز (بدون درز ورود اکسیژن) هستند. • پیل‌های روی- هوا دارای میزان تخلیۀ خود به خود در مجاورت با هوا هستند، هنگامی که روی با اکسیژن واکنش می‌دهد، کاتالیزور آب در پیل خشک خواهد شد. • برای جلوگیری از تخلیه خود به خود پیل، باید هنگامی که از آن استفاده نمی‌شود، آن را تخلیه کرد. رطوبت در پیل می‌تواند با استفاده از محیطی مرطوب حفظ شود. • پیل‌های روی- هوا نباید با آب اشباع شوند. از فرو بردن آنها در آب باید خودداری شود. • در پیل‌های روی- هوا از مواد ارزان استفاده شده است و می‌توان تولید انبوه آنها را با هزینه‌‌ای ارزان صورت داد. • پیل‌های روی- هوا از مواد ارزان استفاده شده است و می‌توان تولید انبوه آنها را هزینه‌ای ارزان صورت داد. • پیل‌های روی- هوا قابلیت شارژ مجدد بصورت الکتریکی را ندارند، اما روی را می‌توان بازیافت کرد یا بطور مکانیکی می‌توان آن را شارژ کرد. اکسید روی از پیل‌های استفاده شده ذوب شده و به فلز روی تبدیل می‌شود و با الکترولیت بازیابی شده مجدداً ترکیب می‌شود. 5- پیل‌های سوختی میکروبی یک پیل سوختی میکروبی (MFC) یا یک پیل سوختی بیولوژیکی، وسیله‌ای است که در آن میکروارگانیسم‌ها ترکیباتی مثل گلوکز، استات یا آب زائد را اکسید می‌کنند. الکترون‌هایی که از این اکسیدها حاصل می‌شوند درجهت یک الکترود پیش می‌روند که آند نامیده می‌شوند. از این آند، الکترون‌ها ازطریق یک مدار الکتریکی در جهت الکترود دوم یعنی کاتد پیش می‌روند. در کاتد، الکترون‌ها درجهت یک پذیرندۀ الکترونیکی با پتانسیل با اختلاف پتانسیل زیاد، توان، درنتیجۀ فعالیت باکتریایی تولید می‌شود. خروجی توان که تاکنون گزارش شده است، بسیار کم یعنی بصورت میلی‌وات بوده است. درحال حاضر کاربردهای تجاری این توان وجود ندارد، بنابراین انتظار می‌رود که در سالهای آتی تغییراتی در آن پدید آید. تولید الکتریسیته، برق از آب زائد یکی از مهمترین موضوعات در این زمینه درحال حاضر محسوب می‌شود. همچنین دستگاه‌های تنظیم ضربان قلب که با نیروی گلوکز کار می‌کنند نیازی به تأمین نیرو ندارند چراکه از گلوکز جریان خون، بیوسنسورها و سیستم‌های انتقال مواد غذایی استفاده می‌کنند. یک پیل سوختی میکروبی ابزاری است که انرژی شیمیایی را به انرژی الکتریکی توسط واکنش میکروارگانیسم‌های کاتالیزوری تبدیل می‌کند. یک نوع پیل سوختی میکروبی شامل آند و کاتد است که توسط یک غشای خاص کاتیونی از یکدیگر جدا شده‌اند. در فضای آند، سوخت، توسط میکروارگانیسم‌ها اکسید شده و الکترون‌ها و پروتون‌ها را تولید می‌کند. الکترون‌ها و پروتون‌ها در فضای کاتد مورد استفاده قرار می‌گیرند و در ترکیب با اکسیژن تشکیل آب می‌دهند. بطورکلی، دو نوع پیل سوختی میکروبی وجود دارد: پیل سوختی میکروبی واسطه (Mediator) و پیل سوختی بدون واسطه (Mediator-less) پیل‌های سوختی بیولوژیکی گلوکز و متانول را از خرده‌های غذا گرفته و آن‌ها را در مجاورت باکتری به غذا و هیدروژن تبدیل می‌کنند. پیل سوختی میکروبی واسطه اکثر پیل‌های میکروبی بصورت الکتروشیمیایی غیرفعال هستند. انتقال الکترون از پیل‌های میکروبی به الکترود توسط واسطه‌هایی چون تیونین، متیل ویولوگن (متیل بلو)، اسید آب‌دار، قرمز خنثی و غیره صورت می‌گیرد. اکثر این واسطه‌ها گران و سمی هستند. پیل سوختی میکروبی بی‌واسطه پیل‌های سوختی میکروبی بی‌واسطه در مؤسسه علوم و تکنولوژی کره، توسط تیمی که توسط کیم، بیونگ هونگ راهبری می‌شود، ساخته شدند. یک پیل سوختی میکروبی بی‌واسطه نیازی به واسطه ندارد اما از باکتری فعال الکتروشیمیایی برای انتقال الکترون‌ها به الکترود استفاده می‌کند. درمیان باکتری‌های فعال الکتروشیمیایی اشوانلا، هیدروفیلای آئرونوموس و غیره از همه مهمتر هستند. MFC های بی‌واسطه اخیراً توسعه یافته و به این علت بر عملکرد بهینه تأثیر بسزایی گذاشته‌اند طوری که باکتری بکار رفته در این سیستم، نوع یون غشاء و شرایط سیستم مثل دما چندان اهمیتی ندارد. باکتری در MFC های بی‌واسطه دارای آنزیم‌های کاهش دهنده فعالیت الکتروشیمیایی مثل سیتوکروم در غشای خارجی که الکترون‌ها را به مواد بیرونی انتقال می‌دهد، هستند. تولید انرژی الکتریسیته (برق) وقتی میکروارگانیسم‌ها از یک زیر لایه مثل شکر در شرایط هوازی استفاده می‌کنند، دی اکسید کربن و آب تولید می‌کنند. با این وجود، هنگامی که اکسیژن وجود ندارد، آنها دی اکسید کربن، پروتون و الکترون را همانند ذیل تولید می‌کنند: C12H22O11 + 13H2O → 12CO2 + 48H+ + 48e- Eqt. 1 پیل‌های سوختی میکروبی از واسطه‌های غیرآلی برای ضربه زدن به داخل زنجیرۀ انتقال الکترون پیل‌ها استفاده کرده و الکترون‌های تولید شده را واسطه از غشای خارجی چرب پیل و دیوارۀ پلاسما عبور کرده و الکترون‌ها را از زنجیرۀ انتقال الکترون آزاد می‌کند که بطور نرمال توسط اکسیژن یا سایر واسطه‌ها گرفته می‌شود. اکنون واسطۀ کاهش یافته‌ای وجود دارد که «پیل با الکترون‌های متصل به الکترودی که آنها را ته‌نشین کرده است قرار گرفته و این الکترود به آند الکترود ژنریک تبدیل می‌شود. (الکترود با بار منفی). آزادسازی الکترون‌ها به این معنی است که واسطه به وضعیت اولیۀ اکسید شده خود بازگشته و فرآیند مجدداً تکرار می‌شود. مهم است که بدانیم این موضوع فقط تحت شرایط غیرهوازی رخ می‌دهد، اگر اکسیژن وجود داشته باشد، کلیه الکترون‌ها جمع‌آوری شده و الکترونگاتیو تراز واسط خواهند بود. تعدادی از واسطه‌ها برای استفاده در پیل‌های سوختی میکروبی ارائه شده‌اند. آنها شامل متیلن قرمز، آبی، ترونین و رزورفوین هستند. این‌ها اصول تولید جریان الکترون‌ها از اکثر میکروارگانیسم‌ها هستند. برای تأمین نیروی برق مناسب، این فرآیند باید در یک پیل سوختی انجام شود. برای تولید یک جریان مفید، لازم است که یک مدار کامل ایجاد شود نه اینکه فقط الکترون‌ها به یک نقطۀ منفرد ارسال شوند. واسطه و میکروارگانیسم درحالت تخمیر، در یک محلول که به یک زیرلایه مناسب مانند گلوکز اضافه می‌شود، با یکدیگر مخلوط می‌شوند. این مخلوط در یک فضای بسته قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که از ورود اکسیژن جلوگیری شود. بنابراین میکروارگانیسم برای استفاده تنفس هوازی با فشار وارد می‌شود. یک الکترود در محلول قرار می‌گیرد و بصورت آند همانند آنچه قبلاً گفته شد عمل می‌کند. در محفظه دوم، MFC یک محلول و الکترود دیگر است. این الکترود که «کاتد» نامیده می‌شود بصورت مثبت شارژ شده و برابر با داخل شدن اکسیژن در انتهای زنجیرۀ انتقال الکترون است، و فقط از خارج به پیل بیولوژیکی وارد می‌شود. این محلول یک عامل اکسیداسیون است که الکترون‌ها را در کاتد منظم می‌کند. مانند زنجیره الکترون در پیل تخمیر شده، باید تعدادی ملکول همانند اکسیژن در آن وجود داشته باشد. با این وجود، این کار عملی نیست زیرا به حجم بالایی از گاز چرخشی نیاز است. یک گزینۀ قراردادی استفاده از محلول با یک عامل اکسیداسیون جامد است. اتصال دو الکترود توسط یک سیم صورت می‌گیرد (یا توسط یک مسیر هادی جریان برق که ممکن است شامل بعضی وسایل الکتریکی نیرو مثل لامپ باشد، صورت می‌گیرد) واسط کاهش یافته الکترون‌ها را از پیل به الکترود منتقل می‌کند. در این حالت واسط هنگامی که الکترون‌‌ها را ته‌نشین می‌کند، اکسیده می‌شود. آنها سپس ازطریق یک سیم به الکترود دوم که بعنوان یک سنیک الکترود فعال است جریان می‌یابند. درنتیجه به مواد اکسیداسیون انتقال می‌یابند. کاربردها پیل‌های سوختی میکروبی دارای مواد کاربردی پتانسیل هستند. اولن و بارزترین آنها، تولید انرژی برق برای یک منبع تأمین برق است. حقیقتاً هر مادۀ آلی را می‌توان برای تغذیۀ پیل سوختی به کار برد. MFC ها را می‌توان برای کارخانه‌های تأسیسات آب زائد نصب کرد. باکتری مواد زائد را از آب گرفته و نیروی برق کامل برای کارخانه تولید می‌کنند. استفاده از MFC ها، متدی مؤثر برای تولید انرژی محسوب می‌شود. تخلیه پیل سوختی طبق قوانین مربوطه صورت می‌گیرد. MFC ها از انرژی بیشتر و مؤثری برای موتورهای استاندارد احتراقی که توسط Carnotcycle محدود می‌شود، استفاده می‌کنند. بصورت نظری، یک MFC قادر است انرژی مؤثر را تا 50 درصد ارسال کند. با این وجود، MFC ها را نباید در مقیاس‌های بالا استفاده کرد و تخمین زده می‌شود که MFC ها را بتوان بعنوان منبع نیرو برای یک دستگاه ضربان سنج قلب، میکروسنسور با یک میکرواکتوآتور مورد استفاده قرار داد. MFC می‌تواند گلوکز را از جریان خون یا سایر زیرلایه‌ها در بدن گرفته و از آن برای تولید الکتریسیته این وسایل نیرو استفاده کند. مزایای استفاده از MFC در این وضعیت، استفاده بصورت باتری است که شکل قابل تجدید انرژی را به کار برده و می‌تواند بسیار کوچک ساخته شود و نیازی به شارژ مجدد همانند سایر باتری‌های استاندارد ندارد. همچنین می‌تواند بخوبی در شرایط دمایی متوسطبین 20 تا 40 درجه سانتی‌گراد و با PH حدود 7 عمل کند. الکتریسیته حاصل از پیل سوختی را می‌توان در کاربردهایی چون Ecobots، Gastrobots و Biosensors بکار برد. از آنجایی که جریان تولید شده از یک پیل سوختی میکروبی مستقیماً با پایداری آب زائد بکار رفته در سوخت متناسب است، یک MFC را می‌توان برای اندازه‌گیری مقاومت آب زائد بکار برد. مقاومت (پایداری) آب زائد اغلب بصورت مقادیر درخواست اکسیژن بیوشیمیایی (BOD) تخمین زده می‌شود. مقادیر BOD در نمونه‌هایی برای مدت 5 روز توسط منبع میکروب‌ها که اغلب ته نشست فعال را از فاضلاب جمع‌آوری می‌کنند، مشخص می‌شود. اکسیژن و نیترات گیرنده‌های الکترون را از طریق الکترود کاهش دهنده جریان تولیدی از یک MFC دریافت می‌کنند. یک سنسور MFC-Type BOD مقادیر BOD را در حضور پذیرنده‌های الکترون تخمین می‌زند. این کار می‌تواند از آغشته شدن نیترات و هوا در MFC با استفاده از Inhibitor های اکسیدازه ترمینال مثل سیانید و آزید جلوگیری کند. این نوع سنسور BOD بطور تجاری دردسترس است. تحقیقات فعلی اخیراً، بیشتر محققان در این زمینه بیولوژیست هستند بجای اینکه الکتروشیمیست یا مهندسی باشند. درنتیجه بعضی از آنها بعضی از کاربردهای غیرمطلوب مثل ثبت ماکزیمم جریان حاصل شده از طریق پیل را هنگامی‌ که عملکرد آن را نشان می‌دهند، مشخص می‌کنند، بجای اینکه جریان ثابت که اغلب از شدت درجه‌ای کمتر برخوردار است را نشان دهند گاهی اوقات داده‌های مربوط به مقدار مقاومت بکار رفته اندک است و غیرقابل مقایسه با سایر داده‌ها می‌باشد. تاریخچه در اواخر این قرن، نظریۀ استفاده از پیل‌های میکروبی با تلاش تولید برق ارائه شد. M.C پاتر اولین شخصی بود که این نظریه را در سال 1912 ارائه داد. وی یک پروفسور گیاه شناسی در دانشگاه دورهام بود. پاتر تولید الکتریسیته و برق را از E.Coli مدیریت کرد با این وجود به نتایج مطلوبی دست نیافت. در 1931، بارنت کوهن به این حیطه توجه بیشتری معطوف داشت، وی تعداد پیل سوختی نیمه میکروبی تولید کرد که بصورت سری به یکدیگر اتصال داده شده و در قابلیت تولید بیش از 35 ولت انرژی را با جریان حدود 2 میلی‌آمپر داشتند. کارهای زیادی توسط دل دوکا صورت گرفت. وی هیدروژن را با تجزیۀ گلوکز توسط بوتیرکیوم کوستیدیدیوم بعنوان واکنش دهنده در آند یک پیل سوختی هوا و اکسیژن تولید کرد. متأسفانه، ازطریق این پیل یک ماهیت غیرثابت برای تولید هیدروژن از میکروارگانیسم‌ها مشخص شد. اگرچه این موضوع بعدها در کار با سوزوکی در 1976 مشخص شد، مفهوم طراحی کنونی MFC با کار مجدد سوزوکی معنا پیدا کرد. همزمان با کار سوزوکی در اواخر دهه هفتاد، کمی عملکرد پیل‌های سوختی میکروبی مشخص گردید و بعدها بطور مفصل‌تر توسط MJ Allen و سپس H. Peter Bennetto هر دو از کالج کینگ لندن بررسی شد. Bennetto ، پیل سوختی را بعنوان مقری مناسب برای تولید برق برای کشورهای جهان سوم مطرح کرد. کار وی در اوایل دهه 1980 شروع شد و وی به فهم چگونگی عملکرد پیل‌های سوختی کمک شایانی کرد و اکنون که بازنشسته شده است نیز مسئولیت‌هایی در این باره برعهده دارد. مبرهن است که انرژی برق را می‌توان مستقیماً از تجزیه مواد آلی در یک پیل سوختی میکروبی تهیه کرد و از طریق مکانیسم‌های مختلفاین فرآیند بخوبی قابل درک است. همانند یک پیل سوختی نرمال، یک MFC هم فضای کاتد دارد و هم فضای آند. فضای آند غیرهوازی توسط یک غشای تبادل آهن به فضای کاتد متصل می‌شود و مدار توسط یک سیم خارجی تکمیل می‌گردد. در مه 2007، دانشگاه Queensland، استرالیا یک نوع MFC باتلاش شرکت Fosters Brewing ارائه داد. این نوع MFC، دارای حجم 10 لیتر بود که آب زائد را به دی اکسید کربن آب تمیز و برق تبدیل می‌کرد. این نوع MFC با موفقیت روبرو بود و دارای ظرفیت حدود 660 گالن brewery که تقریباً 2 کیلووات برق تولید می‌‌کرد، بود.   6- پیل سوختی قابل بازگشت یک پیل سوختی قابل بازگشت، نوعی پیل سوختی است که از ماده شیمیایی A برای تولید برق و از ماده شیمیایی B حاصل از آن برای استفادۀ انرژی برق و از ماده شیمیایی B برای تولید ماده شیمیایی A استفاده می‌کند. یک پیل سوختی هیدروژنی، برای مثال، از هیدروژن (H2) و اکسیژن (O2) برای تولید برق و آب (H2O) استفاده می‌کند، یک پیل سوختی هیدروژنی قابل بازگشت از برق و آب برای تولید هیدروژن و اکسیژن استفاده می‌کند. با این تعریف می‌توان دریافت که فرآیند هر پیل سوختی قابل بازگشت است. با این وجود چنین وسیله‌ای برای کار در یک مود بهینه‌سازی شده و ممکن نیست که به چنین روشی که قابل بازگشت باشد، ایجاد شود. پیل‌های سوختی اغلب در سیستم‌های خیلی خاص به کار نمی‌روند. به دلیل اینکه پیل‌های سوختی در مورد بازگشت به جلو برای سیستم‌های ذخیره انرژی در مقادیر کم و اندک مناسب نیستند. بسیاری از پیل‌های سوختی در یک مود بازگشتی (معکوس) عمل می‌کنند. 7- پیل سوختی بروهیدریدی مستقیم پیل سوختی بروهیدریدی مستقیم (DBFC) یک زیر طبقه از پیل‌های سوختی آلکالینی محسوب می‌شود که از یک محلول بروهیدرید سدیم برای یک سوخت استفاده می‌کند. مزیت بروهیدرید سدیم در هیدروژن قراردادی در پیل سوختی آلکالینی در این است که سوخت آلکالین و borax زائد از مسموم ساختن پیل سوختی با دی اکسید کربن در مجاورت هوا، جلوگیری می‌کند. بروهیدرید سدیم را می‌توان بطور پتانسیل در سیستم‌های پیل سوختی هیدروژنی قراردادی بعنوان وسیله ذخیره‌سازی هیدروژن بکار برد. هیدروژن را می‌توان برای یک پیل سوختی توسط تجزیۀ کاتالیزور بروهیدرید مجدداً تولید کرد. NaBH4 + 2H2O → NaBO2 + 4H2 پیل‌های سوختی بروهیدریدی مستقیم، مستقیماً بروهیدرید را تجزیه و اکسیده می‌کنند و محصول هیدروژن و حتی انرژی زیاد تولید می‌کنند: Cathode: 2O2 + 4H2O + 8e- → 8OH- (E0 = 0.4 V) Anode: NaBH4 + 8OH- → NaBO2 + 6H2O + 8e- (E0 = 1.24 V - Total E0 = 1.64 V) DBFC ها را می‌توان بسیار ارزانتر از پیل‌های سوختی قدیمی تولید کرد. زیرا آنها نیازی به کاتالیزورهای پلاتینوم گرانقیمت ندارند. بعلاوه آنها دارای چگالی نیروی بالاتری هستند. متأسفانه DBFC ها از یک واکنش یک مرحله‌ای NaBH4 با آب که توسط پیل سوختی حرارت داده شده است، هیدروژن تولید می‌کنند. این هیدروژن را می‌تواند به بیرون فرستاد یا آن را به یک پیل سوختی هیدروژنی قراردادی انتقال داد. پیل سوختی آب تولید خواهد کرد و آب مجدداً بازگشت داده شده و غلظت NaBH4 بیشتر می‌شود. پس از آزادسازی هیدروژن و شروع اکسیداسیون،NoBo2 یا Borax تولید می‌شود. Borax یک ماده شوینده و صابون است که تقریباً بدون سم می‌باشد. Borax را می‌توان هیدروژنه گکرده و به سوخت بروهیدرید ازطریق چندین تکنیک مختلف بازگرداند که بعضی از آنها به آب و برق یا گرمای چندین برابر نیاز ندارند. این تکنیک‌ها هنوز درحال توسعه هستند. بروهیدرید سدیم 50 دلار آمریکا در کیلوگرم هزینه دارد اما با بازیافت مجدد Borax و تولید انبوه، قیمت آن کاهش می‌یابد و به 1 دلار در کیلوگرم می‌رسد. 8- پیل سوختی متانول مستقیم پیل‌های سوختی متانول مستقیم یا DMFC ها زیر بخشی از پیل‌های سوختی تبادل پروتون است که در آنها سوخت، متانول (CH3OH) تشکیل نمی‌شود، اما مستقیماً به پیل سوختی تغذیه می‌شوند. به دلیل اینکه متانول مستقیماً به پیل سوختی تغذیه می‌شود، بهسازی کاتالیزوری پیچیده‌ای نیاز نیست و ذخیره متانول راحت‌تر از هیدروژن است زیرا نیازی به عملیات در دمای بالا یا پایین نیست. متانول مایعی است که دارای تا است. چگالی انرژی متانول، میزان انرژی آزاد شده با استفاده از حجم متانول، حجم زیادتری از هیدروژن فشرده را داراست. با این وجود، بهره‌وری پیل‌های سوختی متانول مستقیم کمتر است زیرا نفوذ زیاد متانول ازطریق غشاء عبور می‌کند و دارای عملکرد دینامیک نیست. مسائل و مشکلات دیگر شامل هدایت دی‌اکسید کربن در آند است. در سطح معمول تکنولوژی، DMFC ها در برق محدود هستند و می‌توانند تولید شوند اما هنوز انرژی بیشتر در یک فضای کوچک ذخیره نمی‌کند. این بدان معناست که آنها می‌توانند مقدار کمی نیرو در دورۀ زمانی بلندمدت تولید کنند. این صنعت برای مصارف ایجاد نیرو در وسایل نقلیه بکار می‌رود همچنین برای گوشی‌های موبایل و دوربین‌های دیجیتال و یا لپ‌تاپ‌ها بکار می‌رود. یک مورد دیگر، ویژگی‌های شیمیایی متانول است. این ماده سمّی یا قابل اشتعال است. پانل محصولات خطرناک سازمان هواپیمایی مدنی بین‌المللی در نوامبر 2005 به مسافران اجازه می‌دهد که از پیل‌های سوختی میکرو و کارتریج‌های سوختی متانول استفاده کنند و هواپیماها را با کامپیوترهای لپ‌تاپ و سایر لوازم الکترونیکی مصرفی مجهز می‌کند. قوانین رسمی آن هنوز درحال اجرا است. واکنشها DMFC بر اکسیداسیون متانول در لایه کاتالیزوری، دی اکسید کربن تشکیل می‌دهد. آب در آند مصرف شده و در کاتد تولید می‌شود. یون‌های مثبت (H+) در غشای تبادل پروتون در کاتد انتقال می‌یابد که با اکسیژن در تولید آب واکنش می‌دهد. الکترون ازطریق مدار خارجی از آند به کاتد برای تولید نیرو در وسایل خارجی انتقال می‌یابد. واکنش‌های نیمه آن عبارتند از: Anode: CH3OH + H2O → CO2 + 6H+ + 6e- Cathode: (3/2)O2 + 6H+ + 6e- → 3H2O Net reaction: CH3OH + 1.5O2 → CO2 + 2H2O به دلیل اینکه آب در آند در واکنش مصرف می‌شود، متانول خالص بدون مصرف آب از طریق انتقال غیرفعال مثل اسمز (انتشار بازگشتی) یا انتقال فعال مثل پمپاژ کردن مصرف می‌شود. استفاده از آب، چگالی انرژی سوخت را محدود می‌کند. بعلاوه پلاتینوم بعنوان کاتالیزور برای واکنش‌های نیمه به کار می‌رود. این مشکلاتِ عبور متانول باعی می‌شود که بعنوان متانولی که در فضای کاتد وجود دارد، اکسیده شود. اگر یک کاتالیزور دیگر برای کاهش اکسیژن یافت شود، مسئله عبور متانول جدی‌تر می‌شود. همچنین پلاتینوم بسیار گران است و در تولید تجاری DMFC از آن صرفنظر می‌شود. تاریخچه به تازگی در 29 دسامبر 2006، سامسونگ در این تکنولوژی تحولی عظیم به وجود آورده است. انتظار می‌رود که در 2007 لپ‌تاپ‌های این نوع باتری‌ها به بازار عرضه شود. در سال 2005، کوچکترین پیل‌های سوختی به صورت تجاری در محصولات توشیبا در اندازه میلی‌متر ارائه شد. این وسایل خروجی 100 میلی‌وات در 10 ساعت در میلی‌متر سوخت را دارند که مزایای تکنولوژی جدید در آن استفاده از متانول 5/99 درصد است. 9- پیل سوختی آلکالین پیل سوختی آلکالینی همانند پیل سوختی باکون دارای مخترع بریتانیایی است که یکی از پیل‌های سوختی با تکنولوژی برتر محسوب شده و از آن برای سفر انسان به ماه نیز استفاده شده است. ناسا از پیل‌های سوختی آلکالینی از اواسط دهه 1960 در موشک‌های آپولو در فضا استفاده می‌کند. AFC ها هیدروژن و اکسیژن خالص مصرف کرده و آب، حرارت و برق تولید می‌کنند. آنها در میان اکثر پیل‌های سوختی، بازدهی بیشتری دارند و دارای پتانسیل 70 درصد هستند. این پیل‌های سوختی از طریق واکنش redox بین اکسیژن و هیدروژن، برق تولید می‌کنند. در آند، هیدروژن طبق واکنش ذیل اکسیده می‌شود: در آن آب تولید شده و دو الکترون آزاد می‌شوند. این الکترون‌ها ازطریق یک مدار خارجی جریان یافته و به کاتد بازگشته و اکسیژن را در واکنش کاهش می‌دهند: در آن یون‌های هیدروکسید تولید می‌شود. این واکنش شبکه‌ای یک مولکول اکسیژن و دو مولکول هیدروژن در تولید دو مولکول آب، تولید می‌کند. برق و گرما به صورت محصولات جانبی این محصول تشکیل می‌شوند. دو الکترود از طریق ماتریس متخلخل اشباع شده با یک محلول آلکالینی آب مثل هیدروکسید پتانسیم، جداسازی می‌شوند، محلول‌های آلکالینی آبی دی اکسید کربن را بازگشت نمی‌دهند. بنابراین پیل سوختی به راحتی سمّی می‌شود. به این دلیل، پیل سوختی به اکسیژن خالص یا حداقل هوای پاک نیاز دارد. این فرآیندها نسبتاً گران هستند بنابراین در تکنولوژی AFC چندان توسعه نیافته‌اند. AFC ها، ارزانترین پیل‌های سوختی برای تولید‌کننده‌ها محسوب می‌شوند. کاتالیزور برای الکترودها می‌تواند تعدادی مواد شیمیایی مختلف را داشته باشد که نسبتاً در مقایسه با انواع پیل‌های سوختی دیگر ارزانتر است. از نظر تجاری، AFC ها اخیراً بصورت دو قطبی در این تکنولوژی توسعه یافته‌اند و به نظر می‌رسد در آینده‌ای نزدیک تک قطبی شوند. یکی از پیشرفت‌های اخیر، پیل سوختی آلکالینی جامد است که در آن بجای یک مایع از غشاهای تبادل اکنون استفاده می‌شود. این تکنولوژی در دانشگاه Surrey در انگلستان پیشگام است. 10- پیل سوختی اتانول مستقیم پیل‌های سوختی اتانول مستقیم یا DEFC ها بخش پیل‌های سوختی تبادل پروتونی هستند که در آن سوخت، یعنی اتانول، بهسازی نمی‌شود اما مستقیماً به پیل سوختی تغذیه می‌شود. مزایا DEFC ها از اتانول در پیل سوختی بجای متانول سمی استفاده می‌کنند. اتانول نسبت به متانول جذابیت بیشتری دارد زیرا در زنجیرۀ تأمین به راحتی قابل استفاده است. همچنین اتانول سوختی است که راحت‌تر و توسط مشتریان زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتانول یک مایع غنی از هیدروژن است و دارای چگالی انرژی بالاتر در مقایسه با متانول است. اتانول را می‌توان از توده‌های زیستی متعدد و زیادی ازطریق فرآیند مخمر از منابع تجدیدشدنی مانند نیشکر، گندم، ذرت و یا حتی کاه حاصل کرد. بنابراین اتانول بیوزیستی (یا بیواتانول) بسیار جذاب‌تر است زیرا در زمان رشد غلات بیوسوختی، میزان قابل توجهی دی اکسید کربن به اتمسفر فرستاده و بیوسوخت‌ها را تولید می‌کند و از سوختن این بیوسوخت‌ها، سوخت خود را تأمین می‌کند. این ماده دربرابر استفاده از سوخت‌های فسیلی برعکس عمل می‌کند. استفاده از اتانول همچنین بر چالش‌های ذخیره سازی و زیرساختاری هیدروژن برای کاربردهای پیل‌های سوختی غلبه می‌کند. در پیل‌های سوختی، اکسیداسیون هر سوخت نیاز به استفاده از یک کاتالیزور برای حصول چگالی‌های لازم برای تولید تجاری پیل‌های سوختی دارد و کاتالیزورهای پلاتینوم بخشی از مواد بسیار بهره‌ور اکسیداسیون مولکول‌های آلی کوچک محسوب می‌شود. پیامدها کاتالیزورهای پلاتینوم گران هستند بنابراین در عمل استفاده از اتانول بعنوان سوخت برای یک پیل سوختی PEM نیاز به یک کاتالیزور جدید دارد. الکتروکاتالیزورهای نانوساختار (برای مثال Hypermec by ACTASPA) برمبنای فلزات ارزان مثل Fe، Co، Ni در آند و Ni، Fe یا Co در کاتد توسعه یافته‌اند. با اتانول، چگالی‌های نیرو به بزرگی mw/cm2 140 در V 5/0 در با پیل‌های Self-breathing حاصل می‌شود که حاوی غشاهای تبادل آنیون تجاری هستند. این کاتالیزور حاوی فلزات گرانقیمت نیست. در عمل ذرات ریز فلز در یک زیر لایه ثابت می‌شود، بطوریکه یک کاتالیزور بسیار فعال بدون استفاده از فلزات گرانقیمت تولید می‌کند. یک پلیمر بعنوان یک الکترولیت عمل می‌کند. شارژ توسط یون هیدروژن (پروتون) انجام می‌شود. اتانول مایع (C2H5OH) در آند در حضور آب اکسیده شده Co2، یون‌های هیدروژن و الکترون تشکیل می‌دهد. یون‌های هیدروژن ازطریق الکترولیت انتقال می‌یابند. آنها در آند با اکسیژن واکنش داده و از هوا و الکترون‌های مدار خارجی، آب تشکیل می‌دهند. Technofil یک نوع پیل سوختی اتانول مستقیم W 5/1 تولید کرد. این نوع پیل شامل دو پیل سوختی تک قطبی است که ولتاژ خروجی آن 9/0 تا 5/0 ولت است که به بارگذاری آن بستگی دارد. پیل‌های بیو- اتانول باعث تعادل چرخۀ این سوخت می‌شوند زیرا میزان تبادل پیل سوختی در مقایسه با موتور احتراق داخلی افزایش می‌یابد. اما اشکال موجود در سطح جهانی ممکن است فقط در بعضی سالها با رشد و توسعه پیل‌های سوختی متانول مستقیم و اتانول در ورای پیل‌های سوختی هیدروژنی روبرو بوده‌‌اند. 11- پیل سوختی غشای تبادل پروتون پیل‌های سوختی غشای تبادل پروتون نوعی پیل سوختی محسوب می‌شوند که برای کاربردهای انتقالی و همچنین کاربردهای ثابت و متحرک به کار می‌روند. ویژگی‌های متمایز آن‌ها شامل حیطه‌های گرمای فشار پایین‌تر و غشای الکترولیت پلیمر خاص است. واکنش ها یک پیل سوختی غشای تبادل پروتون، انرژی شیمیایی آزاد شده را از طریق واکنش الکتروشیمیایی هیدروژن و اکسیژن به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند و مستقیماً از احتراق هیدروژن و گاز اکسیژن، انرژی گرمای تولید می‌کند. جریان هیدروژن به آند الکترود غشایی MEA می‌رود. در آند، کاتالیزور در پروتون و الکترون قرار دارد. واکنش اکسیداسیون نیمه پیل بصورت زیر نمایش داده می‌شود: Eo = 0VSHE   پروتون‌های تشکیل شده از طریق غشای الکترولیت پلیمر به کاتد نفوذ می‌کنند. این الکترون‌ها در طول مدار بارگذاری خارجی به کاتد MEA رفته و یک جریان خروجی برای پیل سوختی ایجاد می‌کند. همچنین، همزمان جریان اکسیژن به کاتد MEA می‌رود. در کاتد، مولکول‌های اکسیژن با پروتون‌ها ازطریق غشای الکترولیت پلیمر واکنش داده و الکترون‌ها ازطریق مدار خارجی مولکول‌های آب را تشکیل می‌دهند. این کاهش واکنش نیمه پیل به صورت ذیل نشان داده می‌شود. Eo = 1.229VSHE   غشای الکترولیت پلیمری در عمل، غشاء باید یون‌های هیدروژن را هدایت کند، اما الکترون‌ها تحت تأثیر «مدار کوتاه» در پیل سوختی اینطور عمل نمی‌کنند. غشاء نباید به گازها اجازۀ عبور به جهت دیگری از پیل را بدهد، این مسئله بعنوان «گذرگاه» شناخته شده است. درنهایت غشاء باید درمقابل کاهش در کاتد و همچنین افزایش محیط اکسیداتیو در آند مقاوم باشد. متأسفانه، هنگامی که مولکول هیدروژن به دو نیم می‌شود، با استفاده از پلاتینوم این کار به آسانی صورت می‌گیرد و دو نیم شدن مولکول اکسیژن قوی‌تر به سختی صورت می‌گیرد و درنتیجه مقدار زیادی انرژی الکتریکی به هدر می‌رود. هیچ مادۀ کاتالیزوری خاصی برای این فرآیند کشف نشده است و پلاتینوم بهترین گزینه آن است. یک موضوع دیگر در هدر رفتن مواد، مقاومت غشاء نسبت به جریان پروتون است که تا جایی که امکان دارد یعنی تا Mm 50 کوچک می‌شود. PEMFC کاندیدای اولیه برای کاربرد در وسایل نقلیه و وسایل متحرک با کلیه اندازه‌ها تا اندازۀ تلفن‌های موبایل است، زیرا دارای فشردگی می‌باشد. با این وجود، هدایت آب و مدیریت آن در این کاربردها هم تلقی می‌شود: آب زیاد در غشاء ایجاد می‌شود و قسمت بسیار کمی از آن تبخیر می‌شود، در هر دو مورد، نیروی خروجی کاهش می‌یابد. مدیریت آب یک مشکل بسیار مهم در سیستم‌های PEM محسوب می‌شود. حیطه وسیعی از این محلول‌ها برای مدیریت آب وجود دارد که شامل تلفیق پمپ‌های الکترواسمزی است بعلاوه، کاتالیزور و پلاتینوم در غشاء، به راحتی از طریق مونواکسید کربن سمی می‌شود و این غشاء به یون‌های فلزی حساس است. زیرا این یون‌ها باعث خوردگی صفحات دوقطبی فلزی، اجزای فلزی در سیستم پیل سوختی یا باعث آلودگی در اکسیدان/ سوخت می‌شود. سیستم‌های PEM که از متانول بهسازی شده استفاده می‌کنند در Daimler chrysle Necar5 ارائه شده‌اند. متانول بهسازی شده واکنش را برای حصول هیدروژن صورت داده و فرآیندی بسیار پیچیده است که نیاز به تخلیص سازی از مونواکسید کربن تولید شده در واکنش دارد. کاتالیزور پلاتینومی لازم است تا مونواکسید کربن نتواند وارد غشاء شود. این سطح نباید به بیش از 10 بخش در میلیون تجاوز کند. بعلاوه زمان راه‌اندازی چنین رآکتور بهسازی حدود نیم ساعت است. متانول و بعضی دیگر از بیوسوخت‌ها را می‌توان به پیل سوختی PEM بطور مستقیم بدون بهسازی، تغذیه کرد، بنابراین یک پیل سوختی متانول مستقیم (DMFC) ایجاد می‌شود. این وسایل با محدودیت‌های خاصی کار می‌کنند. معمول‌ترین غشاء Nafion است که توسط Dupont به کار می‌رود و توسط آب مایع سطح غشاء را برای انتقال پروتون‌ها مرطوب می‌سازد. امکان استفاده از حرارت بیش از 80 تا در آن وجود ندارد، زیرا این غشاء خشک خواهد شد. همچنین سایر انواع غشاهایی که اخیراً تولید شده‌اند برمبنای پلی بنزیمیزودول (PBI) یا اسید فسفریک هستند که تا بیش از (PBI) بدون استفاده از مدیریت آب تحمل گرما را دارند: دمای بالاتر برای بهره‌وری بیشتر، چگالی نیرو و خنک‌سازی آسان، کاهش حساسیت به مونوکسید کربن سم دارو قابلیت کنترل بهتر از ویژگی‌های Nafion است که در محصولات اخیر هنوز یافت نمی‌شود و این امر باعث شده است که هنوز از آن استفاده شود. شرکت‌های تولید کنندۀ غشای PBI مثل Celanese و PEMEAS در اروپا هنوز تحقیقات گسترده‌ای دربارۀ این غشاها صورت می‌دهند. بهره‌وری PEM ها در حیطه 40-60 درصد مقدار گرمایی بالاتر هیدروژن (HHV) حاصل می‌شود. تاریخچه قبل از اختراع پیل‌های سوختی PEM پیل‌های سوختی موجود مثل پیل‌های سوختی اکسید جامد تنها در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می‌گرفتند. چنین پیل‌های سوختی به مواد بسیار گرانقیمت احتیاج داشتند و به دلیل اندازه‌ خاصی که دارند تنها برای کاربردهای ثابت به کار می‌روند. این موارد در پیل سوختی PEM قابل مشاهده است. پیل سوختی PEM در اوایل دهه 1960 توسط ویلیام توماس گروب ولی نیدراخ از شرکت جنرال الکتریک ابداع شد. در ابتدا، غشاهای پلی استیرن سولفومات برای الکترولیت‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند، اما آنها در 1966 توسط یونومر Nafion جایگزین شدند که دارای دوام و عملکرد بهتر نسبت به پلی ایترن سولفونات بودند. پیل‌های سوختی PEM در ناساز برای سفینه‌های فضایی مورد استفاده قرار می‌گرفتند اما آنها توسط پیل‌های سوختی آلکالین در برنامه‌های آپولو و شاتل فضایی جایگزین شدند. همزمان هواپیمایی پرات و وتینی در جنرال الکتریک، اولین پیل‌های سوختی غشای تبادل پروتون (PEMFC) را برای موشک‌های فضایی Gemini در اوایل دهه 1960 توسعه دادند. اولین موشک که در آن از استفاده PEMFC شد، موشک GeminiV بود. با این وجود، در موشک‌های فضایی آپولو و موشک‌های آپولو سویوز، اسکی‌لاب و شاتل از پیل‌های سوختی طرح باکون که توسط شرکت هواپیمایی پرات و وتینی ارائه شده استفاده شد. در این پیل‌ها مواد بسیار گرانقیمت مورد استفاده قرار گرفت و این پیل‌های سوختی نیاز به هیدروژن و اکسیژن خالص داشتند. این پیل‌ها نیاز به دمای عملکردی بالا داشتند و این یک مشکل در بسیاری از کاربردهای آنها محسوب می‌شد. با این وجود، پیل‌های سوختی برای مقادیر سوختی بزرگ قابل استفاده بودند. علی‌رغم موفقیت و فائق آمدن برا این مشکلات، سیستم‌های پیل سوختی در مصارف موشک‌های فضایی و سایر مصارف خاص که با هزینه بالا همراه بود، محدود می‌شدند. این موضوع تا اواخر دهه 1980 و اوایل در 1990 ادامه داتش سپس این پیل‌های سوختی گزینه‌ای ایده‌آل برای کاربردهای گسترده‌تر محسوب شدند. چندین اختراع خاص مثل بازگزاری کاتالیزور پلاتینوم اندک و الکترودهای فیلم نازک، هزینۀ پیل‌های سوختی را کاهش داده و باعث توسعه سیستم‌های PEMFC شد. با این وجود، گفتگوهای خاص دیگری دربارۀ اینکه پیل‌های سوختی هیدروژنی می‌توانند یک تکنولوژی واقعی برای استفاده در ماشین‌ها و وسایل نقلیه در دهه‌های آتی باشند یا نه، صورت گرفته است. 12- باتری جریانی یک باتری جریانی نوعی باتری است که در آن الکترولیت شامل یک یا دو نوع جریان خاص الکترواکتیو ازطریق یک رآکتور/ پیل توانی است که در آن انرژی شیمیایی به الکتریسیته (برق) تبدیل می‌شود. بعلاوه این الکترولیت در خارج از آن ذخیره شده بخصوص در مخزن‌ها، و اغلب ازطریق یک پیل از رآکتور پمپاژ شده، طوریکه سیستم‌های تغذیه آن مشخص هستند. پیل‌های سوختی اغلب بعنوان وسایل الکتروشیمیایی برای تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریسیته (برق) مطرح می‌شوند که در آنها واکنش دهنده‌ها از طریق رآکتور/ پیل توانی از یک منبع خارجی جریان می‌یابند. با تعاریفی که از باتری‌های جریانی ارائه شد می‌توان فهمید که آنها نوعی پیل سوختی محسوب می‌شوند. با این وجود، آنچه که دراینجا می‌توان به صراحت بیان کرد این است که الکترولیت در پیل سوختی در کلیه زمان‌ها در یک رآکتور باقی می‌ماند. آنچه که در رآکتور جریان می‌یابد فقط مواد شیمیایی الکترواکتیو است که غیرهادی می‌باشند. این دقیقاً در باتری‌های جریانی برعکس است زیرا حداقل الکترولیت آن از طریق رآکتور جریان می‌یابد. باتری‌های جریانی از سایر پیل‌های سوختی متمایز هستند زیرا واکنش شیمیایی آنها اغلب غیرقابل برگشت است یعنی آنها نوعی باتری ثانویه هستند که بدون جایگزینی مواد الکترواکتیو مجدداً شارژ می‌شوند. در مورد پیل‌های سوختی، منابع برق (الکتریسیته) و باتری‌های جریانی برای ذخیره سازی برق، باید از لحاظ اقتصاد هیدروژنی مدنظر قرار گیرند و بررسی شوند. در این مورد، شرکت European Patent انواع پیل‌های سوختی redox را بعنوان زیر بخش پیل‌های سوختی قابل تولید مجدد، طبقه‌بندی می‌کند. انواع باتری‌های جریانی انواع مختلف باتری‌های جریانی شامل باتری‌های جریانی redox (کاهش اکسیداسیون) می‌باشد که در آنها کلیه اجزای الکترواکتیو در یک الکترولیت حل می‌شوند. اگر یک یا چند جزء الکترواکتیو به صورت لایه‌ای جامد ته‌نشین شوند، سیم بعنوان یک باتری جریانی هیبریدی مطرح می‌شوند. تفاوت اصلی بین این دو نوع باتری جریانی این است که انرژی باتری جریانی مطرح می‌شوند. تفاوت اصلی بین این دو نوع باتری جریانی این است که انرژی باتری جریانی redox را می‌تواند مستقل از توان باتری تعیین کرده زیرا این انرژی به حجم الکترولیت و توان اندازۀ رآکتور مرتبط است. باتری جریان هیبریدی نیز همانند یک باتری قراردادی، انرژی را به میزان مواد جامدی که در رآکتور استفاده می‌شوند، محدود می‌شود. در عمل، این بدین معنی است که زمان تخلیه شارژ باتری جریانی redox در توان کامل، متفاوت است و تغییر می‌کند و بسته به نوع نیاز این انرژی از چندین دقیقه تا چندین روز تغییر می‌کند درحالی که یک باتری جریانی هیبریدی می‌تواند از چندین دقیقه تا چندین ساعت تغییر کند. یک نوع دیگر از باتری‌های جریانی، پیل سوختی redox است. این یک رآکتور باتری جریانی قراردادی دارد که فقط برای تولید برق به کار می‌رود. شارژ مجدد ازطریق کاهش الکترولیت منفی با استفاده از سوخت (یعنی هیدروژن) و اکسیداسیون الکترولیت مثبت با استفاده از اکسیدان (اکسیژن یا هوا) رخ می‌دهد. از نمونه‌های باتری‌های جریانی redox، باتری جریانی redox وانادیوم، باتری برومید پلی سولفید و باتری جریانی redox اورانیوم را می‌توان نام برد. باتری‌های جریانی هیبریدی شامل برومین روی، روی- سریوم و باتری‌های جریانی کاملاً سربی هستند. پیل‌های سوختی Redox اغلب کمتر مصارف تجاری دارند. مزایا و معایب باتری‌های جریانی Redox، نسبت به باتری‌های جریانی هیبریدی، دارای مزایای لی‌آوت قابل انعطاف، طول عمر طولانی، زمان پاسخگویی سریع هستند و نیازی به توازن شارژ ندارند و اشعه‌های خطرناک تولید نمی‌کنند. بعضی از انواع آنها دارای شارژ راحت، نگهداری آسان و اندک و مقاومت نسبت به شارژ زیاد یا تخلیه شارژ زیاد هستند. در سمت منفی، باتری‌های جریانی در مقایسه با باتری‌های استاندارد که نیاز به پمپاژ، سنسور، واحدهای کنترل و محفظۀ ثانویه دارند، پیچیده‌تر هستند. کاربردها ملاحظات مذکور در باتر‌ی‌های جریانی نشان می‌دهد که این باتری‌ها دارای کاربردهای ثابت هستند. این باتری‌ها بصورت سطحی بارگذاری شده و برای ذخیره سازی الکتریسیته در شب بکار می‌روند و برق را بسیار مقرون به صرفه تولید کرده و انرژی ذخیره شده را از منابع قابل تجدید مثل هوا، یا خورشید برای تخلیه در طول اوج مصرف تأمین می‌کند. در این باتری‌ها از UPS استفاده می‌شود که درصورت خرابی و نقص، خرابی را برطرف می‌کنند. به علت اینکه باتری‌های جریانی سریعاً توسط جایگزینی الکترولیت «شارژ» می‌شوند، برای تأمین برق وسایل نقلیه مورد استفاده قرار می‌گیرند و استفاده از باتری‌های جریانی redox والادیوم برای بارگذاری سطحی در کاربردهای دیگر اغلب صورت می‌گیرد. کاربرد پتانسیل دیگر این باتری‌های جریانی redox والادیوم این است که کلیه پیل‌های الکترولیت را یکسان تقسیم می‌کنند. بنابراین، الکترولیت ممکن است با استفاده از تعدادی پیل شارژ شود و با استفاده از تعداد دیگری از آنها تخلیه گردد. به دلیل اینکه ولتاژ باتری با تعداد پیل‌های بکار رفته در باتری متناسب است، بنابراین بصورت یک مبدل dc-dc کار می‌کند. بعلاوه، اگر تعداد پیل‌ها متداوماً تغییر کند، مبدل نیرو می‌تواند ac-dc و ac-ac، یا dc-ac باشد که بطور متناوب توسط جعبه سوئیچینگ این کار صورت می‌گیرد. 13- پیل سوختی اسید فسفریک پیل‌های سوختی اسید فسفریک (PAFC) نوعی پیل سوختی محسوب می‌شوند که از اسید فسفریک بعنوان یک الکترولیت استفاده می‌کنند. الکترودها از کاغذ کربنی پوشیده شده از کاتالیزور پلاتونیوم ساخته شده‌اند که تولید آنها بسیار گران تمام می‌شود. آنها هیچ تأثیری بر ناخالصی‌های مونواکسید کربن در جریان هیدروژن ندارند. اسید فسفریک در دمای به جامد تبدیل شده و استفاده از آن با سختی صورت گرفته و عملکردهای متداوم PAFC را با محدودیت مواجه می‌کند. با این وجود، در یک حیطه عملکردی 150 تا 200 درجه سانتی‌گراد، آب را می‌توان به جریان هوا و آب داغ تبدیل کرد. پیل‌های سوختی اسید فسفریک برای کاربردهای ثابت با بهره‌وری حدود 80 درصد به کار می‌رود و بازار پیل‌های سوختی ثابت را نیز اشباع کرده‌اند. اولین تولید کننده تکنولوژی PAFC شرکت VTCPower است که یک واحد تحقیقاتی تکنولوژیکی در ناسا است. در 2005، واحدهای Purecell 200 KW 300 توسط شرکت QUTCPower برای خدمات گسترده جهانی تولید شدند. 14- پیل سوختی کربنات گداخته پیل سوختی کربنات گداخته (MCFCs) جزء پیل های دمای بالا می باشد که در دمای 600 درجه سانتی گراد وبالاتر عمل می کند . این نوع پیل ها بیشترین بازدهی رادرمیان پیل هایی نظیر پیل غشای تبادل پرتون، پیل اکسید جامد و پیل سوختی اسید فسفر یک دارند و مسائلی رانیز که برروی تکنولوژی اکسید جامد در مواد با دمای بالاپیش می آیند به همراه ندارند. پیل سوختی کربنات گداخته (MCFCs) در حال حاضر برای مصرف در نیروگاه های برق و گاز طبیعی و زغال سنگ جهت مصارف الکتریکی، صنایع و کاربردهای نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. MCFC ها پیل های سوختی فرا دما می باشند که با استفاده ازترکیب یک الکترولیت با مخلوطی از نمک کربنات گداخته که در ماتریکس راکه متخلخلی از الکترولیت جامد بتا – آلومیینا (BASE) به حالت معلق قرار می گیرد، ساخته شده اند. بخاطر اینکه این مواد دردمای فوق العاده بالا یعنی بالاتر از 650 (در حدود 1200 فار نهایت) عمل می کنند، از فلزات ارزان می توان به عنوان کاتالیزور استفاده کرد که همین مسئله باعث کاهش هزینه می شود. بازدهی بهبود یافته دلیل دیگری است که باعث کاهش هزینه قابل توجهی در مقایسه با پیل های سوختی اسید فسفریک می شود. پیل های کربنات گداخته می توانند به بازدهی نزدیک به 60 درصدی برسند که میزان قابل توجهی از بازدهی 37 تا 42 درصدی کارخانه های سوختی اسید فسفریک بالاتر است. اگر میزان گرمای تلف شده قابل جذب و استفاده باشد، بازدهی سوخت حتی می تواند تا 85 درصد نیز افزایش پیدا کند. برخلاف پیل های سوختی آلکالاین (قلیایی)، اسید فسفریک و پیل های سوختی غشای الکترولیت پلیمر، MCFCs به بهسازخارجی به منظور تبدیل سوخت های دارای چگالی انرژی به هیدروژن، احتیاجی ندارد. این سوختها به خاطر اینکه در دمای بالایی عمل می کنند و با انجام فرایندی که تبدیل داخلی نامیده می شود به خودی خود به هیدروژن تبدیل می شوند که همین امر خود باعث کاهش هزینه ها می شود. پیل های سوختی کربنات گداخته نسبت به تشکیل گازهای مونو اکسید کربن و دی اکسید کربن مستعد نیستند – بلکه می توانند حتی از اکسید های کربن بعنوان سوخت استفاده کنند – که همین امر باعث جذابیت آنها برای سوزاندن گاز های حاصل از زغال است. به خاطر اینکه آنها در مقایسه با سایر پیل ها نسبت به ناخالصی ها مقاوم ترند، دانشمندان معتقدند که این مواد حتی قادر به تبدیل داخلی زغال ها هستند و احتمال می دهند که می توان آنها رادر مقابل ناخالصی های نظیر گوگرد و ذرات حاصل از تبدیل زغال (که ناخالص ترین منبع سوخت های فسیلی است) به هیدروژن، مقاوم تر ساخت. تولیدکننده MCFCs شرکت FuelCell Energy است. ایراد اولیه این MCFC و تکنولوژی آن، طول عمر آن است، به خاطراینکه این پیل ها و الکترولیت های خورنده در دمای بالایی مورد استفاده قرار می گیرند، تجزیه اجزا فرآیند و خوردگی آنها تسریع می شود و همین مسئله باعث کوتاهی عمر پیل می شود. در حال حاضر دانشمندان به دنبال راهی هستند که مواد مقاوم به خوردگی را شناسایی کرده تا همگام با طراحی پیل های با عمر طولانی از کاهش کارایی آنها نیز جلوگیری شود. پیل سوختی MTU شرکت آلمانی MTU با مدیریت فردریش هافن در نمایشگاه هانوفر 2006، نوعی MCFCs ارائه کرد که بدون استفاده از سوختهای گازی 240 کیلووات برق تولید می کرد و بیست تن وزن داشت، هوایی که از دستگاه خارج می شد بسیار تمیز بود و جزء گروه دوده های آلوده کننده نبود. هوای خارجی از دستگاه 400 درجه سلسیوس گرما داشت که مناسب استفاده در بسیاری از صنایع بود. مزیت دیگر آن این بود که با استفاده از یک توربین بخار امکان تولید برق بیشتر وجود داشت. بسته به نوع تزریق گاز، بازدهی الکتریکی بین 42 تا 49 درصد بود. یک توربین بخار قادر بود این مقوله را تا 64 درصد افزایش دهد. این دستگاه برای تولید برق در کارخانجات بسیار مناسب بود. 15- پیل سوختی سرامیک پروتونی پیل سوختی سرامیک پروتونی بر مبنای یک ماده الکترولیت سرامیکی ایجاد می شود که از رسانایی پروتونی بالا در دماهای بالا جلوگیری می کند. PCFC ها دارای مزیت های گرمایی و جنبشی در عملیات فرا دما در 700 درجه سلسیوس هستند که با پیل های کربنات گداخته و اکسید جامد مشترکند، در حالیکه نمایانگر کلیه مزایای هدایت پرتون در الکترولیت پلیمر و پیل های سوختی اسید فسفریک هستند. دمای عملکردی بالا برای بدست آوردن بیشترین بازدهی الکتریکی به وسیله سوخت های هیدرو کربن امری ضروری است. PCFC ها قابلیت کار در دمای بالا و اکسیداسیون الکتروشیمیایی سوخت های فسیلی مستقیماً در آند را دارا است. که این موضوع مراحل میانی برای تولید هیدروژن و هزینه های فرایند بهسازی را حذف می کند. مولکولهای گاز سوخت های هیدرو کربنی در حضور بخار آب و اتم های هیدروژن بر روی سطح آن جذب شده و اتم های هیدروژن نیز به همراه دی اکسید کربن به عنوان محصول اولیه واکنش به اندازه کافی شرایط جذب به عنوان یک الکترولیت را حاصل می کند. به علاوه PCFC ها یک الکترولیت جامد دارند تا اینکه غشاء آنها به وسیله PEM خشک نشود و یا اینکه مایع از PAFC ها نشتی پیدا نکند. کورس تک (Coors Tek) برای اولین بار در مورد این پیل ها تحقیق کرده است. 16- پیل سوختی اکسید جامد (SOFC) پیل سوختی اکسید جامد، نوعی پیل است که نیروی برق را مستقیماً از یک واکنش شیمیایی بوجود می آورد و هنوز هم برخلاف پیل های عادی، این نوع پیل ها تماماً ترکیبی از مواد جامد، مخصوصاً سرامیک ها هستند. همچنین ترکیب آنها به آنها این اجازه را می دهد تا در دماهای بسیار بالاتر از پیل های تبدیلی عمل کنند. پیل های اکسید جامد (SOFC) اساساً برای مصارف ثابت با خروجی یک کیلو وات تا دو مگا وات بکار می روند. کاربرد آنها در دماهای بسیار بالا یعنی بین 700 تا 1000 درجه سانتیگراد است. گازهای خروجی آنها این قابلیت را دارند تا برای بازدهی بیشتر برق، توربین گازی دیگری را بکار اندازند. بازدهی در این سیستم های هیبریدی تا 70 درصد نیز می رسد و "وسیله گرما و نیروی ترکیبی" نامیده می شود. در این پیل ها، یون های اکسیژن در دمای بالا به یک ماده الکترولیت اکسید جامد منتقل می شوند تا با هیدروژن روی سطح آند واکنش دهند. در این نوع پیل ها به خاطر دمای عملکردی بسیار بالا، همانند پیل های تبادل پروتون، نیازی به کاتالیزورهای گران قیمت نیست. این بدان معنی است که SOFC ها به وسیله مونو اکسید کربن آلوده نمی شوند و این به نحوی عالی باعث انعطاف پذیری آنها می شود. پیل های اکسید جامد از دیر باز در متان ها، پروپان ها، بوتان ها و گاز های تخمیر مواد تبخیر شده و دوده های رنگی استفاده شده است. اما به هر حال مواد گوگردی موجود در سوخت، قبل از ورود به پیل باید از بین بروند و این امر به آسانی توسط یک بستر کربن فعال و یا جاذب روی امکان پذیر است. افزایش حرارت نیازمند فرایند گرما بخشی کند و هماهنگ در شروع کار است. معمولاً، 8 ساعت یا بیشتر برای این کار وقت لازم است. لوله های هندسی بسیار کوچک زمان شروع را سریع تر می کنند که معمولاً، 13 دقیقه است. برخلاف دیگر گونه های پیل های سوختی، SOFC ها می توانند چندین شکل هندسی داشته باشند. شکل هندسی دو وجهی نوعی شکل هندسی ساندویچی است که در اکثر پیل ها وجود دارد. در این شکل، الکترولیت بین دو الکترود به صورت ساندویچی قرار گرفته است. SOFC ها همچنین می توانند دارای شکل هندسی لوله مانند باشند که دراین صورت هوا یا سوخت از میان لوله هدایت می شود و گازهای دیگر در خارج از لوله جریان می یابند. طرح لوله ای به خاطر تسهیل عایق بندی و جداسازی سوخت از هوا در مقایسه با طرح دو وجهی بسیار مفیدتر است. عملکرد طرح دو وجهی بسیار بهتر از نوع لوله ای است، با این حال طرح دو وجهی در مقایسه با نوع لوله ای مقاومت کمتری دارد.   عملکرد پیل سوختی اکسید جامد از 4 لایه تشکیل شده است که 3 عدد از آن سرامیکی هستند. (به همین جهت جامد نامیده می شود.) یک پیل منفرد شامل این 4 لایه فشرده است که فقط چند میلی لیتر ضخامت دارد. هزاران عدد از این پیل ها نیز روی یک دیگر جمع می شوند، تا اینکه "پیل سوختی اکسید جامد" را تشکیل دهند. سرامیک های استفاده شده در این پیل ها تا زمانی که دما به سطح بسیار بالایی نرسد، بصورت الکتریکی و یونی فعال نمی شوند. در نتیجه این لایه ها زمانی فعال می شوند که دما بین 700 تا 1200 درجه باشد. کاتد لایه کاتد سرامیک باید متخلخل باشد تا اینکه هوا از بین آن و بین الکترولیت عبور کند. مواد مختلف سرامیکی وجود دارند که به عنوان کاتد استفاده می شوند اما همه آنها باید هادی برق باشند. کاتد رأس مثبت پیل که اکترون درآن جاری می شود را تشکیل می دهد. این قسمتی است که نسبت به هوا آزاد گذاشته می شود و مقصود از این عمل استفاده از الکترون ها برای کاهش تبدیل مولکولهای اکسیژن در مجاورت هوا به یون ها ی اکسیژن است. الکترولیت الکترولیت لایه متراکم و گاز مانند در هر پیل است که با تشکیل لایه ای هوای روی سطح کاتد را از سوخت روی سطح آند جدا می کند. مواد سرامیکی زیادی برای استفاده به عنوان الکترولیت مورد مطالعه قرار گرفته اند، اما اصلی ترین آنها بر پایه اکسید زیرکونیوم (zirconium) هستند. جدا از اینکه الکترولیت نسبت به هوا عایق است باید در مقابل الکتریسته نیز عایق باشد تا اینکه الکترون های، واکنش اکسیداسیون روی سطح آند قبل از اینکه به سطح کاتد برسند، به سطح یک مدار خارج منتقل شوند. اصلی ترین کار الکترولیت این است که باید قادر باشد که یونهای اکسیژن را از کاتد به آند هدایت کند. به این دلیل تناسب یک ماده الکترولیت با قابلیت هدایت یونی اندازه گیری می شود. آند لایه های آند سرامیکی باید متخلخل باشند تا اینکه امکان عبور وجریان سوخت به سمت الکترولیت را فراهم کنند. درست مثل کاتد، آند نیز باید هادی برق باشد معمول ترین ماده مورد استفاده، cermet است که همراه نیکل مواد سرامیکی ترکیب شده و به عنوان الکترولیت مورد استفاده قرار می گیرد. آند ضخیمترین و قوی ترین لایه ای است که در هر پیل وجود دارد و لایه ای است که پیل را از لحاظ مکانیکی و ضربه ای حفاظت می کند. اگر از لحاظ الکترو شیمیایی بحث کنیم، کار آند استفاده از یون های اکسیژنی است که در الکترولیت انتشار یافته اند تا اینکه سوخت هیدروژنی را اکسید کنند. واکنش اکسیداسیون بین یون های اکسیژن و هیدروژن آب و الکتریسیته تولید می کند. به هم پیوستگی به هم پیوستگی لایه سرامیکی یا فلزی است که در بین هر پیل جداگانه قرار می گیرد. مقصود از این لایه پیوستگی سلول ها به صورت سری است تا اینکه الکتریسیته ای که در هر پیل تولید می شود قابل ترکیب کردن باشد. به خاطر اینکه این حائل در مقابل اکسیداسیون وگرمای زیاد بدون حفاظ است، باید به طور فوق العاده ای مقاوم باشد. به این دلیل سرامیک ها به عنوان مواد حائل در دوره های بلند مدت بسیار موفق تر از فلزات عمل می کنند. اما این مواد سرامیکی بسیار گران قیمت هستند. خوشبختانه مواد فلزی ارزان قیمت در دماهای پایین تر (800-600 درجه) به طرز امید بخشی تولید شده اند که سبب توسعه SOFC ها گردیده اند. تحقیقات امروزه پژوهش های زیادی در جهت تولید SOFC با کاربرد در دمای پایین تر (600 درجه) صورت گرفته است تا اینکه هزینه مواد را کاهش دهد و منجر به استفاده از مواد فلزی با خواص مکانیکی بهتر و هدایت گرمای بیشتر شود. همچنین تحقیقات به سمت کاهش زمان آغاز واکنش به پیش می روند تا اینکه بتوان SOFC را در کاربردهای سیار نیز مورد استفاده قرار داد. به خاطر انعطاف پذیری سوخت آنها، امکان استفاده از آنها در دیزل بهسازی شده وجود دارد و این موضوع SOFC ها را به عنوان یک واحد توان کمکی بر کامیون های یخچال دار معرفی می کند. به ویژه، سیستم های خودروی دلفی و BMW در حال توسعه SOFC ها هستند که به عنوان واحد کمکی تولید نیرو در خودرو استفاده شوند. SOFC فرا دما تمام برق مورد نیاز خودروها را تأمین می کند تا اینکه بتوانند موتورهای کوچکتر و مفیدتری داشت. SOFC در هر دو خودروی بنزینی و دیزل کاربرد دارد و می تواند واحد تهویه هوا و دیگر سیستم های برق ضروری را در هنگام عدم نیاز به موتور و خاموش کردن آن راه بیندازد (برای مثال پشت چراغ قرمز). Rolls-Royce گونه ای پیل سوختی اکسید جامد را با استفاده از مواد ارزان قیمت سرامیکی ساخته است شرکت Rolls-Royce Fuel Cell Systems در حال توسعه توربین گازی SOFC ها با یک سیستم پیوندی سوخت رسانی با گاز طبیعی برای تولید برق در مقیاس مگاوات می باشد. شرکت Ceres Power در حال توسعه نوعی SOFC متراکم با هزینه پایین و دمای پایین (500 تا 600) می باشد که از اکسید گادلینیوم سریوم به جای سرامیک های استاندارد رایج در صنعت نظیر یترازیرکونیا استفاده می کند و امکان استفاده از فولاد ضد زنگ را برای مراقبت از سرامیک ها فراهم می کند. ITSOFC SOFC هایی که در دمای متوسط (بین 600 تا 800 درجه) به وجود می آیند ITSOFC نامیده می شوند. نوع دیگری از پیل های سوختی پیل سوختی واحد بازساز (unitized regenerative fuell cell) است که به وسیله لابراتوار ملی لورنس لیورمور و آیرو وایرومنت مونریا در لیفرنیا توسعه یافته است. (URFC) این نوع پیل، پیل سوختی و عملکرد های الکترولیز را در یک واحد جمع می کند. با برعکس کردن جهت عملیات، آب و الکتریسیته به هیدروژن و اکسیژن تجزیه می شوند: اما در حالت عادی هیدروژن و اکسیژن به الکتریسته و آب مثل آنچه در یک پیل قراردادی رخ می دهد، تبدیل می شوند. شرکت Ovonic گونه ای از URFC را ارائه کرده است که هیدروژن و اکسیژن را مجدداً تولید نمی کند بلکه به جای آن انرژی را به صورت توده ای در پیل ذخیره می کند. شرکت Proton Energy System نوعی RFC تولید می کند که UNIGEN نام دارد و برای پشتبانی از سیستمهای توان، همچنین هوا و فضا و سیستم های نظامی استفاده می شود. چرا از پیل های سوختی استفاده می شود؟ چرا دولت ایالات متحده با دانشگاه ها، سازمان های عمومی و شرکت های خصوصی برای پیروز شدن در همه تنش ها جهت ساخت منابع کاربردی انرژی یعنی پیل های سوختی همکاری می کند؟ تا کنون بیشتر از یک میلیارد دلار برای تحقیقات و توسعه پیل های سوختی سرمایه گذاری شده است. یک زیر ساختار هیدروژنی برای توسعه و نگهداری هزینه ای بیشتر از آنچه تصور کنیم دارد. (بعضی ها این مبلغ را تا 500 میلیارد دلار تخمین می زنند). چرا رئیس جمهور فکر می کند که پیل های سوختی ارزش سرمایه گذاری دارند؟ دلیل اصلی آن، انجام تمام کارها توسط نفت است. آمریکا باید 55% نفت مورد نیازش را وارد کند. تا سال 2025، انتظار می رود که این میزان تا 68% افزایش یابد.   منابع نفتی که در آمریکا مصرف می شود جهت حمل و نقل است. حتی اگر هر دو ماشین را به یکدیگر  وصل کنیم تا سال 2025 ما نیازمند همان منابعی هستیم که امروز نیاز ما را تأمین می کنند. در حقیقت، آمریکا یک چهارم تمام نفت تولیدی جهان را مصرف می کند. اگر چه تنها 6/4 درصد مردم دنیا در آمریکا زندگی می کنند. کارشناسان انتظار دارند که با کم شدن منابع در خلال چند دهه آینده، قیمت نفت افزایش پیدا کند. شرکت های نفتی به دنبال یافتن منابع نفتی و افزایش رقابت هستند که همین امر باعث افزایش قیمت نفت خواهد شد.  اما نگرانی هافقط در مورد امنیت اقتصادی نیست. هیأت روابط خارجی گزارشی رادرسال 2006 تحت عنوان "نتایج وابستگی به نفت در امنیت ملی ایالات متحده" انتشار داد. یک نیروی وظیفه، نگرانی های زیادی را در مورد اینکه چطور رشد نیاز آمریکا به نفت، امنیت ملت را کاهش می دهد، ابراز کرد. بیشترین گزارش ها بر روابط سیاسی بین کشورهایی که خواستار نفت هستند و کشورهایی که آن را تأمین می کنند متمرکز است. بسیاری از کشورها با منابع غنی نفت در مناطقی سرشار از بی ثباتی سیاسی و عدوات  قرار دارند. دیگر ملت ها بر علیه حقوق بشر اقدام می کنند و یا حتی از سیاست های نظیر نسل کشی حمایت می کنند و این برای ایالات متحده و جهان بسیار مطلوب است که نگاه متفاوتی نسبت به منابع نفتی وجود داشته باشد تا اینکه از ایجاد چنین سیاست هایی جلوگیری شود. استفاده از نفت و دیگر سوخت های فسیلی جهت تولید انرژی، آلودگی ایجاد می کند. مسائل مربوط به آلودگی های اخیر در خبرها بسیار ذکر شده است. – مثل فیلم "یک حقیقت ناگوار" که گویای این مسئله بود که تغییرات آب و هوا و اخطار جهانی باعث می شود که در آینده ساعت روز شمار روز قیامت به کار افتد. این امر موجب علاقمندی و خرسندی همگان است زیرا برای راه دیگری به جز سوزاندن سوخت های فسیلی جهت تولید انرژی پیدا شود. تکنولوژی پیل های سوختی راه چاره جذابی در مقابل وابستگی به نفت محسوب می شود. پیل های سوختی آلودگی ایجاد نمی کنند و در حقیقت آب را به عنوان محصول جانبی تولید می کنند. هر چند مهندسین تمرکز خود را بر روی تولید هیدروژن از منابعی مانند گازهای طبیعی برای مدت کوتاه معطوف کرده اند، اما مبتکران طراح هایی دارند تا اینکه راه هایی برای بازسازی و تولید هیدروژن فاقد ضرر برای محیط زیست در آینده بیابند. به خاطر اینکه امکان تولید هیدروژن از آب وجود دارد، ایالات متحده می تواند به طور چشمگیری به منابع داخلی خود برای تولید انرژی تکیه کند. دیگر کشورها نیز در حال اکتشاف کاربردهای پیل های سوختی هستند. وابستگی به نفت و اخطار جهانی از مشکلات بین المللی محسوب می شوند. چندین کشور برای پیشرفت تحقیقات و توسعه تلاش ها در رابطه با تکنولوژی پیل های سوختی با یکدیگر همکاری دارند. یکی از این همکاری ها، همکاری بین المللی برای اقتصاد هیدروژن است. همکاری بین المللی برای اقتصاد هیدروژنی هند استرالیا ایتالیا برزیل ژاپن کانادا زلاندنو چین نروژ کمسیون اروپا کره جنوبی فرانسه فدراسیون روسیه آلمان بریتانیا ایسلند ایالات متحده به وضوح دانشمندان و تولید کنندگان باید راه درازی را بپیمایند تا پیل های سوختی چاره ای عملی برای روش های تولید انرژی در حال حاضر باشند. اما اکنون، با همکاری و حمایت جهانی، هدف داشتن منبع زیست پذیر و ماندنی بر پایه پیل سوختی امری واقعی در دو دهه آینده به نظر می رسد. مشکلات پیل سوختی پیل سوختی ممکن است راه چاره ای برای مسائل مربوط به انرژی باشد، اما دانشمندان اول باید یک سری مشکلات مهم را برطرف کنند. هزینه مهمترین مسئله مربوط به پیل های سوختی، هزینه گران آنها است. بسیاری از اجزای قطعات پیل ها گران قیمت هستند. در یک سیستم PEMFC، تبادل الکترون لایه ای، کاتالیزورهایی فلزی گران قیمت (معمولاً پلاتینیوم)، لایه های انتشار گاز و صفحات دو قطبی، در حدود 70 درصد هزینه را تشکیل می دهند. برای قابل رقابت بودن این هزینه ها (در مقایسه با خودروهای بنزینی)، پیل های سوختی باید دارای هزینه ای در حدود 35 دلار به ازای هر کیلو وات باشند. در حال حاضر، پروژه تولید انبوه هزینه ای بالغ بر 110 دلار برای هر کیلو وات دارد. در بعضی موارد، محققان باید میزان استفاده از پلاتینیوم به عنوان کاتالیزور را کاهش دهند و یا چاره ای برای آن پیداکنند. دوام محققان باید لایه های PEMFC را که بادوام هستند و قابلیت کار در دماهای بالاتر از 100درجه را دارند و در دماهای محدود زیر صفر قابلیت استفاده دارند را توسعه دهند. بدین منظور 100 درجه مذکور مورد نیاز است که پیل سوختی با مقاومت بالاتری در برابر ناخالصی های سوخت بدست آید. به خاطر اینکه شما نسبتاً به طور مرتب یک اتومبیل را روشن و متوقف می کنید، برای یک لایه مهم است که تحت شرایط چرخشی، مقاوم بماند. لایه های کنونی در زمانی که چرخه روشن و یا خاموش می شود در حال فرسودگی هستند، مخصوصاً زمانی که دمای عملکردی افزایش پیدا می کند. هیدراته کردن به این دلیل که لایه های PEMFC برای انتقال پروتون های هیدروژن باید هیدراته شوند، پژوهشگران باید دنبال راهی باشند تا اینکه باتوسعه سیستم های پیل سوختی امکان انجام کار در دماهای زیر صفر، محیط هایی با مرطوبت های کم و دماهای عملکردی بالا مقدور باشد. در دمای در حدود 80 درجه، عمل هیدراته کردن بدون سیستم هیدارته تحت فشار مقدور نیست. SOFC ها نیز در مورد دوام و بقا مشکلاتی را دارا هستند. سیستم های اکسید جامد مسائلی نظیر خوردگی مواد را به همراه دارند. عایق بندی کامل نیز از نگرانی های مهم محسوب می شود. هزینه SOFC ها نسبت به سیستم PEMFC دارای محدودیت کمتری است و به میزان 400 دلار در هر کیلو وات می رسد، اما ابزار آلات موجود برای رسیدن به این مقصود به دلیل هزینه های بالای مواد مهیا نیست در نتیجه دوام SOFC به دلیل آنکه مکرراً به دمای گرمایی رسیده و سپس تا دمای اتاق خنک می شود، کاهش می یابد. سفارش دپارتمان طراحی فنی انرژی پیل های سوختی، اعلام کرد که تکنولوژی کنونی برای کمپرسورهای هوا در خودرو قابل استفاده نیست و این موضوع طراحی یک سیستم سفارشی با سوخت هیدروژن را مسئله ساز می کند. زیر ساختار به خاطر اینکه خودروهای PEMFC دارای چاره ای همیشگی برای مصرف کنندگان باشند، باید منبع تولید هیدروژن و زیرساختار سفارشی وجود داشته باشد. این زیرساختار باید شامل لوله، حمل و نقل، پمپ های سوخت رسانی و نیروگاه های تولید هیدروژن باشند. DOE امیدوار است که توسعه مدل های قابل فروش خودرو، باعث توسعه زیرساختار برای حمایت آن شود. حفاظت و دیگر ملاحظات سه هزار مایل محدوده قراردادی است که شما می توانید با یک ماشین با باک پر از بنزین بپیمایید. به خاطر ساختن یک خودروی پیلی قابل رقابت، محققان باید بر مسائلی نظیر ملاحظات نگهداری هیدروژن، وزن خودرو، حجم، هزینه و ایمنی آن فائق آیند. در حالیکه سیستم های PEMFC با اصلاحات در حال اجرا، سبکتر و کوچکتر می شوند، اما هنوز هم برای استفاده در خودروهای استاندارد بسیار بزرگ و سنگین هستند. همچنین نگرانی هایی در مورد ایمنی استفاده از پیل های سوختی وجود دارد. قانون گذاری باید قوانین جدیدی را برای برطرف کردن مسائل ناشی از تصادفات خودروهای پیلی و یا ژنراتوری وضع کنند. مهندسان باید سیستم های سفارشی ایمن و مطمئن هیدروژن را طراحی کنند. بازدهی پیل های انرژی پیل های انرژی همانند موتورهای احتراقی دارای حداکثر بازدهی چرخه کارنو نیستند، زیرا با یک چرخه گرمایی کار نمی کنند. بعضی اوقات، این گزارش غلط بیان شده که پیل های سوختی از قوانین ترمودینامیک مستثنی هستند. به جای آن می توان توضیح داد که محدودیت هایی که به وسیله قانون دوم ترمودینامیک برعملکرد پیل ها اعمال می شوند و نسبت به محدودیت هایی که یک سیستم تبدیل انرژی قرار دادی اعمال می کند، شدت کمتری دارند. در نهایت، این پیل ها دارای بازدهی بالا در تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریکی هستند، مخصوصاً زمانی که برای ایجاد نیروی کم مورد استفاده قرار می گیرند و از هیدروژن و اکسیژن خالص به عنوان واکنش گر استفاده می شود. بازدهی یک سوخت، به نوع پیل سوختی که در آن قرار دارد بستگی دارد، بر طبق یک قانون عمومی، هر چه کشش روی آن زیاد باشد، بازدهی آن کمترمی شود. یک باتری که به منظور تولید 6/0 ولت برق مورد استفاده قرار می گیرد، بازدهی در حدود 50 درصد دارد، معنی آن این است که 50 درصد انرژی هیدروژن موجود به انرژی الکتریکی تبدیل می شود و 50 درصد باقیمانده نیز به گرما تبدیل می شود. در مورد یک پیل هیدروژن قانون دوم بازدهی در ولتاژ 23/1 به صورت یکسان است و این زمانی است که در شرایط استاندارد کار کند. این ولتاژ به نسبت نوع سوخت مورد استفاده، کیفیت و دمای پیل متفاوت است. تفاوت میان آنتالپی واکنش و انرژی آزاد گیبس (که در هیچ زمانی امکان اصلاح ندارد) به صورت گرما و در طول پیل با هر افت در بازدهی تبدیل انرژی بروز می کند. در عمل برای پیل سوختی ای که در هوا کار می کند (به جای اکسیژن محبوس)، افت های ناشی از سیستم تأمین هوا باید مورد محاسبه قرار گیرند، که این عمل بستگی به فشار هوا و رطوبت آن دارد. این مسئله بازدهی را به طور قابل توجهی کاهش می دهد و آن را به محدوده بازدهی یک موتور احتراقی فشرده می رساند. بنابراین پیل های سوختی بازدهی کمتری در بازدهی های بالاتر دارند. این مسئله هم مهم است که این افت می تواند ناشی از تولید و حمل و نقل باشد که باید در محاسبات آورده شود. خودروهای پیل سوختی که با هیدروژن فشرده کار می کنند در صورت انتقال هیدروژن از نیروگاه به آنها، دو نوع بازدهی دارند که اگر هیدروژن درمیان گاز، تحت فشار قرار گیرد بازدهی 22 درصد و اگر هیدروژن مایع مورد استفاده قرار گیرد بازدهی 17 درصد خواهد بود. پیل های سوختی نمی توانند مانند یک باتری انرژی را در خود نگه دارند، اما در بعضی کاربردها، مثلاً نیروگاه های غیر جامع که بر پایه منابع غیر متداوم مانند نیروگاه های خورشیدی یا بادی قرار دارند این پیل ها با یک الکترولیز ترکیب شده و همراه با یک سیستم نگهداری انرژی، باعث ذخیره انرژی می شوند. بازدهی کلی (الکتریسته به هیدروژن و هیدروژن به الکتریسته) چنین نیروگاه هایی بسته به شرایط موجود 30 تا 50 درصد است. در حالیکه بازدهی باتری ارزان تری به نام اسید سرب در حدود 90 درصد است. سیستم پیل سوختی/ الکترولیزی میزان نامحدودی هیدروژن را می تواند در خود نگه دارد و بنابراین برای ذخیره دراز مدت انرژی مناسب تر است. پیل های سوختی اکسید جامد بر اثر عمل باز ترکیب اکسیژن و هیدروژن حرارت زیادی تولید می کنند. سرامیک، قابلیت کار در دمای 800 درجه را دارد. این گرما جذب شده و برای گرم کردن آب در ترکیب برق و گرما استفاده می شود. زمانی که گرما جذب شود، بازدهی نهایی به 80 تا 90 درصد می رسد. واحدهای ترکیبی گرما و نیرو برای فروش داخلی در اروپا توسعه یافته اند. کاربردهای پیل سوختی پیل های سوختی به عنوان منابعی مفید برای تولید برق در مکان های دور از دسترس نظیر، سفینه های فضایی، ایستگاه های هواشناسی دور دست، پارک های وسیع، مکان های روستایی و در کاربردهای معین نظامی به کار می روند. پیل سوختی بر پایه هیدروژن قابلیت تراکم دارد و سبک وزن است و قطعات متحرک مهمی ندارد. به خاطر اینکه پیل های سوختی قطعات متحرک ندارند و در آنها احتراق نیز صورت نمی گیرد،  در شرایط ایده آل 9999/99 درصد قابلیت اعتماد و اطمینان دارند که معادل عدم اتلاف وقت حتی کمتر از یک دقیقه در طول شش سال است. کاربرد جدیدی وجود دارد که "میکرو ترکیب گرما و قدرت" نام دارد، که نوعی ژنراتور داخلی برای خانه ها، ساختمان ها اداری و کارخانجات محسوب می شود. این نوع سیستم نیروی برق متداومی را ایجاد می کند و همزمان با آن هوای گرم وآب گرم را از گرمای تلف شده تولید می کند. بازدهی تبدیل سوخت به الکتریسیته به میزان اندک است، زیرا بیشتر انرژی به الکتریسیته تبدیل نمی شود و به صورت گرما آزاد می گردد. مقداری از این گرما هم مانند کوره های عادی از اگزوز خارج می گردد. بازدهی سیستم ترکیب گرما و قدرت هنوز هم کمتر از 100 درصد و در حدود 80 درصد است. اما در مورد انرژی های یک طرفه فرآیند، ناقص و بی بازده است و یکی از راه هایی که این عمل بهتر انجام شود به حداکثر رساندن برق تولیدی و استفاده از برق برای به راه انداختن یک پمپ گرمایی مفید است. پیل سوختی اسید فسفریک عظیم ترین بخش از محصولات CHP در دنیا را دارد و میزان بازدهی ترکیبی تا 80 درصد را تأمین می کند. UTC Power در حال حاضر بزرگترین تولید کننده PAFC است. پیل های سوختی کربنات گداخته در کاربردهای مشابه به کار رفته اند همچنین نمونه هایی از پیل اکسید جامد در حال حاضر وجود دارند. اما به خاطر اینکه سیستم های الکترولیز کننده قابلیت ذخیره سوخت در خودشان را ندارند، بر واحدهای ذخیره خارجی تکیه می کنند، با موفقیت در ترازهای عظیم ذخیره انرژی استفاده می شوند. استفاده در مناطق روستایی یکی از این مثال ها است. در این نوع کاربرد، باتری ها باید به صورت غول آسایی بزرگ باشند تا به نیازهای ذخیره سازی پاسخ بدهند. اما پیل های سوختی تنها به واحدهای ذخیره بزرگتری احتیاج دارند. (ترجیحاً ارزان تر از ابزار آلات الکتروشیمیایی) یک نمونه از این نوع برنامه های آزمایشی، در جزیره استوارت است که سیستمی کامل و مدار بسته را ساخته اند: پنل های خورشید یک الکترولیز را فعال می کنند تا هیدروژن تولید کند. هیدروژن در تانکرهای 500 گالنی ذخیره می شود از یک پیل Relion برای پشتیبانی کانل در خارج از محل های سیم کشی برق استفاده می کند. وب سایت SLEI جزئیات فنی بیشتری را ارئه می دهد. کاربردهای پشتیبانی • کارخانه های تأمین نیرو • وسایل نقلیه الکتریکی و هیبریدی (ترکیبی) • برق کمکی • تأمین برق غیر سراسری • کامپیوترهای نوت بوک (برای کاربرد در جاهایی که شارژ AC ممکن است برای هفته ها مقدور نباشد.) • ابزار آلات شارژ قابل حمل برای وسایل کوچک الکترنیک (برای مثال یک سیم که موبایل شما را شارژ می کند.) حمل و نقل هیدروژن و تزریق دوباره سوخت اولین جایگاه سوخت زنی عمومی هیدروژن در آوریل 2003 در ریک جاویک- ایسلند گشایش یافت. این جایگاه خدماتی را به 3 اتوبوس ساخت دایملر کرایسلر که مشغول ارائه خدمات در حمل و نقل عمومی شهر هستند ارائه می کند. این جایگاه هیدروژن مورد نیازش را خودش تأمین می کند و این کارها را با استفاده از واحد الکترولیزگر صورت می دهد و دوباره نیاز به پرکردن هیدروژن ندارد: مواد اولیه آن فقط برق و آب است. شرکت هلندی رویال شل یکی از شرکای این پروژه است. این جایگاه سقف ندارد تا اینکه امکان فرار هیدروژن نشت کرده به اتمسفر را فراهم کند. ون الکتریکی جنرال موتور که در سال 1966 ساخته شد، اولین تلاش صنعت خودروسازی برای ساختن اتومبیلی با نیروی پیل هیدروژنی بود. ون الکتریکی که دو برابر یک ون معمولی وزن داشت قادر بود 70 مایل بر ساعت حرکت کند. در سال 2001 کرایسلر ناتریوم، پروسسور هیدروژنی خودش را به کار بست که به وسیله واکنش میان بوروهیدرید تولید می کرد. کرایسلر ادعا کرد که این واکنش به صورت طبیعی و فراوان در آمریکا انجام می گیرد. هیدروژن نیروی الکتریکی در پیل های سوختی ایجاد می کند که تقریباً عملیات را بدون صدا انجام می دهد و تا محدوده ای به اندازه 300 مایل بدون ایجاد مزاحمت برای مسافرین کار می کند. کرایسلر همچنین خودرویی را ارائه داد که هیدروژن را از بنزین جدا می کرد که هدف از ساخت این خودرو کاهش مصرف سوخت بدون تکیه بر زیرساختار های فاقد هیدروژن و جلوگیری از ایجاد تانکرهای ذخیره سازی بزرگ بود. در سال 2005 شرکت بریتانیایی Intelligent Energy اولین موتورسیکلت هیدروژنی که ENV نامیده می شد را تولید کرد. این موتورسیکلت قابلیت نگهداری سوخت برای مسافرت 4 ساعته را داشت و می توانست 100 مایل در محیط شهری را طی کند. نهایت سرعت آن 50 مایل در ساعت بود. هوندا نیز قصد دارد موتور سیکلت پیل سوختی خود را ارائه کند. تعداد زیادی از نمونه ها و محصولات ماشینی و یا اتوبوس ها بر پایه تکنولوژی پیل سوختی تحت بررسی قرار گرفته و یا ساخته شده اند. شرکت های تولید کننده موتور در حال تحقیق در این مورد هستند. هوندا در گزارشی اعلام کرده است که خودروی هیدروژن خود را در سال 2008 ارائه می کند. در حال حاضر، تیمی از دانشجویان کالج به نام "محققان انرژی" در صدد هستند یک قایق با نیروی یک پیل سوختی هیدروژنی طراحی کنند. این طرح "Tritoo" نام دارد. نمونه زیر دریایی های 212 از پیل های سوختی برای باقی ماندن در زیر آب به مدت هفته ها بدون نیاز به برگشتن به سطح آب استفاده می کنند. محققان و شرکای صنعت بوئینگ در سر تا سر اروپا طرحی دارند تا اینکه یک پرواز آزمایشی در سال 2007 انجام دهند و در این آزمایش از یک هواپیمای مجهز شده به پیل سوختی و باتری های سبک استفاده کنند. هواپیمای مورد نظر اخیراً کامل شده وآزمایش های کلی سیستم های کاری آن در حال انجام است تا اینکه آماده برخاستن از زمین و پرواز آزمایشی شود. در این هواپیما از یک پیل تبادل پروتون لایه ای و باتری لیتیوم – یونی به صورت ترکیبی استفاده می شود تا اینکه موتورهای الکتریکی که در دو سمت هواپیما قرار دارند را به کار اندازند. اقتصاد هیدروژن استخراج الکتروشیمیایی انرژی از هیدروژن به صورت پیل سوختی، متدی مؤثر برای رفع نیازهای انرژی انسان است و نیاز به راه اندازی یک زیرساختار برای اقتصاد هیدروژن را مطرح می کند. اما این مسئله باید مورد توجه قرار گیرد که با توجه به مفهوم خودروی هیدروژنی، احتراق هیدروژن در یک موتور درون سوز اغلب با فرآیند الکتروشیمیایی تولید الکتریسیته از طریق پیل های سوختی صورت می گیرد که در آنها هیچ احتراقی به وجود نمی آید. هر روی فرآیندها نیازمند ایجاد اقتصادی بر پایه هیدروژن هستند قبل از اینکه به صورت تجاری در آیند. احتراق هیدروژن شبیه احتراق مواد نفتی است و از لحاظ بازدهی Carnot دارای محدودیت هستند، اما کاملاً متفاوت از فرآیند شیمیایی تبدیل هیدروژن به الکتریسته و آب بدون احتراق هستند. پیل های سوختی هیدروژنی تنها آب از خود خارج می کنند در حالی که مستقیماً از تغییرات متان یا گازهای طبیعی، دی اکسید کربن تولید می شود. هیدروژن به عنوان یک حامل انرژی شناخته می شود و عموماً یک منبع انرژی نیست به خاطر اینکه از منابع تولید انرژی دیگر مثلاً سوختن مواد نفتی، انرژی باد و سلول های خورشیدی بوجود می آید. به هر حال، هیدروژن زمانی که از منابع هیدروژنی زیر زمین، متان و گازهای طبیعی، زغال سنگ و یا سنگ نفت استخراج می شود به عنوان منبع انرژی مطرح می شود. الکترولیز که نیازمند الکتریسیته است و الکترولیز فرا دما/تولید ترموشیمیایی که نیازمند گرمای زیاد است، دو روش شیمیایی ابتدایی برای استخراج هیدروژن از آب هستند. در سال 2005، 7/49 درصد برق تولید شده در آمریکا از زغال سنگ تأمین شده است، 3/19 درصد آن از انرژی هسته ای، 7/18 از گازهای طبیعی، 5/6 درصد از هیدروژن الکتریسیته، 3 درصد از مواد نفتی و 8/2 درصد باقی مانده بیشتر از گرمای زمین، خورشید و زیست توده ها تأمین شده اند. زمانی که هیدروژن در فرآیند الکترولیز تولید می شود، انرژی از این منبع حاصل می شود. اگر پیل سوختی تنها گرما و آب را به عنوان مواد زائد خارج کند، آلودگی هم تولید می شود که هیدروژن نیز همراه با آن است. مگر اینکه از مواد معدنی استخراج شود و یا به وسیله انرژی خورشید، باد یا سایر انرژی ها تولید شود. محصول هیدروژن همانند منبعی که برای تولید آن به کار می رود، خالص است. امروزه پیل های سوختی در دمای پایین نظیر، پیل تبادل پروتون لایه ای، پیل سوختی متانول مستقیم و پیل اسید فسفریک استفاده زیادی از کاتالیزورها دارند. ناخالصی ها باعث آلودگی کاتالیزورها می شوند. بنابراین کاتالیزورهایی با چگالی بالاتر نیاز است. اگر چه پلاتینیوم به عنوان "Showstopper" برای تولید آینده توسط شرکت های تجاری مورد توجه قرار گرفته است، اما بیشتر پیش بینی ها نشان می دهد که منابع پلاتینیوم در حال کاهش قیمت آن در حال صعود است و نسبت به صرفه جویی و چرخه بازگشت پلاتینیوم بی توجهی صورت می گیرد. مطالعات اخیر در لابراتوار ملی بوخاون، منجر به جایگزینی پلاتینیوم با یک پوشش بر پایه طلا – پالادیوم شد که نسبت به آلودگی ها حساسیت کمتری دارد و از این جهت به طور قابل توجهی عمر پیل را بهبود می بخشد. هدف کنونی برای میزان استفاده از پلاتینیوم در پیل های سوختی 2/0 گرم در هر کیلو وات است – که عاملی برای 5 درجه کاهش بر بارگذاری های فعلی است – و مطالب اخیر گفته شده توسط سازندگان تجهیزات اصلی نشان می دهد که این مسئله امکان پذیر است. همچنین این موضوع تماماً یک پیش بینی است که باز چرخه اجزاء پیل های سوختی، نظیر پلاتینیوم ها انجام پذیر است یک شرکت به نام "نداستک" قبلاً اعلام کرده بود که دستگاه آن تا 98 درصد قابلیت باز چرخشی را دارا ست. تحقیقات و توسعه • آگوست 2005: در مؤسسه تکنولوژی گرجستان محققان، از تریازول به عنوان افزاینده دمای کاری پیل های PEM از کمتر از 100 درجه تا بیشتر از 120 درجه استفاده کردند و مدعی شدند که این فرآیند نیاز کمتری به خالص سازی مونواکسیدکربن در سوخت هیدروژنی دارد. • سپتامبر 2005: دانشمندان دانشکده فنی دانمارک اعلام کردند که روشی را جهت ذخیره هیدروژن به صورت آمونیاک اشباع شده در سطحی نمکین ابداء کرده اند و مدعی شدند که این راهی ارزان قیمت و ایمن برای ذخیره سازی است. • ژانویه 2006: Virent Energy System بر روی روشی ارزان قیمت برای تولید هیدروژن مورد نیاز از ترکیبات معینی از آب و شکر کار می کند. اگر چنان تکنولوژی ای با موفقیت همراه باشد بسیاری از مسائل زیرساختی در مورد اقتصاد هیدروژنی را حل می کند. چکیده : پیل سوختی چیست؟ پیل سوختی وسیله ای است که با استفاده از یک واکنش شیمیایی، برق تولید می کند. هر پیل سوختی دو الکترود دارد، یکی مثبت و دیگری منفی که به ترتیب کاتد و آند نامیده می شوند. واکنش هایی که برق تولید می کنند در الکترودها رخ می دهند. هر پیل سوختی همچنین دارای یک الکترولیت است که ذرات شارژ شده الکتریکی را از یک الکترود به الکترود دیگر می برد و کاتالیزور که سرعت واکنش در الکترود ها را افزایش می دهد. هیدروژن سوخت پایه است، اما پیل های سوختی به اکسیژن هم نیاز دارند. یکی از جاذبه های پیل های سوختی این است با ایجاد آلودگی ناچیز برق تولید می کنند. بیشتر هیدروژن و اکسیژنی که در تولید برق به کار می روند نهایتاً باعث ایجاد محصولی جانبی به نام آب می شوند. یک پیل سوختی تنها مقدار بسیار کمی جریان مستقیم تولید می کند. در عمل، تعداد زیادی از پیل های سوختی با هم به صورت یک توده در می آیند. پیل یا توده، دارای اصولی یکسان هستند. پیل های سوختی چگونه کار می کنند؟ هدف از ایجاد پیل سوختی تولید جریان الکتریکی است که بتوان آن را از پیل خارج کرد و مورد استفاده قرار داد. نظیر روشن کردن یک موتور الکتریکی یا روشن کردن یک لامپ یا شهر. به خاطر رفتاری که جریان الکتریسیته دارد، به پیل سوختی بر می گردد و یک مدار کامل الکتریکی را تشکیل می دهد. واکنش های شیمیایی که در این جریان به وجود می آیند کلید درک طریقه کارکردن پیل ها است. چند نوع پیل سوختی وجود دارد و هر کدام کمی متفاوت عمل می کنند. اما در مجموع اتم های هیدروژن به قسمت آند پیل وارد می شوند، یعنی در جایی که یک واکنش شیمیایی، الکترون های آنها را آزاد می کند. اتم های هیدروژن یونیزه شده و بار الکتریکی مثبت دارند. الکترون ها با بار منفی، جریان در سیم ها را برای کار فراهم می کنند. اگر جریان متغیر مورد نیاز باشد، خروجی DC پیل سوختی باید مجهز به ابزار تبدیل جریان به نام "مبدل" باشد. اکسیژن وارد پیل سوختی در کاتد می شود و در بعضی از انواع پیل ها، اکسیژن با الکترون های بازگشتی از جریان الکتریسیته ترکیب شده و یون های هیدروژن از طریق الکترولیت به سمت آند رفته و در آنجا با یون های هیدروژن ترکیب می شوند. الکترولیت نقشی کلیدی را ایفا می کند، طوری که باید فقط به یون های مناسب اجازه انتقال بین کاتد و آند را بدهد. اگر الکترون های آزاد یا دیگر مواد بتوانند در سطح الکترولیت جاری شوند، عمل واکنش را منقطع می کنند. اگر هیدروژن و اکسیژن در سطح کاتد یا آند ترکیب شوند، آب پدید می آید که از پیل خارج می شود. تا زمانی که اکسیژن و هیدروژن یک پیل تأمین شود، پیل قابلیت تولید برق را داراست. تا زمانی که پیل ها برق را به صورت شیمیایی تولید می کنند (به جای احتراق) قوانین ترمودینامیک که فعالیت های نیروگاه ها را محدود می کند شامل آنها نمی شود، بنابراین پیل های سوختی در استخراج انرژی از یک سوخت، بازدهی بیشتری دارند. گرمای تلف شده بعضی از پیل ها قابل مهار شدن است و بازدهی سیستم های آن روز به روز افزایش می یابد. چرا من نمی توانم بیرون بروم و یک پیل سوختی بخرم؟ کاربرد پایه ای یک پیل سوختی در توضیح سخت به نظر نمی رسد، اما ساخت پیل های ارزان، پر بازده و مطمئن هنوز یک تجارت پیچیده است. دانشمندان و مخترعان اشکال و اندازه های متفاوتی از پیل ها را به منظور بازدهی بیشتر طراحی کرده اند که جزئیات فنی هر کدام متفاوت است. بسیار از گزینه هایی که توسعه دهندگان این پیل ها با آن روبرو می شوند به نوع الکترولیت وابسته است. برای مثال طراحی الکترودها و مواد مورد استفاده در آنها به نوع الکترولیت ها بستگی دارد. امروزه، اصلی ترین الکترولیت ها عبارتند از آلکالی، کربنات مذاب، اسید فسفریک، تبادل پرتون لایه ای (PEM) و اکسید جامد. سه نوع اول مایع و دوتای آخر جامد هستند. همچنین نوع سوخت نیز بستگی به نوع الکترولیت دارد. بعضی از پیل ها به هیدروژن خالص نیاز دارند و بنابراین تجهیزات فوق العاده ای مثل بهساز را می طلبند تا سوخت را خالص گردانند. سایر پیل ها می توانند مقداری ناخالصی را تحمل کنند، اما ممکن است برای بازدهی بیشتر به دمای بالا احتیاج داشته باشند. الکترولیت های مایع باید در بعضی پیل ها به صورت چرخه ای کار کنند که بدین منظور باید از پمپ استفاده گردد. همچنین نوع الکترولیت مشخص کننده دمای عملکردی پیل است. برای مثال، پیل کربنات گداخته همان طور که از نامش پیدا است به صورت داغ عمل می کند. هرکدام از پیل ها در مقایسه با انواع دیگر دارای زیان هایی هستند، اما هنوز هم هیچ کدام ارزان و کافی نیستند تا اینکه جایگزین راه های سنتی برای تولید برق، سوزاندن زغال سنگ، هیدرو الکتریک یا حتی نیروگاه های هسته ای بشوند.  
[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:3 ] [ ]
تاريخچه فرآوري در ايران:

تاريخچه فرآوري در ايران:

      .......

    صنعت فرآوري مواد معدني نقش بسيار مهمي در توليد مواد معدني با ارزش افزوده ايفا مي نماييد. با توجه به فعاليت تعداد قابل توجه كارخانه هاي فرآوري در ايران و همچنين نبود اطلاعات جامع و كامل از وضعيت اين كارخانه ها در يك مركز خاص، پايگاه ملي داده هاي علوم زمين كشور اقدام به تهيه بانك داده هاي فرآوري ايران نمود. بطوريكه در حال حاضر اطلاعات عمومي و تخصصي كارخانه هاي فرآوري براي اولين بار در ايران از طريق سايت اينترنتي پايگاه علوم زمين قابل دسترسي است.
    
اطلاعات ارايه شده در وب سايت حاضر شامل مدار فرآوري، مشخصه هاي خوراك و محصول، آلبوم تصاوير كارخانه ها، مشخصه هاي عمومي كارخانه ها، مشخصه هاي سد باطله كارخانه ها و مشخصه هاي دستگاه هاي موجود در هر كارخانه مي باشد. مسلما ارايه اين اطلاعات علاوه بر ارتقاء دانش فني دانش پژوهان، صنعت گران و مديران، نقش مهمي در شناساندن قابليتها و پتانسيلهاي موجود به سرمايه گذاران داخلي و خارجي ايفا مي نمايد.

 

 

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:3 ] [ ]
تب هموراژيك كريمه-كنگو(CCHF)

تب هموراژيك كريمه-كنگو(CCHF)

تاريخچه:
براي اولين بار در سالهای 1944 و1945 ميلادي تب هموراژيك كريمه در منطقه كريمه غربي اتحاد جماهير شوروي سابق توسط يك گرروه كاري به رهبري آقاي ام .پ .گوماكف تشخيص داده شد ودر تابستان سالهاي 1944 و1945 ميلادي نيز بالغ بر 200 موردحاد تب هموراژيك كريمه همراه با خونريزي شديد اتفاق افتاد. با توجه به مطالعات تجربي كهدر سال 1956 انجام گرفت ويروس تب كنگو جدا گرديد و در سال 1970 مشخص شد كه سويه هاي ويروسي كه ار آسياي مركزي، بلغارستان و قسمتهاي اروپائي اتحاد سابق جماهير شوروي جدا شده بود از نظر سرولوزيکی كاملأ شبيه هم بودند و از اين نظر غير قابل تفكيك بودند و به همين خاطر آن را تب همراژيك كريمه كنگو ناميدند. سويه هاي ويروس از خون افراد مبتلا و كنه هاي
Hyalomma marginatum marginatum جدا گرديد بعدها مشخص گرديدكه بيماري مشابهي براي سالهاي متمادي دربعضي از نواحي مرزي درياي سياه و درياي خزر اتحاد جماهير شوروي سابق وجود داشته است كه داراي همين عوارض بوده است. در سال1956 ميلادي در زئير وكنگو عامل بيماري از خون بچه هائي كه داراي تب بودند جدا گرديد ودر همان زمان نيز مشخص گرديد كه ويروس در شرق و غرب افريقا وجود دارد. در سال 1970 ميلادي دركشور يوگسلاوي سابق آقاي Casals نشان دادند كه ويروس عامل اين تب از نظر آنتي ژنتيكي و بيولوژيكي به ويروس تب كنگو خيلي شبيه است . در سال 1975 ميلادي بر اساس شواهد سرولوژيكي كه در انسان ،گوسفند ،بز و دامهاي اهلي كوچك انجام داده بودند فعاليت سرولوژيكي ويروس عامل اين تب در ايران تأئيد شد. در همان زمان ويروس عامل اين تب در امارات متحده عربي و در سپتامبر همان سال براي اولن بار در بغداد عراق و در منطقه رامدي واقع در 110 كيلومتري غرب بغداد تشخيص وشناسائي گرديد در عراق اغلب كساني كه بيمار شده بودند سابقه آنها نشان مي داد كه قبلأ با گاو وگوسفند تماس داشته اند در اين اپيدمي يك نفر پزشك و يك نفر پرستار نيز در اثر تماس مستقيم با بيماران در بيمارستاني نيز مبتلا گرديده بودند. ويروس عامل بيماري از خون بيماران و همچنين از نمونه هاي كبدي جدا گرديده بود و عامل اين بيماري از نظر سرولوژيكي به اعضاي گروه ويروس تب هموراژيك كريمه-كنگو هر چند كاملأ شبيه نبود ولي خيلي به آن نزديك بود. در سال 1998 ميلادي اين بيماري دركشورهاي پاكستان و افغانستان گزارش و تا ئيد گرديد كه در پاكستان باعث مرگ دو نفر ودر افغانستان باعث مرگ 19 نفر شد. در ايران در سالهاي 1378 و سال 1379 در استانهاي چهار محال بختياري ،اروميه،لرستان،سيستان و بلوچستان مواردي گزارش و تأئيد شده كه مواردي متأسفانه منجر به مرگ شده است .وزارت بهداشت مواردي را كه داراي علائم باليني از جمله تب توام با كاهش بيش از حد معمول پلاكتها (Thrombocytopenia ) باشند را اعلام كرده است كه بعنوان موارد مشكوك گزارش نمايند .

مقدمه:
ويروس تب هموراژيك كريمه-كنگو (CCHF) از خانواده Bunyaviridae و جنس Nairovirus مي باشد اندازه آن 90100 نانومتر مي باشد كه بطور اندميك توسط كنه هاي ايكسوديده و آرگاسيده مي تواند به انسان منتقل و باعث بيماري شديد گردد. از نظر توزيع جغرافيائي در قسمتهاي جنوبي اتحاد جماهير شوروي سابق اروپا آسياي اروأسيا خاورميانه و آفريقا اين بيماري يافت مي شود بطوريكه در سه منطقه از هفت منطقه حياتي كره زمين اين بيماري وجود دارد. دست كم 31 گونه از 9 جنس كنه هاي ايكسوديده و آرگاسيده بعنوان حاملين ويروس (CCHF) شناخته شده اند و بيش از 20 گونه از مهره داران مختلف نيز شناخته شده اند كه بطور طبيعي با ويروس (CCHF)آلوده گرديده اند در انسان بيماري اغلب حاد وبسيار كشنده است . عواملي كه انتقال ويروس (CCHF) را از دام به انسان تحت تأثير قرار مي دهند تراكم و فراواني كنه ها و فراواني مهره داراني است كه بعنوان ميزبان كنه ها و نگهدارنده بالقوه ويروس (CCHF) هستند.انتقال ودوام عامل بيماري فقط زماني وجود دارد كه كنه هاي جنس هيالوما وجود دارند و اعتقاد بر اين است كه همه گيري ويا بروز اپيدمي در مراحلي كه فصل فراواني كنه هاي بالغ باشد صورت مي گيرد. ميزبانهاي مهره دار براي اغلب كنه هاي ايكسوديده شامل پستانداران كوچك و پرندگان براي مراحل لاروي و يا نمفي و پستانداران بزرگ سم دار اهلي ميزبان كنه هاي بالغ هيالوما مي باشند ضمنأ پري ولانس آنتي بادي بر عليه ويروس تب هموراژيك كريمه- كنگودر اين حيوانات نشان مي دهد كه اغلب آنها آلوده به اين ويروس مي باشند.

پاتوژنز بيماری تب خون ريزی دهنده کريمه کنگو

ويروس درداخل بدن كنه تكثير پيدا مي كند بطوريكه از مرحله لاروي تا مرحله بلوغ در داخل بدن كنه بصورت(
Trans-stadial transmission) مي تواندمنتقل بشود ويروس بصورت
(
Trans-ovarial transmission)نيز منتقل مي شود بنابراين كنه نه تنها بعنوان ميزبان ويروس مي باشد بلكه با توجه باينكه ويروس در سيكل زندگي كنه بصورت عمودي( vertical ) نيز منتقل مي شودكنه بعنوان reservoir ويروس نيزعمل مي كند در مهره داراني كه بطور تجربي به ويروسآلوده شده اند سطوح ويرمي و مدت زمان ويرمي نسبتأ كوتاه و كم است و بعد از قطع ويرمي آنتي بادي ها بمقدار كمي قابل تشخيص مي باشند.ويروس از طريق سيستم رتيکولواندوتليوم گردش می کند اين سيستم در برگِرنده طحال کبد مغز استخوان غدد لنفاوی و ساير فضاهای سروزی می باشد در آزمايشات تجربی بعمل آمده يک هفته بعد از کشتار ويروس بيماری از کبد جدا شده است ولی بدليل اينکه آزمايشگاه درجه چهار برای اين ويروس از ديدگاه بيوسيفتی نياز است بتابر اين رديابی ويروس در تحقيقات تجربی در سيستم رتيکولواندوتليم عملا انجام نمی پذيرد . از ديدگاه ويروس شناسی دمای زير صفر مناسب برای نگهداری ويروس می باشد و می تواند چندين سال باقی بماند .پري ولانس آنتي بادي در گونه هاي مختلف دامهاي بالغ در مناطق اندميك مي تواند بيشتر از 50 درصد باشد .استراتژي هاي كنترل در انسان شامل پرهيز کشتار دام در مناطقی است که کانون بيماری گزارش شده و کشتارگاهها بايستی تعطيل گردند پرهيز از گزش كنه هاپرهيز از تماس با ترشحات انسان و يا دام که ممکن است آلوده با خون باشند

 

مقايسه آنتي ژني سويه هاي ويروس


CCHF داراي يك توزيع جغرافيائي بسيار وسيع مي باشد ولي از نظر اكولوژيكي توزيع آن متغير مي باشد.علي ايحال انجام مطالعات براي بررسي تفاوتهاي آنتي ژني بين سويه هاي اين ويروس بدلايل فني محدود شده است .تستهای Cf و AGDP روشهاي قابل انجام براي بررسي مطالعات مي باشند .
روش
Plaque Reduction يك روش سرولوژيكي براي تستهاي HI Kenetic مي باشد ويروس CCHF بطور جزئي البته نه در تمامي خطوط سلولي بدن ايجاد CPE قابل رويت بصورت جزئي تكثير پيدا مي كند البته ايجاد پلاك در بعضي از سويه ها در خطوط سلولي LL C-MK2,CV-1 ميمون و محيطهاي كشت اوليه ميمون سبز افريقاي گزارش شده است چنين پلاكهائي معمولأ خيلي كوچك و با تأخير ظاهر مي شوند و براي انجام نياز به مهارتهاي فني بسيار بالا دارند.با استفاده از تستهاي HI و CFوAGDP ارتباط سرولوژيكي بين ويروس CCHF و Nairobi Sheep disease نشان داده است.آنتي ژنهاي HA با اغلب سويه ها براحتي قابل تهيه نمي باشند و نياز به شرايط خاص در انجام تست مي باشند بهترين تيترها حالت 1:50 و1:100 مي باشند .تكثير ويروس در روي خط سلول هاي كليه هامستر خيلي عالي مي باشد ولي بدون تشكيل CPE و بدون ايجاد پلاك مي باشد.استفاده از نقاط آلودگي تشخيص داده شده با IF و خنثي سازي آنها با استفاده از سرمهاي ايمني ممكن است منجر به مقايسه سرولوژيكي كمي بشود و ممكن است با استفاده از تيتراسيون سرمها با استفاده از IF غير مستقيم تا حال حاضر نتايج قابل دسترسي بدست نيامده است .


يافته هاي باليني:


در انسان دوره كمون بستگي به روش آلودگي دارد بطوريكه حد اقل 3 روز و حداكثر 9 روز طول مي كشد و معمولأ با علائم آنفلوآنزا، سردرد شديد، درد در ناحيه پشت،
anorexia و استفراغ تظاهر مي كند. بيماران معمولأ از درد در مفاصل و درد عضلاني رنج مي برند اسهال از علائم باليني بيماري مي باشد در بعضي از موارد سرفه ، فارانژيت و درد پرده جنب وجود دارد در روزهاي دوم و چهارم بيماري نيز بعضي از بيماران علائم خونريزي از خود نشان ميدهند. معمولأ در اطراف محل خونگيري و محلهاي تزريق هماتوما اتفاق مي افتد ودر خيلي از موارد خارج شدن مقدار زيادي خون از رگها در دست و پا باعث گسترش نواحي خون مردگي (echymotic ) مي شود. خون ريزي از لثه ها، بيني و در دستگاه ادراي-تناسلي بطور معمول ديده مي شود. در مواردي كه منجر به مرگ مي شود خون ريزي در دستگاه جهازهاضمه اتفاق مي افتد. بيماري در زنان باردار باعث سقط مي شود از ساير علائم اين بيماري زردي، نارسائي كليوي، درگيري سيستم عصبي مركزي و در فرم سخت شدن گردن عدم هوشياري وافزايش حساسيت مي باشد در مراحلي كه منجر به مرگ مي شود شوك غير قابل برگشت ونارسائي كبدي-كليوي مي دهد. در انسان درصد مرگ ومير(mortalityrate )حاصل از اين تب حدود 30 درصد مي باشد .در گوسفند و گاو اين بيماري بمدت يك هفته ايجاد تب مي كند ودر اين مدت حالت ويرمي وجود دارد، اين تب گذرا بوده و ايجاد مرگ ومير در دام نمي كند غير از تب علائم باليني خاص ديگري نزد دام وجود ندارد ، در مدت زماني كه در دام ويرمي وجود دارد ويروس عامل بيماري بطور مستقيم و يا بطور غير مستقيم از طريق كنه هاي ايكسوديده و آرگاسيده به انسان منتقل و ايجاد بيماري مي كند .

يافته هاي آزمايشگاهي:
 


ثابتترين يافته آزمايشگاهي كاهش بيش از حد معمول ترومبوسيتها(
Thrombocytopenia )مي باشد. ساير يافته هاي آزمايشگاهي عبارتند از Leukopenia همراه با لنفوسيتهاي atypical و در بعضي از موارد لوكوسيتوز در مرحله اوليه بيماري ديده مي شود در مراحل اوليه بيماري در كم خوني مختصري ديده مي شود .ESR كمي بيش از حد طبيعي است Bleeding time افزايش پيدا مي كند زمان پروترومبين افزايش پيدا مي كند و مقدار ترومبوپلاستين كمي افزايش پيدا مي كند .
مقدار فيبرينوژن كاهش پيدا مي كند ولي
fibrinogen degration products(FDPS) افزايش پيدا مي كند.در مغز استخوان نيز مگاكاريوسيتها كاهش پيدا مي كنند.

يافته هاي پاتولوژيكي:


در معاينات بعد از مرگ بزرگ شدن بيش از حد معمول كبد كه بطور ماكروسكوپي قابل تشخيص است رنگ كبد تغيير پيدا مي كند وبه رنگ متمايل به زرد ديده مي شود.در سطح ميكروسكوپي در سلولهاي كبدي نكروز وسيع ديده مي شود نواحي وسطي و مركزي لبولهاي كبدي اغلب درگير شده اند . اجسام داخل سيتوپلاسمي شبيه
Concilman همراه با تراوشات infiltration ) )در نواحي نكروز شده لوبولها به فراواني ديده مي شوند درتوبولها وگلومرولهاي كليه ها نيز معمولأ نكروز انعقادي ديده مي شود. در سيستم عصبي مركزي علائم آماس و يا خونريزي ديده نمي شودو شواهدي دال بر حمله ويروس به سيستم عصبي مركزي وجود ندارد

تشخيص و درمان بيماري


بخاطر نوع بيماري و نحوه انتقال عامل بيماري تشخيص موارد مشكوك بيماري در آزمايشگاههاي خيلي مجهز و كاملأ داراي امنيت حياتي امكان پذير مي باشد. در روز دهم بيماري آنتي بادي هاي
IgG و IgM با استفاده از روش ELISA و يا EIA ممكن است در سرم قابل تشخيص باشند. IgM تا چهار ماه بعد از بيماري و سطح IgG بمرور زمان كاهش پيدا مي كند ولي تا پنج سال در سرم قابل تشخيص مي باشد .بيماراني كه بيماري آنها منتج به مرگ مي شوند معمولأ يك آنتي بادي قابل اندازه گيري را نشان نمي دهند ، با استفاده از روشهاي مختلف در چند روز اول بيماري با استفاده از تشخيص ويروس در خون ويا نمونه هاي بافتي تشخيص بيماري امكان پذير مي باشد. در پنج روز اول بيماري مي توان از خون يا نمونه هاي بافتي بيمار، ويروس را جدا و در محيط كشت سلولي تكثير كرد. آنتي ژنهاي ويروسي ممكن است با استفاده از روش ايمنوفلورسنت و يا EIA در نمونه هاي بافتي نشان داده بشوند .اخيرأ روش PCR كه يك روش مولكولي براي تعيين ژنوم ويروسي مي باشد براي تشخيص بيماري استفاده مي شود .درمان نگهدارنده كلي براي نگهداري وضعيت حياتي بيمار در رابطه با بيماري CCHF بكار برده مي شود .كنترل حجم خون و جايگزيني اجزاء آن براي نگهداري وضعيت بيماري ضروري است . شكل خوراكي و تزريقي داروي ضد ويروسي RIBAVIRIN در درمان بيماري CCHF با پيشرفت مناسبي همراه بوده است. تا حل حاضر جمع آوري حجم پلاسماي ايمني از بيماران براي مقاصد درماني نشان داده نشده است هر چند در چندين حالت مورد استفاده قرار گرفته است .

پيشگيری و مبارزه


يك واكسن غير فعال شده كه از طريق مغز موش ساخته شده است در مقياس خيلي كم در اروپاي شرقي استفاده شده است با اين وجود واكسني كه داراي كارائي لازم عين حال بي خطر براي انسان باشد در مقياس بالا وجود ندارد.كنه هاي ناقل از نظر تعداد خيلي زياد و بسيار پراكنده مي باشند بنابراين مبارزه با كنه ها بايستي از يك استراتژي منحصر بفرد در چهار چوب فعاليتهاي دامپزشكي اجرا گردد. در مناطقي كه بيماري بصورت اندميك وجود دارد افرادي كه با دام در تماس مي باشند بايستي طوري كار كنند كه از گزش كنه در امان باشند (پوشيدن لباس مناسب شتشوي لباسها با مواد كنه كش ) و از تماس با ترشحات و خون آلوده خودداري نمايند. افرادي كه در بيمارستان و يا كلينيكهاي خصوصي با بيماران در تماس مي باشند بايستي رعايت مسائل قرنطينه أي بسيار جدي بگيرند.در نمونه گيري خون و ساير بافتهائي كه براي تشخيص جمع آوري مي شوند بايستي دقت لازم را جهت جلوگيري از ابتلا بعمل آورند. براي از بين بردن تمامي خطرات احتمالي بايستي نسبت به ضد عفوني محل و از بين بردن ضايعات ولاشه ها اقدام مناسب بعمل آيد

نتيجه گيري وبحث : 


كستردگي و پراكندگي ويروس (
CCHF) در اروپاي جنوبي خاورميانه افريقا بطور شگفت انگيزي باعث شده است كه اين بيماري بعنوان يك بيماري مشترك كه مي تواند توسط كنه هاي ناقل به انسان منتقل بشود مطرح گردد در حال حاضر بر روي فاكتورهاي فيزيكي و بيولوژيكي كه باعث پيشگيري محدود شدن و يا افزليش انتقال ويروس (CCHF) مي شود در دنيا كار مي شود و مشخص گرديده است كه در فصل فراواني كنه ها و همچنين در نواحي كه مهره داراني كه بعنوان ميزبان كنه ها و نگهدارنده هاي بالقوه ويروس (CCHF) مي باشند وجوددارد بيماري افزايش پيدا مي كند بنابر اين با توجه به اينكه احتمال همه گيري و يا بروز اپيدمي زماني متصور است كه جمعيت كنه ها در حد اكثر خود مي باشد و سمپاشي اماكن دامي و استفاده از حمام ضد كنه بخصوص در مناطقي از كشور كه شرايط جغرافيائي حساستري را دارند براي از بين بردن وكنترل ناقلين ويروس (CCHF)در راستاي حفظ بهداشت عمومي و جلوگيري از بروز همه گيري بيماري دركشوركه خود تبعات سياسي و اقتصادي فراواني را بدنبال دارد بسيار حائز اهميت مي باشد.با توجه به اينكه تب هموراژيك كريمه - كنگو در كشورهاي عراق وهمسايگان شمالي كشورمان گزارش و تأييد گرديده است و همچنين با توجه به اينكه در سال 1975 ميلادي توسط آقاي سيدي تحقيقي سرولوژيكي بر روي سرم انسان و دامهاي اهلي كوچك كشورمان انجام گرفته است و حكايت از وجود ويروس (CCHF) دركشورمان مي باشد بنابراين پيشنهاد مي گردد كه يك تحقيق اپيدميولوژيكي سرولوژيكي بر روي دامهاي كشورمان با استفاده از يك روش نمونه برداري كاملأ آماري (بعنوان مثال نمونه برداري خوشه أي با درجات مختلف )با در نظر گرفتن فاكتورهاي مكان جغرافيائي زمان نوع دام وضعيت فيزيولوژيكي دام و … براي آناليز فاكتورهاي خطرانجام پذيردتا با انتخاب استراتژي و تاكتيك مناسب ازبروز اپيدمي وهمه گيري احتمالي بيماري جلوگيري بعمل آيد.در حال حاضر با توجه به اطلاعات حاصله مبني بر بروز بيماري در بعضي از استانهاي مرزي كشور پيشنهاد ميگردد در جهت كنترل و به حداقل رساندن خطر پراكندگي ويروس(CCHF) نسبت به سمپاشي منظم اماكن دامي استحمام دامهاي منطقه با استفاده از حمامهاي ضد كنه وسموم مناسب و اطلاع رساني درست به دامداران توسط بخش خصوصي و دولتي اقدام گردد

[ شنبه هجدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 22:2 ] [ ]
توت فرنگی

توت فرنگی

)کاشت . داشت . برداشت (

مقدمه

توت فرنگی گیاهی علفی چند ساله , متعلق به خانواده گل سرخیان و بومی جنگلهای اروپاست که قونه وحشی آن دارایی گل و برگ های کوچک میباشد و از قرن چهاردهم به سبب خواص دارویی آن معرفی شده است .

رقم های موجود از تلاقی بین گونه های مختلف به دست آمده اند .

در صورت کاشت صحیح, اجرای مراقبت های لازم و انتخاب رقم های مناسب میتوان تا بیست تن در هکتار محصول برداشت کرد . نشاء را باید از موسسات مورد اطمینان تهیه و دقت نمونه که آلوده به بیماری های گیاهی به ویژه بیماری های ویروسی نباشد .

موقعیت و آب و هوا :

به علت زود بار ور شدن گل های توت فرنگی در بهار باید بوته ها در جایی کاشته شوند که سر مایی دیر رس بهاره به آنها صدمه نزند.

زمین مورد استفاده برای کاشت باید رو به جنوب باشد چون زودتر گرم می شود .

این گیاه به آب فراوان احتیاج دارد مخصوصا در دوره رسیدن میوه , در غیر این صورت میوه ها کوچک باقی میمانند .

زمان کاشت :

توت فرنگی را از اواخر پاییز که در حال نیمه خواب است تا اوایل بهار قبل از بیدار شدن گیاه از خواب میتوان جابجا نمود و در محل دیگری کاشت . بنا براین کاشت پاییزه و بهاره آن امکان پذیر است .

در صورتی که کاشت پاییزه باشدمحصول , تابستان سال آینده به دست می آید و اگر گیاه در بهارو قبل از بیدار شدن از خواب زمستانه کاشته شود گل هایی که چند هفته بعد از کاشت روی بوته ظا هر میشود , بهتر است چیده شوند تا گیاه قویی شود .

این بوته ها در بهار سال بعد داده و در تابستان میتوان از آنها محصول برداشت نمود. جوانه های گل در فصل پاییز به کوتاه شدن طول روز به وجود می آیند ولی به علت سرمای زمستانه , گل ها تا فصل بهار ظاهر نمی شود .

مشخصات بوته :

گیاهی که برای کاشت انتخاب می شود باید عاری از هر نوع مرض ودارایی ریشه های قویی و سالم باشد و ( رنگ ریسشه ها روشن باش(

ریشه توت فرنگی افشان , ظریف و سطحی است و بیشتر در عمق 20 تا 30 سانتی متر خاک فعالیت می کند .

نوع خاک :

خاک های سبک شنی با مواد غذایی فراوان و زهکشی خوب مناسب کاشت توت فرنگی است .

عملیات تهیه زمین :

اوایل پاییز یا بهار, زمین را شخم و دیسک زده و سپس ازکود های حیوانی و شیمیایی و مقدار 10 تن درهکتار کود حیوانی پوسیده با خاک مخلوط کرده و تاکید بر آزمایش خاک به مقدار 100 -80 کیلو ازت خالص در سه مرحله , 150-100 کیلو پتاس خالص و 80-60 کیلو فسفر در هکتار استفاده می شود سپس با نحر کن جوی های به عرض 40 سانتی متر و پشته های به عرض 80 سانتی متر ایجاد می کنند .

در سال اول قبل از کاشت , کود فسفر و پتاسه و نصف مقدار کود اوره قبل از دیسک زنی به خاک داده می شود و بقیه کود اوره قبل از گلدهی و بعد از برداشت محصول در دو نوبت به خاک افزوده شده و سپس آبیاری میشود .

طریقه کاشت :

در موقع کاشت خاک باید مرطوب باشد و بلافاصله بعد از کاشت , مزرغه را آبیاری کردو کاشت بوت ها در خاک خشک سبب از بین رفتن تعدادی از آنها می شود . هنگام کاشت باید تمام برگ های پیر بوته های توت فرنگی را قطع کرد و ریشه ها را از هم جدا نمود , سپس اقدام به کاشت کرد . اگر گیاهی زیاد عمق کم کاشه شود بوته به علت خشکی زیاد صدمه می بیند.

معمولا بوته ها را به فاصله 40 سانتی متر از یکدیگر در روی پشته ها می کارند و به طور تقریبی تراکم بوته در هکتار طبق روش بالا حدود 31250بوته برآورده می شود .

مراقبت های لازم بعد از کاشت :

1- پوشاندن خاک به وسیله کاه یا خاک اره موموجب می شود که میوه با خاک به طور مستقیم تماس نداشته باشد و رطوبت خاک نیز به خوبی حفظ شود .

2- آبیاری حداقل هفته ای یک بار و به طریق جوی پشته ای صورت گیرد .

3- کنترل به موقع بیماری ها, آفات و علف های هرز

4- قطع ساقه های رونده در زمان فصل رشت برای جلوگیری از ظریف شدن بوته های مادری .

برداشت و بسته بندی توت فرنگی :

برداشت میوه بهتر است در مواقعی از روز که هوا خنک تر است صورت گیرد و میوه های چیده شده را باید بلافاصله